Wycieczka klas 7a i 7b
W dniu 23.10.2024 roku razem z moją klasą 7B i 7A pojechaliśmy na wycieczkę do Niemiec.
W dniu 23.10.2024 roku razem z moją klasą 7B i 7A pojechaliśmy na wycieczkę do Niemiec.
„Wieża Babel” to ogólnopolski konkurs z lingwistyki matematycznej dla szkół podstawowych organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego etap szkolny polega na samodzielnym rozwiązaniu różnorodnych zadań lingwistycznych w ciągu 45 minut. Niezwykle miło nam poinformować, że niedawne eliminacje (w których uczestniczyło 26 uczniów lubańskiej Jedynki) przebrnęli i do finału tegorocznej XIX edycji „Wieży Babel” – w kategorii Juniorzy (kl. 6-8 SP) – awansowali: Aurelia Łyp, Karolina Markudis, Maja Sałandyk oraz Paweł Kiełdanowicz (wszyscy z 8a). Gratulujemy Wam i już teraz trzymamy kciuki w finale 09.11! Koordynatorem „Wieży Babel” w SP1 jest pan Daniel Kucharczyk – nauczyciel matematyki.
W dniu 28 października klasy 5c i 6a (wraz z opiekunami: p. Agnieszką Szwabowicz, p. Izabelą Najman-Mowczko i p. Anną Szatkowską) udały się na wycieczkę do „Time Gates” w Jeleniej Górze. Dzięki niej uczniowie SP1, zwiedzając podziemne trasy Bram Czasu, mieli okazję odbyć podróż w czasie i przestrzeni. To największe centrum nauki i rozrywki w regionie stanowiło niepowtarzalną atrakcję, która umożliwiła poznanie legend karkonoskich, historii Dolnego Śląska oraz przeprowadzenie doświadczeń naukowych. Jednak najwięcej emocji wśród naszej młodzieży wzbudziły wybuchowe eksperymenty z ciekłym azotem – to było coś niesamowitego! Wizyta w tak niezwykłym miejscu – w samym centrum Jeleniej Góry – to nie lada gratka dla każdego „Jedynkowego” nastolatka.
Pod koniec października Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pn. „SP1 pamięta…”. W związku z tym przeprowadził szkolną zbiórkę zniczy. Następnie nasi uczniowie wraz z wychowawcami – jak co roku – udali się na lokalny cmentarz komunalny, by uporządkować zapomniane oraz opuszczone (często bezimienne) groby, w tym również byłych pracowników szkoły, i pozapalać na nich znicze. Podjętej inicjatywie przyświecały, przede wszystkim, chęć uczynienia czegoś dobrego w najbliższej okolicy, szacunek do polskiej tradycji oraz pielęgnowanie w sobie miłości do ojczyzny i pamięci historycznej. Dziękujemy bardzo za Wasze wielkie zaangażowanie oraz aktywne uczestnictwo.
Miło jest nam poinformować, że dwoje uczniów z naszej szkoły zostało laureatami ogólnopolskiego konkursu plastycznego Namaluj mi historię Edycja XII – „Moja plastyczna podróż”.
Podczas jednej z lekcji języka angielskiego uczniowie kl. 8b przygotowywali plakaty przedstawiające niezwykłe święta obchodzone w innych krajach. Prace musiały zawierać – wyszukane wcześniej – zdjęcia ilustrujące wybraną uroczystość lub wykonane samemu rysunki. Dodatkowo miały pojawić się wokół nich opisy, oczywiście w języku Szekspira. Dzięki temu zadaniu nasi ósmoklasiści mieli możliwość poznać kultury i tradycje innych krajów na świecie, a także poszerzyć własne horyzonty, łącząc przyjemne z pożytecznym. Powstały piękne plakaty, które ozdobią naszą szkołę oraz gazetkę w sali językowej.
