Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-11-2022

Piłkarz, karateczka, kolarka, pływak, tenisista, pięściarz, koszykarz, biegacz oraz para taneczna. Startujemy z kolejną edycją konkursu i plebiscytu, które pozwolą wyłonić Sportowca Roku Miasta Lubań 2022 oraz Gwiazdę Sportu Miasta Lubań 2022.

Ikona ze zdjęciami przedstawicieli lubańskich klubów sportowych

Dziesięciu przedstawicieli lubańskich klubów sportowych przez najbliższe miesiące będzie konkurować ze sobą w nieco innej formule. Tym razem rywalizacja nie odbędzie się na ringu, boisku, macie, bieżni czy pływalni. Sportowcy w sezonie 2021/2022 zdążyli już pokazać się z jak najlepszej strony. Dzielnie trenowali i godnie reprezentowali klub oraz miasto na wielu wydarzeniach sportowych. Teraz wszystko w rękach kapituły konkursowej oraz głosujących.

W konkursie „Sportowiec Roku Miasta Lubań 2022” zwycięzcę wybierze jury, zaś w plebiscycie „Gwiazda Sportu Miasta Lubań 2022” to czytelnicy Ziemi Lubańskiej (ZL) i internauci przyznają tytuł. Plebiscyt rozpoczynamy równolegle w ZL, na oficjalnej stronie miasta Lubań - luban.pl oraz na oficjalnym fanpage’u miasta – www.fb.com/lubieluban. W bieżącym numerze gazety znajduje się pierwszy kupon do głosowania, a na FB Lubię Lubań od dziś (10.11) można polubić swojego faworyta (co daje mu pięć punktów). Kupony zgodnie z terminem ważności należy składać w Informacji Turystycznej lub w redakcji Ziemi Lubańskiej. Konkurs i Plebiscyt są organizowane równolegle, a ich wyniki będą ogłoszone podczas uroczystej gali laureatów. Zapraszamy do głosowania.

(ŁCR)

Prezentacja sylwetek kandydatów na Gwiazdę Sportu/ Sportowca Roku 2022.

MARCEL BAŁTAROWICZ, 9 lat, Fundacja MA-KO Sport Lubań, dyscyplina: piłka nożna, trener: Marcin Moryto

Marcel trenuje od początku istnienia Fundacji. Dał się poznać jako świetny kolega, a zarazem jeden z najambitniejszych zawodników. Na każdym treningu stawia sobie cele i konsekwentnie je realizuje. Jego upór w dążeniu do celu może być przykładem dla wszystkich kolegów. Na boisku jest nieustępliwy i waleczny, a zarazem zawsze pomocny trenerowi i kolegom. Wyróżnia się techniką oraz dryblingiem. Zawsze uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony do wszystkich.

Największe osiągnięcie w sezonie sportowym 2021/2022: Marcel dopiero rozpoczyna swoją przygodę z piłką nożną, ale jego upór sprawi, że zrealizuje swoje marzenia i ambicje związane z ukochaną dyscypliną.

WIKTOR BIAŁOWĄS (18 lat) i NATALIA GÓRSKA (18 lat), Klub Tańca Sportowego "AMETYST", dyscyplina: taniec sportowy, trener: Mirosław Mleczek

Wiktor zaczął trenować taniec w wieku 11 lat, a Natalia w wieku 8 lat. Jako para tańczą 3 lata. Taniec jest ich pasją, na którą poświęcają każdą wolną chwilę. Klub współpracuje z najlepszymi szkoleniowcami w Polsce: w tańcach latynoamerykańskich: Jan i Lenka Kliment, w tańcach standardowych: Lech i Anna Romankiewicz. Plany na przyszłość to studia w Zielonej Górze i dalsze treningi w tamtejszym klubie Gracja Zielona Góra.

Największe osiągnięcia w sezonie sportowym 2021/2022:

 • 1. miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Brzegu Dolnego,
 • 2. miejsce na Ogólnopolskim Integracyjnym Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Prochowic,
 • 1. miejsce XXIV OTTT o Puchar Burmistrza Oławy,
 • 2. miejsce w eMotion Dance Festival Pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim,
 • 2. miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego „Z pasji do tańca...” Rędziny k. Częstochowy,
 • 2. miejsce na Wielkopolan Cup Przeźmierowo k. Poznania,
 • 1. miejsce na Ogólnopolskim Turnieju "W sercu Wielkopolski" w Kościanie.

