Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-03-2022

Kilka lubanianek z potrzeby serca zainicjowało niezwykłe spotkanie dla ludności ukraińskiej. Jednak oprócz założonej integracji, można było na nim usłyszeć wiele ważnych informacji.

ludzie uczestniczący w spotkaniu zgromadzni w sali konferencyjnej

Wśród wielu lubańskich inicjatyw mających na celu pomoc uchodźcom, pojawiła się ciekawa propozycja spotkania. Początkowo miało to być wydarzenie ułatwiające adaptację w nowym miejscu i odnalezieniu przyjaznych twarzy.
- Drodzy mieszkańcy Lubania, którzy przyjęliście pod opiekę uchodźców z Ukrainy, zapraszamy Was wraz z gośćmi na spotkanie, które pozwoli wzajemnie się poznać, wymienić się informacjami i dodać otuchy. Być może mamy znajdą tu towarzyszy zabaw dla swoich dzieci, albo bratnią duszę na wspólny spacer. Ale przede wszystkim pracownicy instytucji pomocowych wytłumaczą, na jaką pomoc możecie liczyć i jak o to zadbać - zapraszały na wydarzenie organizatorki.
Spotkanie zainicjowała grupa lubanianek: Natasza Zielińska, Kasia Roszak, Anna Roszak-Göllnitz, Edyta Kajda, Stella Szostek, Jolanta Stanasiuk, Ewa Wójcik oraz Anna Golba przy wsparciu przyjaciół. Wzbogacenie spotkania o wartość informacyjną było strzałem w dziesiątkę. Każdy z uwagą słuchał specjalistów dzielących się wiedzą z zakresu ewidencji ludności i meldunku, pomocy społecznej czy możliwości zarobkowych. Z ramienia Urzędu Miasta Lubań w spotkaniu uczestniczył burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński oraz naczelniczka Wydziału Spraw Obywatelskich i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego Aneta Płachcińska. Dzięki ich obecności uczestnicy zgromadzenia wiedzą już, jak ważną kwestią jest zgłoszenie się po numer PESEL i założenie profilu zaufanego. W trakcie spotkania poinformowano, że Poczta Polska rozpoczęła dystrybucję kart SIM. Można uzyskać na jeden paszport 3 bezpłatne startery telefoniczne (o wartości 5 zł). Poruszono również kwestie mieszkaniowe oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Obecni na spotkaniu uchodźcy, jak również osoby opiekujące się Ukraińcami, zasygnalizowali, że w miejscu ich pobytu miały miejsce wizyty funkcjonariuszy policji. Ze wstępnych wyjaśnień wynika, że ma to związek z włączeniem się służb w rejestrowanie zbrodni wojennych dokonywanych na Ukrainie.
Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Szpytma przybliżyła temat świadczeń socjalnych i zasiłków rodzinnych, które przysługują uchodźcom. Wyjaśniła, kiedy można skorzystać z usług MOPS, a kiedy należy udać się do Zakładu Usług Społecznych. Nadmieniła również, że do świadczeń trzeba mieć założony rachunek bankowy. Warto wiedzieć, że od 1 marca 2022 r. Bank PKO BP wprowadził na 3 miesiące specjalną ofertę dla obywateli Ukrainy. W jej ramach PKO Konto bez Granic jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia.
- Nie spodziewałyśmy się takiego odzewu. Frekwencja była ogromna, co bez wątpienia świadczy o potrzebie organizacji tego typu spotkań. Pytania dotyczyły różnych aspektów nowej sytuacji, w jakiej znaleźli się przybyli do nas obywatele Ukrainy. Mamy już małe sukcesy związane z dzisiejszym wydarzeniem, ponieważ bezpośrednio ze spotkania na rozmowy wstępne dotyczące ewentualnego zatrudnienia udały się do restauracji Tęczowa cztery Ukrainki – podkreślały empatyczne organizatorki.
Szerzej o możliwościach zarobkowania i rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy, mówiły przedstawicielki tej instytucji. Okazuje się, że już dziś na uchodźców czekają wstępne oferty pracy takie jak pomoc kuchenna, robotnik leśny, robotnik budowlany, tapicer, dekarz czy kierowca autobusu. Lubański szpital zapowiedział, że przyjmie każdą ilość salowych i osób sprzątających. Co ważne w PUP mogą rejestrować się również ukraińskie kobiety po 60. roku życia oraz mężczyźni po 65. roku życia. Na bieżąco oferty pracy są aktualizowane w Centralnej Bazie Ofert Pracy (strona ma różne wersje językowe, w tym ukraińską).
Burmistrz z pomocą reprezentantek: Urzędu Miasta Lubań, MOPS oraz PUP wyjaśniał podstawowe informacje wynikające z przyjętej przez parlament ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (z dnia 12 marca 2022 r.). Pytań ze strony zgromadzonych nie brakowało i bez wątpienia nie było to ostatnie tego typu wydarzenie. Dodatkowe zapytania i sugestie odnośnie tego typu wydarzeń można kierować na e-mail: kontakt@eluban.pl
W trakcie wydarzenia dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach prowadzonych przez animatorki. Warto nadmienić, że organizatorki zadbały również o słodki poczęstunek.
- Дякую, дуже дякую. Дуже хороша робота. (Dziękuję, bardzo dziękuję. Bardzo dobra praca) - serdecznie dziękowała za cudowne spotkanie jedna z uczestniczek.
(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...