Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-09-2017

Frýdlant – to niewielka miejscowość w północnych Czechach, licząca blisko 8 tys mieszkańców. Miasto położone jest nad rzeką Witką (prawy dopływ Nysy Łużyckiej) na pograniczu Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej granicy. Frydlant jest również naturalnym centrum całego cypla frydlanckiego. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miasta na bazaltowym zalesionym wzgórzu średniowieczny majestatyczny zamek - Zámek Frýdlant.

Kolín – miasto w Czechach nad rzeką Łabą, w kraju środkowoczeskim. Ma 30 823 mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 3500 ha. Miasto założone zostało w drugiej połowie XIII wieku przez wywodzącego się z dynastii Przemyślidów ówczesnego czeskiego króla - Przemysła Ottokara II. Jest ważnym węzłem kolejowym i ośrodkiem przemysłu chemicznego, maszynowego, spożywczego i poligraficznego.

Löbau – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz. Liczba ludności miasta określana jest na ok 16 tyś. mieszkańców.
Miejscowość jest centrum produkcji rolniczej Górnych Łużyc, ośrodkiem przemysłu spożywczego
i tekstylnego. Znajduje się tutaj założona w 1859 r. wytwórnia fortepianów Augusta Förstera.

Preny (lit. Prienai) – to miasto w południowej Litwie, w obwodzie kowieńskim zlokalizowane
w odległości ok. 30 km od Kowna i ok. 100 km od Wilna. Preny to również siedziba regionu (odpowiednika polskiego powiatu). Ta położona w pięknym zakolu Niemna miejscowość rozciąga się na obszarze 1.141 km2, a zamieszkuje ją ponad 11 tys. mieszkańców.

Königsbrück – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, położony zaledwie 25 km na północ od stolicy stanu Drezno, będące siedzibą wspólnoty administracyjnej Königsbrück. Miejscowość liczy około 5 tys. mieszkańców oraz posiada przydomek "Bramy na Zachodnie Łużyce".

Kamenz – miasto we wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, siedziba wspólnoty administracyjnej Kamenz-Schönteichen. Miasto jest położone nad Czarną Elsterą. Pierwotną nazwą miejscowości była łużycka nazwa Kamjenc, Kamienz pochodząca od nazwy "kamień". Kamenz tak samo jak i Lubań należy do Związku Sześciu Miast Łużyckich.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...