Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-09-2022

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o miejskich stypendiach naukowych oraz Lubańskim Biegowisku 2022.

Systematyczna nauka, duże chęci i rzecz jasna zdolności. To podstawa wysokich osiągnięć w szkole. Ci najlepsi, oprócz ocen, mogą liczyć na dodatkowe wyróżnienie.

Niesamowite emocje, zacięta rywalizacja, ogromny doping oraz mnóstwo pozytywnej energii. Tak wyglądała tegoroczna edycja jednego z ważniejszych sportowych wydarzeń miejskich.

W dzisiejszym wideoinformatorze opowiemy o stypendiach naukowych burmistrza oraz Lubańskim Biegowisku 2022.

Choć świadectwa szkolne przykryła już cienka warstwa kurzu, a nowy rok szkolny rozkręcił się na dobre, to co roku właśnie we wrześniu najbardziej uzdolnieni uczniowie zostają docenieni za ciężką pracę i wysiłek raz jeszcze, tym razem ze strony miasta.

- W tym roku burmistrz przeznaczył na ten cel środki w kwocie około 20 tysięcy złotych. W konsekwencji uczniowie dostali stypendium w kwocie 600 złotych każdy mówił Mateusz Zajdel, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań.

Jednorazowy zastrzyk gotówki pozwala rozpocząć edukację z większą motywacja, ale  przede wszystkim stanowi wyróżnienie i powód do dumy. Znaleźć się w gronie najlepszych nie jest łatwo, choć lubańscy prymusi twierdzą, że właściwie każdy ma na to szansę.

- Recepta na tak wysokie wyniki w nauce wcale nie jest aż tak skomplikowana. Wystarczy systematyczność, bieżąca nauka, żeby nie odstawiać wszystkiego na później. Wystarczy słuchać na lekcjach i  większości przypadków to mi wystarczało, w domu tylko powtarzałam sobie pewne tematy i no udało się zdradzała Alicja, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaniu.

Wyróżnienia otrzymało 33 uczniów bądź absolwentów lubańskich podstawówek. Stypendium przyznawane jest za ubiegłoroczne wyniki w nauce uczniom klas IV-VIII szkoły podstawowej, którzy uzyskali średnią z ocen co najmniej 5,6. Natomiast nagroda za osiągnięcia naukowe może być przyznana uczniowi, który uzyskał tytuł laureata lub finalisty wojewódzkich i ponad wojewódzkich konkursów lub olimpiad. Szkoła podaje wiedzę, uczeń ją przyswaja. A jaka w tym wszystkim jest rola rodzica?

- Wydaje mi się, że wystarczy wspierać dziecko. Dać mu przestarzeń do tego, żeby realizowało te zainteresowania, które są jego priorytetem. I pozwolić na to, żeby gdzieś na moment odłożyć te przedmioty, które nie są, aż tak ważne. To nie chodzi o to, żeby je zupełnie zbagatelizować. Natomiast dziecko powinno mieć ten komfort i móc wybrać, to czego faktycznie chce się uczyć, co czuje, że przyda mu się podkreślała p. Anna, mama stypendystki.

Ogólnie przyznano 31 stypendiów za wyniki w nauce oraz dwie nagrody za osiągnięcia naukowe. Wśród wyróżnionych znalazły się dwie osoby ze średnią 6,0 i cztery, których średnia ocen przekroczyła 5,9.

Ponad 300 osób, w tym dzieci, uczestniczyło w Lubańskim Biegowisku 2022. Wysoka frekwencja świadczy o tym, że wydarzenie cieszy się dużą popularnością, a grono zawodników z roku na rok stale rośnie.

Jak co roku jesienią w parku na Kamiennej Górze zrobiło się niezwykle gorąco za sprawą sportowych emocji. Transparenty, okrzyki i mocno zaciskane kciuki zagrzewały do boju, a duch walki miał się nadzwyczaj dobrze. Mimo to rywalizacja była zdrowa, a radość dawała nie tylko wygrana, ale samo pokonanie dystansu. Każdy uczestnik otrzymywał medal i szczere gratulacje, a najlepsi statuetki i puchary.

Wydarzenie angażuje dzieci i młodzież od pierwszej klasy szkoły podstawowej po uczniów szkół średnich. Bardzo miłym akcentem jest zaproszenie do udziału osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dodatkowo w tym roku zawody otworzył bieg dla Franka Kosowskiego. Chłopiec od 7 miesiąca życia walczy z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Na starcie pojawił się sam Franio z bliskimi i swoimi kolegami z rehabilitacji.

W trakcie imprezy trwał festyn charytatywny, na którym dzięki zaangażowaniu rodziny, przyjaciół i członków Stowarzyszenia Młodzi dla Lubania udało się zebrać ponad 8 tysięcy złotych.

Wielu emocji dostarczył bieg open na 10 km, w którym już nie po raz pierwszy udało się zwyciężyć lubanianinowi Łukaszowi Klatce. Wśród kobiet najlepsza była Elżbieta Kowalewska. Nowością tegorocznego biegowiska był półmaraton. Tutaj bezkonkurencyjny okazał się być Alan Dobrowolski, zaś w kategorii kobiet Natalia Glondys.

Podobnie jak w latach poprzednich, zainteresowaniem cieszył się Nordic Walking. Najszybciej dystans 5 km pokonał Tomasz Zieba, a wśród kobiet Katarzyna Warężak.

Już dziś Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na Lubańskie Biegowisko 2023.
(ŁCR)

Lubańskie Biegowisko - dzieci i młodzież, festyn

Lubańskie Biegowisko - dorośli

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...