Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-12-2022

Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od 60 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów oraz zrzesza około 3 mln członków i członkiń na całym świecie.

Wizją Amnesty International jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszelkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uchwalonej 10.12.1948r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

        Członkowie AJ wierzą, że wspólne działania mogą zmieniać świat, dlatego też organizacja bada, monitoruje i nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka na całym świecie. Swoje działania AI prowadzi w ramach różnego rodzaju kampanii, a przykładem jest Maraton Pisania Listów, który odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i od tamtej pory urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – tylko w zeszłym roku w naszym kraju podjęto ponad 4,5 mln akcji i napisano ponad 156 923 listów!!!

          W naszej szkole Maraton Pisania Listów odbył się w piątek, 9.12.2022r., tuż po zajęciach lekcyjnych. W gronie około 50 osób pisaliśmy listy w obronie tegorocznych bohaterów i bohaterek, a wspólnie udało nam się napisać aż 428 listy!!! Dzięki Maratonowi upowszechniliśmy wśród naszych uczniów wiedzę na temat wolności i praw człowieka, gdyż nasze spotkanie zakończyliśmy  Kahootem o prawach dziecka. Mieliśmy również przyjemność w miłej i przyjaznej atmosferze zjeść w szkole pizzę i porozmawiać ze sobą na różne tematy. Po zakończeniu spotkania każdy uczestnik otrzymał mały prezent niespodziankę i z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do domu, wiedząc, że tego popołudnia, udało nam się zrobić coś naprawdę dobrego…

red. A. Franczak

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...