Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
03-06-2022

Przygoda na rowerze, sportowiec, rzut do kosza, bieg kucharza, dostawca pizzy oraz wieża – to „sześciobój”, z jakim zmierzyli się uczestnicy XV Międzynarodowych Igrzysk Sportowych Osób z Niepełnosprawnościami.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubaniu działające przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci już po raz 15, w ramach Międzynarodowych Igrzysk Sportowych Osób z Niepełnosprawnościami, zaprosiły do przyjacielskich zmagań kilkanaście drużyn z całego województwa dolnośląskiego.
- Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, powracamy z naszą sztandarową imprezą – mówiła dyrektorka Warsztatów Terapii Zajęciowych Anna Wiktorowska-Kalinik. - W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 20-lecia istnienia warsztatów, a igrzyska organizujemy już po raz 15, dlatego są one nieodłącznym elementem naszej 20-letniej historii. XV edycji igrzysk to bardzo wiele zawiązanych relacji, znajomości i przyjaźni, wiele radości, uśmiechów, ale również bardzo wiele przełamanych barier podkreślała A. Wiktorowska-Kalinik.

Igrzyska to wyjątkowe wydarzenie, które z uwagi na swój charakter ma na celu promocję sportu oraz aktywnego i zdrowego stylu życia. Jednocześnie taka impreza posiada mocny wymiar społeczny, w którym ma miejsce rehabilitacja i integracja uczestników zawodów. Z jednej strony występuje tu mobilizująca rywalizacja i współzawodnictwo, zaś z drugiej umacnianie zasady fair play oraz współodpowiedzialności za zespół.
- Nasi uczestnicy bardzo chętnie korzystają z tego typu imprez, by móc integrować się z innymi osobami uznały zgodnie terapeutka zajęciowa Marta Bartnik oraz rehabilitantka Karolina Ślemp z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Legnicy. Poza tym lubią wspólne zabawy i rywalizację. Daje im to również możliwość poznania bliższej i dalszej okolicy. Takie wyjazdy cenią sobie głównie za możliwość nawiązania nowych przyjaźni i wspólnej zabawy. Ma to bardzo dobry wpływ na rehabilitację społeczną – wyjaśniały terapeutki.

W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło 170 osób z 13 placówek. Ponieważ w lubańskich igrzyskach nie ma przegranych, wszyscy do domu wrócili z medalami i dla każdego wystarczyło miejsca na podium. I miejsce wywalczyły: Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Fundacji "Niepełnosprawnym i Oczekującym Pomocy" w Zgorzelcu, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Koło Specjalnej Troski w Mirsku, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jaworze oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Bolesławcu. Na II pozycji znalazły się Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Jeleniej Górze, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubaniu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chojnowie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Smolniku. Natomiast podium zamknęły: Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas im. Świętego Krzysztofa w Lwówku Śląskim, Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy, Przedszkole Miejskie nr 5 im. Juliana Tuwima w Lubaniu, Uniwersytet Trzeciego Wieku (Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu) oraz organizatorzy igrzysk - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubaniu działające przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci.

- Trudno powiedzieć, w ilu igrzyskach już uczestniczyliśmy zastanawiała się Jolanta Sieradzka, mama Grzegorza i członek Zarządu Koła Specjalnej Troski TPD w Mirsku. - Dla naszych podopiecznych jest to odskocznia od codziennej rutyny, okazja do nawiązania nowych relacji i chyba przede wszystkim fajna zabawa. Budzi się w nich duch rywalizacji, sprawdzają swoje możliwości, czasem pokonują słabości. A dla nas jako opiekunów to jest ogromna przyjemność widzieć ich radość, nie tylko z sukcesów, ale też z możliwości uczestnictwa. Mój syn ma na pamiątkowej tablicy trzy medale z poprzednich igrzysk, a teraz do kolekcji doszedł czwarty. Jest z tego dumny. Czy takie spotkania są potrzebne? Na pewno tak, bo choć sytuacja osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju poprawia się, to i tak te osoby znajdują się tak trochę na marginesie życia. Wiele miejsc jest dla nich niedostępnych czy to fizycznie czy z innych względów. Tak bardzo potrzeba im docenienia, a właśnie te igrzyska im to dają. W imieniu wszystkich uczestników dziękuję za to, że te igrzyska są. Dziękuję organizatorom za ogrom pracy i serce, jakim dzielą się z nami - podsumowała J. Sieradzka.

W dniu imprezy kompleks boisk Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu zamienił się w arenę sportową z prawdziwego zdarzenia. Konkurencjom towarzyszyły zajęcia w ogródkach rekreacyjnych (strzały do bramki hokejowej, badminton, boccia, stolik gier) oraz warsztaty prowadzone przez Prototype Group. Nie zabrakło również baniek mydlanych i obecności maskotki Lubania. Uczniowie „Adasia” chętnie pomagali przy konkurencjach oraz wydawaniu posiłków. Jak w kilku zdaniach podsumować igrzyska? Niezwykle pozytywny przekaz. Świetna atmosfera pełna życzliwości i otwartości. Radość z najmniejszych sukcesów oraz obcowania z drugim człowiekiem, a przy tym dobra i z pewnością niezapomniana zabawa. Do zobaczenia za rok.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...