Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-09-2023

Graby, klony, lipy, wiązy, sosny… w sumie około 350 drzew. Do tego kilka tysięcy krokusów oraz ponad 150 krzewów hortensji. Lubań szykuje się do jesiennego nasadzania zieleni.

Trawnik przedzielony przez chodnik z kostki prowadzący do kładki. W tle drzewa i ogrodzone siatką boisko do piłki nożnej.

W październiku ruszy akcja zazieleniania miasta. Nagrzana przez słońce, wilgotna od deszczów i rosy jesienna gleba stanowi idealne podłoże dla nowo posadzonych roślin. Około 110-120 drzew pojawi się w okolicy parkingu przy ulicy Różanej (od strony boiska ze sztuczną nawierzchnią). Będą to między innymi graby kolumnowe, kilka odmian barwnych klonów, platany czy lipy krymskie. Kolejne 180 drzew wzbogaci zieloną przestrzeń miejską (między innymi jako uzupełnienie luk po schorowanych/obumarłych drzewach) w alejach, na zieleńcach, przy ścieżkach rowerowych czy w parku na Kamiennej Górze. Samorząd do nasadzania zobowiązał również prywatne firmy takie jak Dino, które zasadzi 30 drzew.

- Wśród planowanych nasadzeń przeważają wiązy kolumnowe, sosny himalajskie, lipy drobnolistne. Przy wyborze gatunków zwracaliśmy uwagę na drzewa, które nadają się do formowania, a z jednocześnie są przyjazne zapylaczom podkreśla Burmistrz  Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński. – Drzewa nie wyczerpują jednak tematu zazieleniania miasta. Przed nami również nasadzenia ozdobne dodaje burmistrz.

Zieleniec przy skrzyżowaniu ulicy Podwale i Ratuszowej ozdobią krzewy hortensji. W przyszłości pojawią się również po drugiej stronie ulicy Ratuszowej, u podnóża Domu pod Okrętem. Natomiast wiosną teren okalający rzeźbę patronki miasta Świętej Marii Magdaleny ukwieci dodatkowe kilka tysięcy krokusów (zasadzonych jeszcze tej jesieni).

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...