Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
18-03-2022

24 lutego 2022 r. to dzień, który zapamiętamy na długo. Rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę zszokowała Europę i świat.

Manifestacja poparcia dla Ukrainy

– Ubolewam nad cierpieniem ludności ukraińskiej. Bądźmy z nią nie tylko solidarni, ale i gotowi do podejmowania wyzwań humanitarnych. Chciałbym w tym miejscu oświadczyć, że Lubań nie pozostanie obojętny na los naszych sąsiadów i będzie aktywnie reagował na wszelkie podejmowane przez Rząd Polski działania i inicjatywy napisał jeszcze tego samego dnia Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński, apelując jednocześnie o solidarność z mieszkańcami miasta narodowości ukraińskiej i uchodźcami, których napływu spodziewaliśmy się od pierwszego dnia inwazji.

Jak zawsze solidarni

Spontaniczne zbiórki żywności, kosmetyków, ubrań i chemii gospodarczej pojawiły się niemal natychmiast. Lubanianie włączyli się w ogólnopolski zryw pomocowy. Bo każdy z nas wiedział, że to prawdziwa wojna, a nie kilkudniowa „operacja militarna”.

25 lutego, z inicjatywy miejscowych środowisk kresowych, niemała grupa spotkała się na manifestacji solidarności z walczącą Ukrainą. Z pewnością Ukraińcy, mieszkający w Lubaniu, docenili ten drobny gest wsparcia, a równocześnie sprzeciwu wobec barbarzyńskiego ataku wojsk rosyjskich na ich kraj.

Wobec rosnących potrzeb, ale i coraz większej ilości darczyńców i osób organizujących zbiórki, zawiązana została grupa robocza, składająca się z przedstawicieli Urzędu Miasta Lubań i organizacji pozarządowych. Centralnym magazynem stał się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, do którego trafiają wszystkie dary z terenu miasta i okolic. W zbiórkę zaangażowały się szkoły, przedszkola i żłobki oraz inne instytucje z Lubania i okolic.

Konwoje za granicę i pomoc uchodźcom

Z inicjatywy wojewody dolnośląskiego, organizowane są konwoje do Lublina i dalej – za granicę. Część zebranych w Lubaniu darów trafia właśnie w ten sposób do Ukrainy. Ale to nie jedyne przedsięwzięcie pomocowe, w którym bierzemy udział.

Z Lubania pojechał również transport do Korczowej z przeznaczeniem dla szpitala polowego w Perszotraweńsku w obwodzie żytomierskim.

Wraz z Fundacją Bukowińską „Bratnia Pomoc”, lubański samorząd prowadził zbiórkę darów dla mieszkańców ukraińskiej Bukowiny, gdzie schroniły się osoby, uciekające z terenów objętych działaniami wojennymi.

Dary zbieramy także dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie na naszym terenie, m.in. dla grupy dzieci z domu dziecka, mieszkających od kilku dni w Karłowicach.

– Zgodnie z wytycznymi wojewody dolnośląskiego, w trybie ciągłym zabezpieczamy miejsca noclegowe dla uchodźców – oświadczył burmistrz A. Słowiński. – W pierwszym rzucie byliśmy zobowiązani do zapewnienia 40 miejsc i one już są zajęte. Teraz jesteśmy w trakcie organizacji kolejnych 100, a być może nawet ponad 300 miejsc, o ile będzie taka potrzeba.

Samorząd opłaca m.in. 15 miejsc w hotelu Zaułek, gdzie zamieszkała grupa ukraińskich dzieci i młodzieży.

Miejskie instytucje w gotowości

Lubańscy samorządowcy są również w stałym kontakcie z włodarzami ościennych gmin, aby na bieżąco reagować na zmieniające się okoliczności i pojawiające się problemy.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zarejestrowało się około 300 osób w oczekiwaniu na rozwiązania prawne pozwalające na włączenie Ukraińców w polski system pomocy społecznej.

Od 16 marca br. Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Lubań rozpoczął przyjmowanie wniosków o nadanie numeru PESEL i stworzenie profilu zaufanego wszystkim obywatelom ukraińskim, którzy przekroczyli polską granicę 24 lutego lub później. Umożliwi to m.in. korzystanie ze służby zdrowia i edukacji, podjęcie pracy oraz prowadzenie działalności gospodarczej. W ciągu pierwszych trzech dni zarejestrowano ponad 60 osób.

Po uzyskaniu numeru PESEL, uchodźcy mają możliwość złożenia w MOPS wniosku o wypłatę jednorazowej zapomogi w wysokości 300 zł na osobę i ewentualnie innych świadczeń.

Lubańskie szkoły podstawowe przyjęły dotychczas ponad 40 ukraińskich dzieci, które będą – w miarę możliwości – kontynuowały naukę w naszym mieście.

Pomagamy z całych sił, choć nie nad wszystkim mamy jako miasto kontrolę. Wiele osób pomaga na własną rękę, swoje rodziny sprowadzili też do Lubania obywatele Ukrainy mieszkający i pracujący tu od lat. Te osoby nie są objęte pomocą systemową, choć wszyscy mogą zgłaszać się po wsparcie rzeczowe, gromadzone w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji – podkreślił A. Słowiński.

Integracja i informacja

Warto nadmienić, że 14 marca w sali konferencyjnej lubańskiego Tretu, z inicjatywy kilku aktywnych lubanianek, odbyło się spotkanie dla ludności ukraińskiej, do udziału w którym zaproszeni zostali również: burmistrz Lubania, naczelniczka Wydziału Spraw Obywatelskich - Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Miasta Lubań, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, dyrektorka Miejskiego Domu Kultury oraz przedstawicielki Powiatowego Urzędu Pracy.

Słodki poczęstunek i kreatywny kącik zabaw dla dzieci z pewnością ujęły naszych gości z Ukrainy. Najważniejsza jednak była część merytoryczna. Pytań nie brakowało, a frekwencja i wiele otwartych kwestii sprawiły, że organizacja kolejnego spotkania to tylko kwestia czasu.

Działania pomocowe nie zwalniają

Przypominamy, że w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji cały czas zbierane są dary dla walczącej Ukrainy i uchodźców, którzy trafili do naszego miasta. Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00 oraz w soboty w godz. 9.00 – 15.00 zachęcamy do przynoszenia: koców zwykłych i termicznych, śpiworów, materaców, podkładek pod materace do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, kurtek ciepłych, płaszczy przeciwdeszczowych, środków higienicznych (płynów do kąpieli, dezodorantów, past do zębów, bielizny damskiej, podpasek, pampersów, pieluch dla dorosłych, ręczników, worków na śmieci, środków dezynfekujących, papieru toaletowego, ręczników papierowych, proszku do prania, płynów do płukania, płynów do mycia naczyń, masek filtrujących i jednorazowych), żywności (do szybkiego przygotowania, batonów energetycznych, bakalii, orzechów, konserw), środków medycznych (witamin, środków przeciwbólowych, środków przeciwgorączkowych, leków na kaszel i przeziębienie, zestawów pierwszej pomocy), latarek, baterii i powerbanków, zapałek, świec.

Prosimy nie przynosić odzieży, z wyjątkiem nowej bielizny, dresów, butów sportowych dla dzieci.

Wydawanie darów dla potrzebujących odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty w godz. 9.00 – 15.00.

Zapraszamy do śledzenia stron luban.pl i www.facebook.com/lubieluban, gdzie na bieżąco umieszczane są informacje dotyczące działań pomocowych oraz przydatne wiadomości dla uchodźców, którzy znaleźli bezpieczny azyl w naszym mieście.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...