W dniu 24 października, w Lubaniu (w hali MOSiR), odbył się finał powiatowy w piłce koszykowej 3x3 dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. VII-VIII). W zawodach udział wzięły następujące placówki: SP3 Olszyna, SP Kościelnik, SP1 Olszyna, SP2 Lubań oraz SP1 Lubań. Rozgrywki toczyły się systemem „każdy z każdym”. Wszystkie spotkania naszego zespołu były niezwykle zacięte i o końcowym wyniku decydowały detale. Ostatecznie team lubańskiej Jedynki zajął drugie miejsce, tzn. wywalczył wicemistrzostwo powiatu oraz mistrzostwo Lubania. Dziewczęta, serdecznie gratulujemy srebrnego medalu i dziękujemy za walkę do końca.
W bieżącym roku hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Krajobrazu było „Uzdrawiając(y) krajobraz”. Tradycyjnie SP1 włączyła się w obchody tego święta. W związku z tym uczniowie kl. I-VIII (wraz z wychowawcami) udali się na spacery edukacyjne po naszym mieście, tj. Lubaniu. W ich trakcie mieli wykonać przydzielone im zadania dotyczące znaczenia różnorodnych krajobrazów (m.in. miejskiego, łąki, lasu, nieożywionego czy życia w wodzie) dla naszego zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego. Przy okazji młodzież lubańskiej Jedynki poznawała i podziwiała lokalne miejsca oraz obiekty ciekawe pod względem przyrodniczym. Podczas wyjść w teren każda klasa zbierała też akcenty jesieni i wykonywała zdjęcia uzdrawiającego krajobrazu. Następnie, po powrocie do szkoły, miało miejsce układanie jesiennych totemów na boisku szkolnym oraz piknik z pieczonymi kiełbaskami ufundowanymi przez naszą, nieocenioną Radę Rodziców.
W dniach 10 i 15 października klasy Vb (z panią Agnieszką Szwabowicz) oraz VIb (z panią Iwoną Smolińską) udały się do MiPBP im. M. Konopnickiej w Lubaniu na warsztaty pt. „Tradycje lokalne – tworzymy lapbooki”. Zajęcia biblioteczne dotyczyły tradycji i zwyczajów, które obchodzimy oraz upamiętniamy w naszym kraju. Na początku spotkania nasi uczniowie poznali technikę tworzenia lapbooka. Nie było to dla nich nowością, ponieważ z tej metody korzystają również w szkole na lekcjach, głównie języka polskiego. Następnie wymieniali i opisywali polskie tradycje, które obchodzimy na przestrzeni całego roku kalendarzowego, aby wreszcie przystąpić do działania – stworzenia lapbooka. Od samego początku piątoklasiści i szóstoklasiści bardzo mocno zaangażowali się w pracę, a efekt końcowy wzbudził ich ogromny entuzjazm. Zajęcia w bibliotece to był bardzo dobry, a także twórczy czas. Na pewno jeszcze tam wrócimy!
Nasze sukcesy odnieśliśmy w powiatowym konkursie wiedzy z ochrony środowiska (edycja VIII) pt. „Drugie życie odpadów, czyli co to jest recykling”. Odbył się on 26 września w sali konferencyjnej ŁCR w Lubaniu. Organizatorem quizu było zaś Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej Oddział MiPBP w Lubaniu. Do rywalizacji o tytuły i nagrody przystąpiło łącznie 14 drużyn z 8 placówek z terenu powiatu lubańskiego. Miło nam poinformować, że w kategorii kl. IV-VI szkół podstawowych prestiżowe I miejsce wywalczyła reprezentacja SP nr 1 w składzie: Amelia Mowczko, Małgorzata Kulej, Maksymilian Świderski (wszyscy troje z 6b). Natomiast w kategorii kl. VII-VIII szkół podstawowych zaszczytne II miejsce uzyskał również zespół SP nr 1 w składzie: Aurelia Łyp, Maja Sałandyk, Paweł Kiełdanowicz (wszyscy troje z 8a). Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy zajęcia bardzo wysokich miejsc! Osobą przygotowującą do konkursu była pani Małgorzata Hołod – nauczycielka geografii.