JULIA BUDZIŃSKA, 10 lat, Klub Sportowy Samuraj Lubań, dyscyplina: karate, trenerzy: Jacek Jaworski i Tomasz Podbucki

Julia jest uczennicą IV klasy SP1 w Olszynie. Przygodę z karate rozpoczęła w wieku 7 lat i od początku stało to się jej pasją, która dzięki zaangażowaniu, sumienności, wytrwałości i systematyczności przyniosła wiele zwycięstw i sukcesów na mistrzostwach i turniejach. Zawodniczka posiada w swoim dorobku wiele medali, pucharów i dyplomów z zawodów na poziomie regionalnym, wojewódzkim, a nawet międzynarodowym. Julia twierdzi, że najważniejszą rzeczą, jaką uczy ją karate, to fakt, że ciężka praca i poświęcenie przynoszą sukcesy. Często powtarza „nie dziw się, że masz pod górkę, jeśli próbujesz wejść na szczyt”. Zawodniczka oprócz sportu, ma wiele innych zainteresowań. Śpiew, taniec, aktorstwo, nauki przyrodnicze i matematyka to kolejne dziedziny, w których odnosi sukcesy. Swoje umiejętności zaprezentowała grając w kilku serialach telewizyjnych oraz śpiewając na konkursach i przeglądach, gdzie zdobywała pierwsze miejsca. Julia zdobyła również 1. miejsce na powiatowym konkursie matematycznym, a dwukrotnie została wyróżniona Statuetką Dyrektora jako najlepsza uczennica SP1 w Olszynie.

Największe osiągnięcie w sezonie sportowym 2021/2022:

 • I miejsce Kumite dziewcząt i Fantom oraz II miejsce Kata dziewcząt w Otwartych Mistrzostwach Karkonoszy w Karate, Kowary 2021,
 • I miejsce Kata i Kumite w XVII Turnieju Samuraja w Karate, Lubań 2021,
 • V miejsce Kata dziewcząt w Dolnośląskich Igrzyskach Dzieci, Młodzieży Szkolnej i Licealiady w Karate Olimpijskim, Lutynia 2021,
 • III miejsce Kumite dziewcząt w Turnieju Arashi Kids, Legnica 2022,
 • II miejsce Kumite dziewcząt i III miejsce Kata dziewcząt w XII Grand Prix Śląska Polsko-Czeskiego, Zawody karate WKF, Głubczyce 2022,
 • III miejsce Kata drużynowe dziewcząt Sudetes Open Karate Grand Prix Karpacz 2022,
 • III miejsce Kumite dziewcząt w II Turnieju Karate JinkakuCup Trzebnica 2022,
 • III miejsce Kumite dziewcząt w Międzynarodowym Turnieju Karate Puchar Gór Opawskich Prudnik 2022,
 • III miejsce w biegu na 100 m - V Mistrzostwa Dolnego Śląska Dzieci w Lekkiej Atletyce Lubawka 2022,
 • I miejsce w Zawodach Powiatowych Biegi Przełajowe Olszyna 2022.

 

JULIA DUBIENIECKA, 13 lat, MGLKS „KWISA” Lubań, dyscyplina: kolarstwo szosowe, trener: Paula Pisarska

Najbliższe plany Julii to dostanie się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w kolarstwie w Świdnicy. Chciałaby również należeć do Klubu Sportowego Atom Deweloper Posciellux, czyli najbardziej utytułowanej kobiecej drużyny kolarskiej w Polsce. Dalsze plany sportowe to wyjazd za granicę do profesjonalnego klubu UCI - tak samo, jak najlepsza polska kolarka szosowa Katarzyna Niewiadoma. Julia marzy również o startach w największych światowych wyścigach, takich jak Tour de France Fammes, Giro d’italia Donne.

Największe osiągnięcie w sezonie sportowym 2021/2022:

 • Mistrzostwo Makroregionu (połączone województwa dolnośląskie i lubuskie) w jeździe indywidualnej na czas w kat. Młodziczka – Dobromierz,
 • Mistrzostwo Makroregionu w jeździe na czas parami - Zielona Góra,
 • V-ce Mistrzostwo Makroregionu w wyścigu ze startu wspólnego – Dobromierz,
 • 16. miejsce na etapie Tour de Polonge w Sanoku,
 • wygrana w wyścigu „Złota Spinka Prezydenta Miasta Wałbrzycha”,
 • wygrana w wyścigu „Memoriał im. Pawła Sosika” w Świebodzicach,
 • 1. miejsce w Wyścigu Kolarskim o Puchar Wójta Gminy Czarny Bór,
 • dostanie się do kadry Dolnego Śląska młodziczek.

