Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-10-2022

Instalacje fotowoltaiczne, nowoczesne oświetlenie uliczne - to inwestycje, które w ostatnim czasie realizuje lubański samorząd.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu Szkoły Podstawowej nr 3

Przypomnijmy, że w tym roku, w ramach programu „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Gminie Miejskiej Lubań”, panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na dachach: budynku administracyjnego MOSiR, szkół podstawowych nr 3 i 4, sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1, Urzędu Miasta przy ul. 7. Dywizji i Miejskiego Domu Kultury. Łączna moc instalacji to 0,1228 MW.
Instalacja fotowoltaiczna będzie również uruchomiona w Szkole Podstawowej nr 2.

Natomiast do połowy lutego 2023 r. będzie trwała wymiana oświetlenia ulicznego na terenie miasta. Modernizacja obejmuje m.in. zamontowanie prawie 1700 nowych opraw typu LED. Ponadto zostanie zastosowane innowacyjne rozwiązanie w zakresie zarządzania energią, które pozwoli na racjonalniejsze zarządzanie oświetleniem poprzez optymalizowanie czasu pracy i zużywania energii elektrycznej.

Koszty tych przedsięwzięć nie są małe, ale – biorąc pod uwagę obecną sytuację – okazuje się, że mogą to być jedne z lepiej zainwestowanych środków. Ceny energii elektrycznej rosną nieubłaganie, więc wszelkie działania, mające na celu oszczędności w tym zakresie, są niezwykle pożądane. 

Energia ze słońca

Oszczędności, wygenerowane dzięki fotowoltaice, widać na przykładzie jednej z lubańskich szkół – najliczniejszej pod względem ilości uczniów SP4.

Wg szacunków instalacja o mocy 30 kW wyprodukuje rocznie 28500 kWh. Na bieżące potrzeby szkoły wykorzystanych zostanie 11400 kWh, 11970 kWh zostanie pobrane z sieci za darmo, natomiast 17100 kWh instalacja odda do sieci.

Roczne zużycie energii przez placówkę to niewiele ponad 37000 kWh. Dzięki panelom fotowoltaicznym zapłacimy jedynie za niecałe 14000 kWh, co oznacza, że roczne koszty energii elektrycznej spadną o około 63%.

Warto dodać, że w placówkach systematycznie wymieniane jest oświetlenie – na energooszczędne i przyjazne dla oczu dzieci. To również wpływa na redukcję zużycia energii.

LEDy dla oszczędności i klimatu

Wymiana opraw sodowych i rtęciowych o dużej mocy oraz zużytych ledowych na nowoczesne oświetlenie ledowe wraz z systemem sterowania, spowoduje nie tylko znaczące oszczędności w zużyciu energii, ale także ograniczenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery oraz zmniejszenie tzw. smogu świetlnego.

Przed modernizacją oświetlenie uliczne w Lubaniu, świecąc przez 4150 godzin w roku, przy mocy prawie 207 kW, zużywało ponad 859 MWh. Po kompleksowej modernizacji moc wszystkich lamp zamknie się w niecałych 61 kW, a zużycie energii spadnie do niewiele ponad 201 MWh rocznie, przy uwzględnieniu systemu sterowania redukującego moc opraw o 40% w godzinach późnonocnych.

Wg audytu, sporządzonego w 2020 r., przed modernizacją roczne koszty miejskiego oświetlenia wynosiły ponad 586 tys. zł brutto. Natomiast po modernizacji założono roczny koszt na poziomie niecałych 171 tys. zł brutto. Oznacza to spadek o prawie 71%.

Dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego spadnie również emisja CO2. Przed modernizacją wynosiła ona ponad 657 Mg (1 Mg = 1 tona), natomiast po – niecałe 154 Mg, co stanowi redukcję o prawie 77%. Obniżona zostanie również emisja SO2 o prawie 448 kg, NOx (tlenki azotu) o ponad 415 kg, CO o prawie 181 kg oraz pyłów o ponad 23 kg w skali roku.

Ponadto oświetlenie będzie spełniało aktualne, bardzo restrykcyjne normy techniczne wymagane dla tego typu urządzeń.

Wzrost cen energii elektrycznej pokazał, że wymiana oświetlenia ulicznego w naszym mieście jest nie tylko potrzebna, ale wręcz konieczna.

(ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...