Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-06-2022

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu od lat budzą ciekawość większości mieszkańców naszego miasta.

I nic w tym dziwnego, bo choć zostały odkryte, to nadal są eksplorowane i na pewno nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa… Wciąż skrywają sporo tajemnic…

     Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, którzy jako pierwsi weszli do niemieckiego podziemnego kompleksu militarnego pod wzgórzem Kamienna Góra są nadal pełni wiary i optymizmu, że odkrycie to stanie się kluczowym w dalszym rozwoju naszego miasta. Schron pod Kamienną Górą został bowiem wykonany pod koniec II wojny światowej i to w  jednej z najtwardszych skał na świecie – mianowicie bazalcie; fakt ten jest więc  ewenementem nie tylko na skalę Regionu, ale również Europy, czy nawet Świata.

       Dlatego też we wtorek (06.06.2022r.) zaprosiliśmy do naszej szkoły osobę, która wie chyba wszystko na ten temat. Naszym gościem był bowiem pan Sebastian Terenda -  inicjator całego przedsięwzięcia, jak również mózg całej operacji.

         Na naszym spotkaniu uczniowie zostali zapoznani z  najnowszymi informacjami  na temat prac wykopaliskowych, oglądali zdjęcia z przebiegu całości prac badawczych, jak również poznali ciekawostki na jego temat. Kamienna Góra jest pełna zagadek, a rozwój pasji historycznych naszej młodzieży rośnie, gdy historię naszego miasta śledzą bez mała oczy całego świata. Ten jakże zagadkowy temat, pozwala na zainteresowanie historią każdej grupy słuchaczy, a tym bardziej młodego człowieka, który jest chłonny wiedzy i odkryć.  Mimo, że lokalnym działaczom udało się wejść do środka, wciąż wiele faktów nie zostało jeszcze wyjaśnionych. Podczas spotkania nasi Uczniowie poznali nie tylko część historii naszego miasta, ale również przyświecało nam bardzo aktualne przesłanie, że wiara we własne siły i marzenia może dosłownie  „góry przenosić”!!!

       Naszemu Gościowi bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie i możliwość wystawy fotografii z przebiegu etapów odkryć w sali do nauki historii naszej szkoły.

red. A. Franczak

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...