MICHAŁ DZIEDZIC, 13 lat, UKS „ORKA” Lubań, dyscyplina: pływanie, trener: Adam Musiał

Michał rozpoczął naukę pływania mając 5 lat. W wieku 10 lat przeszedł do grupy sportowej lubańskiego klubu pływackiego, gdzie trenuje do dziś. Wielka determinacja na treningach, motywacja i siła woli Michała sprawiły, że aktualnie jest jednym z najbardziej obiecujących pływaków reprezentujących województwo dolnośląskie. Michał nie boi się rywalizacji i swoje umiejętności prezentował na zawodach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Na swoim koncie ma ponad 100 medali. W oficjalnym rankingu pływackim w sezonie 2021/2022 na krótkim basenie w kategorii wiekowej 13-latków został on sklasyfikowany na 3. miejscu w konkurencjach: 50 m stylem motylkowym, 100 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem zmiennym. Natomiast w rywalizacji na basenie długim (50 m) na dystansie 100 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym oraz 200 m stylem dowolnym, Michał ulokował się na 2. i 3. miejscu rankingu.

Na sezon 2022/2023 został powołany do Kadry Narodowej Juniorów 14-latków. Aktualnie jego najważniejszym planem sportowym jest rywalizacja na Mistrzostwach Polski Juniorów 14-latków w pływaniu, które odbędą się w lipcu 2023 r.

Największe osiągnięcie w sezonie sportowym 2021/2022:

 • powołanie do Kadry Narodowej Juniorów Młodszych na sezon 2022/2023,
 • I, II i III miejsca na podium Okręgowych Mistrzostw Polski Młodzików 13-letnich, Oświęcim, 2022,
 • II miejsce w klasyfikacji generalnej 13-latków Dolnośląskiej Ligi Pływackiej „Swimmania” we Wrocławiu, sezon 2021/2022,
 • I i II miejsca na podium Ogólnopolskich Zawodów Pływackich w Poznaniu w kat. 13 lat, 2022,
 • I i II miejsca na Międzynarodowych Mistrzostwach Młodzików 12-13 lat (strefa lubuska i dolnośląska), Nowa Ruda, 2022,
 • Powołanie do Dolnośląskiej Kadry Wojewódzkiej Juniorów na sezon 2021/2022,
 • I i II miejsca na Zimowych Mistrzostwach Dolnego Śląska
  12 i 13-latków, Nowa Ruda 2021,
 • I miejsca na Grand Prix Miasta Trutnov w kat. 12 lat, 2021.

KONRAD ORLIK, 10 lat, Uczniowski Klub Sportowy TS SPARTA Lubań, dyscyplina: tenis stołowy, trener: Łukasz Ścieżka

Konrad rozpoczął przygodę z tenisem w wieku 6 lat. Na początku treningi były dobrą zabawą, ale wraz z nabywanymi umiejętnościami przerodziły się w pasję. Bodźcem do dalszych treningów był pierwszy zdobyty puchar w Turnieju Mikołajkowym. Teraz już czeka na każdy trening, a najlepszą nagrodą jest zakwalifikowanie do kolejnego turnieju i meczu drużyny, której jest już mocnym filarem. W 2022 r. uczestniczył w obozie sportowym Dolnośląskiej Szkoły Tenisa Stołowego Marka Chrabąszcza, gdzie z powodzeniem podnosił swoje umiejętności.

Marzeniem Konrada jest zagrać na Mistrzostwach Świata, najlepiej z reprezentantem Chin.

Największe osiągnięcie w sezonie sportowym 2021/2022:

 • I miejsce w IX Grand Prix Lubania o Puchar Burmistrza Lubania i Starosty Lubańskiego – 2021,
 • II miejsce w X Grand Prix Lubania o Puchar Burmistrza Lubania i Starosty Lubańskiego – 2022,
 • III miejsce w finale powiatowym tenisa stołowego chłopców – 2022,
 • Wyróżniający zawodnik w Międzynarodowym Turnieju Tenisa Stołowego Dzieci i Młodzieży w Bolesławcu – 2022.

