Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-05-2022

 

Korpus Wsparcia Seniora

30 Seniorów z Lubania w wieku 65+ będzie mogło skorzystać od 1.06.2022r. z tzw. opasek bezpieczeństwa z alarmowymi przyciskami, dzięki którym, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, połączą się z centralą i uzyskają niezbędną pomoc. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaniu rozpoczął realizację Programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Pozwoli on między innymi opiekować się osobami starszymi na odległość. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

„Opieka na odległość” umożliwia szeroko pojęty system bieżącego monitorowania samopoczucia i stanu zdrowia seniora w miejscu jego zamieszkania. Pozwala także na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora.

W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, należy wcisnąć guzik alarmowy na opasce. Po wciśnięciu guzika alarmowego następuje automatyczne połączenie z centralą interwencyjną, powiadamiana jest także najbliższa osoba, której kontakt zostaje indywidualnie przypisywany do opaski. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej czy pielęgniarkę środowiskową lub wezwać służby ratunkowe. Opaska będzie prosta w obsłudze i pod względem funkcjonalności dostosowana dla osób w wieku 65+.

Szczegółowe informacje w zakresie realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 są udzielane pod nr telefonu 75 646 44 68 lub 75 646 04 11 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubaniu

Chęć uczestnictwa w Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” można zgłaszać do 24.05.2022r.

Zainteresowani mieszkańcy Lubania w wieku 65 lat i więcej mogą pobrać ,,Kartę zgłoszenia seniora” ze strony internetowej mops.luban.pl  lub w siedzibie ośrodka w pokoju 4 lub 13.

Następnie wypełnioną kartę należy dostarczyć w poniedziałek, środa, czwartek w godz. 7.30-15.30, wtorek 7.30-17.00, piątek 7.30-14.00 do siedziby MOPS przy ulicy Plac Józefa Lompy 1 pokój 4 lub 13.

W związku z ograniczoną liczbą opasek o zakwalifikowaniu do programu decyduje data złożenia karty zgłoszenia w siedzibie MOPS.

W przypadku dużego zainteresowania pierwszeństwo uczestnictwa w programie będą miały osoby samotnie gospodarujące posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne równoważne orzeczenie.

Zgłoszenie nie jest równoznaczne z objęciem omawianym wsparciem.

 

Dyrektor

Aneta Szpytma

 

Program finansowany jest ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Kwota na realizację Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 wynosi 40.000 zł.

Załączniki:

Karta zgłoszeniowa

Klauzula informacyjna

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...