Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-04-2024

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku znamy świat na wylot. Nic bardziej mylnego. Nadal odkrywamy nowe gatunki zwierząt czy roślin. Jednak takie znalezisko tuż pod naszymi nosami (a w zasadzie nad nimi) budzi zdziwienie.

czarno-czerwono-szary ptaszek

Aktualizacja. Poniższa informacja była żartem prima aprilisowym.

Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej (RCEE) już nie po raz pierwszy zaprosiło do udziału w zimowym ptakoliczeniu. Akcja, której głównym organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, spotyka się z pozytywnym odbiorem. 26 stycznia br. w lubańskiej odsłonie ptakoliczenia RCEE towarzyszyła 15 Drużyna Harcerska "Lipczanie". Celem wydarzenia była próba oszacowania stanu populacji poszczególnych gatunków ptaków zimujących w Polsce. Miejsce nie było przypadkowe, bo przecież każdy lubanianin wie, gdzie w Lubaniu ptaki brylują. Podczas liczenia ptaków uczestnicy wydarzenia zauważyli coś niebywałego.
- Podczas tegorocznego liczenia ptaków odkryliśmy ptaka, którego nie można znaleźć w żadnych książkach, encyklopediach ani poradnikach ornitologicznych – zdradza Kierowniczka Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej, Agnieszka Łasica. - Jest podobny do znanych nam pliszek pod względem wielkości i zachowania, takiego jak charakterystyczny krok i machanie ogonkiem, ale ma zupełnie odmienne ubarwienie. Pliszki zazwyczaj mają szare, białe i żółte pióra, podczas gdy ten, nigdzie niewidziany ptak, ma szaro - biało - czerwone upierzenie. Po konsultacjach z ornitologami doszliśmy do wniosku, że odkryliśmy nowy gatunek pliszki. Ze względu na dominujący kolor czerwony w godle Lubania oraz czerwony odcień piór ptaka, otrzymaliśmy zgodę na nazwanie nowo odkrytego gatunku "pliszką lubańską", z czego jesteśmy bardzo dumni cieszy się A. Łasica.
Tak owocny spacer ornitologiczny na długo zapadnie w pamięci jego uczestników. Jak widać cierpliwość i uważność obserwatorów, została sowicie nagrodzona. Dodatkowo mali odkrywcy mogą liczyć na wyróżnienie od Burmistrza Miasta Lubań Arkadiusza Słowińskiego, który już dziś zapowiada, że za rok obejmie wydarzenie swoim patronatem.
(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...