Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-05-2024

Rzut toporem, średniowieczne drożdżówki, rycerz do schrupania i pokazy artyleryjskie – to zaledwie początek atrakcji czekających na gości festiwalu Twierdza Rycerska w Zamku Czocha. Impreza potrwa trzy dni, od 30 maja do 1 czerwca, a na gości czekają królowie, księżniczki i wojownicy z różnych epok. Czocha zamieni się w tych dniach w prawdziwy wehikuł czasu.

- Zamek Czocha znany jest w całej Europie jako obiekt związany z tajemnicami drugiej wojny światowej. Na początku dwudziestego wieku zabytek kupił bogaty przedsiębiorca i zamienił go w baśniową rezydencję pełną tajnych przejść i korytarzy. Ale historia zamku zaczyna się już w mrokach średniowiecza, kiedy przez fosę prowadził jeszcze drewniany most. Dlatego chcemy przenieść turystów kilkaset lat wsteczmówi Jarosław Kuczyński, dyrektor zamku Czocha - Słowianie przygotowali więc stoisko, na którym każdy może przymierzyć zbroję. Rycerze z XV wieku poprowadzą naukę walki mieczem dla dzieci i dorosłych, zaprezentują także walki ciężkozbrojne i poprowadzą konkursy trzymania miecza i wbijania gwoździ. Sarmaci szykują pokazy artyleryjskie i wystawę dział. 

Choć imprezy rycerskie są od kilku lat modne, Czocha poszła dalej. Obok gier, zabaw, warsztatów, konkursów i pokazów artystycznych, organizatorzy postawili na historyczną kuchnię.

- Mamy w tym roku wiele niespodzianek. Z pewnością zaskoczeniem będzie słodki i „bardzo martwy” rycerz. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, ale to nasza wariacja pewnego deseru z ciasteczkową trumienkąśmieje się Piotr Kałuża, prezes Fundacji Projekt Historia, współorganizującej festiwalu – Zamkowa kuchnia przygotowuje średniowieczne drożdżówki, będą dania na żywym ogniu i dalekowschodnie przysmaki, jakich próbowali krzyżowcy podczas swoich wypraw.

Twierdza Rycerska to festiwal dla całych rodzin. Prócz zabawy ma również aspekt edukacyjny. Lekcje władania szablą i poznawanie jej historii, warsztaty zielarskie, garncarskie i kulinarne, strzelanie z łuku, średniowieczna gra w króla drewnianymi klockami, posługiwanie się toporem – to umiejętności, które mogą się przydać w dzisiejszych, trudnych czasach. Panie dostaną możliwość ubrania dawnych sukien, damy i rycerze dadzą lekcje dawnych tańców, a na dzieci czeka mnóstwo zabaw w historycznym, ale bezpiecznym stylu. 

Czerwcowy długi weekend w Zamku Czocha to kwintesencja historii, zabawy, kreatywności nauki i smaków!

Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Położony nad malowniczym Jeziorem Leśniańskim, ma ponad czterdzieści tajnych przejść w szafach, podłogach i w ścianach. Podziemia skrywają salę tortur oraz potężny sejf, niegdyś pełen skarbów. Późnym wieczorem czeka nocne zwiedzanie z pochodniami i rycerzami.

Szczegółowy Program:

 • 10:30 Dworskie powitanie króla i królowej, błazenady w ognistej odsłonie. 
 • 11.00  Słowiańska parada z muzyką na żywo i błazeńskimi wygłupami. Opowieści o powstaniu Państwa Polskiego i pierwszych drużyn wojów. Dowiemy się, jak wyglądało uzbrojenie wojów i jak zdobywali swoje umiejętności. Dowiemy się też, na czym polegał krąg zdrady. Widzowie będą mieli okazję pokonać legendarną ścianę z tarcz. 
 • 11.30 Pokazy alchemika, część 1. Jak powstawało złoto i wiele innych ciekawostek związanych z chemią i magią.
 • 12.00 Pokaz sokolniczy.  Podczas pokazu zostaną przedstawione różne ptaki drapieżne zaczynając od słynnych sokołów kończąc na sowach – symbolu mądrości.
 • 12.30 Konkurs Kulinarny z ognistą zawieruchą.
 • 13.00 Szlachta od miecza do szabli. Podczas pokazu dowiemy się, jak powstała szabla polska i czym różnił się szlachcic od rycerza. Poznamy historie o skrzydlatej husarii, która brała udział w bitwie pod Wiedniem. Wytoczymy z zamku wszelką broń czarnoprochową.
 • 13.30 Muzyka dawna z błazeńskimi zabawami.
 •  14.00 Konkurs dla publiczności.
 •  14.30 Pokaz tańców dawnych z udziałem publiczności z muzyką na żywo w ognistej odsłonie
 •  15.00 Turniej rycerski o rękę Księżniczki.
 •  16.00 Bitwa wszech wieków. Dzieci zdobywają zamek. Bitwa  na "makarony". Zamku będą bronić wojowie, rycerze, szlachta. Kto wygra?
 •  16.30 Walka na ,,śmierć i życie”, czyli panika na dworze króla i królowej.
 •  17.00 Pokazy alchemika część 2. Czyli jak powstawało złoto i wiele innych ciekawostek związanych z chemią i magią.
 •  17.30 Pokaz Rycerski. Ile ważyła zbroja? Czy w dzisiejszych czasach są dzieci, które mogą zostać giermkami? Na zamek Czocha przybyło pewnie wiele księżniczek, które poszukują księcia. Specjalnie dla nich rozegramy mini turniej rycerski o rękę księżniczki.

Ponadto:

 • Warsztaty artystyczne:

- bukiety z suszu,

- tworzenie średniowiecznych makram,

- sianie w donicy,

- tworzenie średniowiecznych pachnideł.

 • Średniowieczna fosa:

- Biesiada przy ognisku – struganie kija, kiełbasa i ziemniaki z ognia w towarzystwie śpiewu i śmiechu.

- Kocioł różności! Pyszna zupa z ognia, wspólne gotowanie. 

- Młynopiekarnia – podpłomyki z powidłami. 

- Wesoła karczma.

Więcej informacji na stronie zamekczocha.com

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...