Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
27-01-2023

Gmina Miejska Lubań w roku 2023 przystąpiła ponownie do realizacji programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, który jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed nami zachodzące procesy demograficzne.

Korpus Wsparcia Seniorów 2023

Program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.

W ubiegłym roku, w ramach pierwszej edycji programu, dzięki środkom przyznanym przez Wojewodę Dolnośląskiego, zakupiono 30 „opasek bezpieczeństwa” wraz z systemem obsługi. 

Opaski przeznaczone są dla osób w wieku powyżej 65. roku życia, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z bliskimi, którzy nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Celem programu jest zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na odległość”.

Gmina, przystępując do programu, uzyskuje wsparcie finansowe ze środków pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa oraz środków własnych. Z pozyskanych funduszy samorząd opłaci świadczenie kompleksowej obsługi całodobowego centrum teleopieki dla seniorów.

Teleopieka to nowoczesne rozwiązanie dla osób samotnych, które nie potrzebują całodobowej opieki, a tylko incydentalnego wsparcia w trudnych sytuacjach. Jest także uzupełnieniem usług opiekuńczych u osób, których stan zdrowia wymaga stałego monitorowania i jak najszybszej reakcji w razie konieczności wezwania służb medycznych.

Opaska to urządzenie bardzo proste w obsłudze, posiadające tylko jeden przycisk alarmujący. Po jego naciśnięciu, z użytkownikiem kontaktuje się operator systemu, który decyduje o dalszych działaniach. Czasem wystarczy rozmowa, a czasem konieczne jest powiadomienie osoby wskazanej do kontaktu lub wysłanie do miejsca zamieszkania pogotowia ratunkowego. Ta ostatnia opcja jest bezwzględnie stosowana przy braku kontaktu z właścicielem opaski. 

Oprócz przycisku alarmowego i możliwości komunikowania się z centrum obsługi, opaska jest wyposażona w detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS oraz funkcje monitorujące puls i saturację.

W naszym mieście „Korpus Wsparcia Seniorów” jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...