OLIWIER PĘDLOWSKI, 13 lat, Klub Sportowy BOJAN BOKS Lubań, dyscyplina: boks, trener: Wiesław Bojanowski

Oliwier swoją przygodę ze sportem rozpoczął 2 lata temu i nadal chce doskonalić swoje umiejętności w boksie. Reprezentuje klub na arenie międzynarodowej. Na treningi przychodzi systematycznie i jest zawsze przygotowany. W ringu jest konkretny, odpowiedzialny i pokorny. Oliwier nie skupia się jedynie na boksie. Jest też wzorowym uczniem, a także interesuje się piłką nożną i ciekawostkami z życia sportowców. Jest koleżeński, miły i pomocny. Jego celem jest zdobycie Mistrzostwa Dolnego Śląska w boksie. Brał udział w zawodach 5 narodów w Bautzen. Wystąpił na gali 10-lecia Adrenalina Boxing Club. Wielokrotnie reprezentował klub w Dachov.

Największe osiągnięcie w sezonie sportowym 2021/2022: tytuł najlepszego zawodnika na turnieju DKB Dzierżoniów.

TYMOTEUSZ RZEPA, 17 lat, Klub Sportowy Lubań Basket (Lubań Towers), dyscyplina: koszykówka, trenerzy: Rafał Klapetek i Paweł Pasternak

Tymoteusz przygodę ze sportem rozpoczął od trenowanie siatkówki w klubie UKS Lubań. Po ukończeniu szkoły podstawowej trafił na zajęcia koszykówki w ZSP im. Adama Mickiewicza. Powstanie KS Lubań Basket pozwoliło mu na rozpoczęcie współzawodnictwa w tym sporcie na poziomie ligowym. Mimo młodego wieku błyskawicznie odnalazł się w seniorskiej koszykówce, stając się jednym z liderów drużyny. Sam mówi, że treningi i mecze sprawiają mu dużo radości, przez co chce zostać w tej dyscyplinie na dłużej. Za kilka miesięcy będzie zdawał maturę, a potem planuje karierę akademicką we Wrocławiu.

Największe osiągnięcie w sezonie sportowym 2021/2022: w debiutanckim sezonie był liderem punktowym drużyny. Występując w 18 meczach zdobył łącznie 265 punktów, co daje średnią prawie 15 punktów na mecz. Pozwoliło to na uplasowanie się w czołówce strzelców 3. ligi.

 

ŁUKASZ STASZCZAK, 43 lata, TRI TEAM Lubań, dyscyplina: bieganie, trener: Jakub Wojtczak

Łukasz rozpoczął swoją przygodę z bieganiem 9 lat temu. Stało się to jego pasją, którą łączy i godzi z życiem prywatnym oraz zawodowym. Jest biegaczem amatorem. Ma za sobą ukończone 10 maratonów, ponad 20 półmaratonów, kilkadziesiąt biegów górskich na dystansie półmaratońskim oraz 10 biegów ultra. Dotychczas jego najdłuższym dystansem było pokonanie około 85 km w „Biegu Rzeźnika”. Łukasz jest również dwukrotnym zdobywcą „Wielkiego Jakuszyckiego Szlema”, czyli w jednym roku kalendarzowym ukończył 3 najdłuższe dystanse Biegu Piastów (narty, bieg i rower). Jego celem na przyszłość jest wystartowanie i ukończenie ultramaratonu na dystansie ponad 100 km.

Największe osiągnięcie w sezonie sportowym 2021/2022: W sezonie sportowym 2021/2022 Łukasz dwukrotnie pobił swoje życiówki na dystansie półmaratońskim oraz maratońskim. Z czasem 1:23:41 ukończył 16. Półmaraton Warszawski oraz z czasem 2:58:02 21. Poznań Maraton i tym samym złamał magiczne 3 godziny w maratonie. Inne wyniki zawodnika to:

 • 10. miejsce (3. miejsce w kat. M40) – V Bieg Wilka, Gozdnica, 10 km,
 • 4. miejsce (1. miejsce w kat. M40) – 10. Letni Bieg Piastów 2022, Ultramaraton, Jakuszyce, 51 km,
 • 4. miejsce (1. miejsce w kat. M40) – Bieg Uliczny Lubańskie Biegowisko, Półmaraton, Lubań, 21,097 km.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...