Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-04-2022

Sztuka jest dziełem nieograniczonym, a do tego o różnych twarzach, dlatego 29.04.2022r. (po długiej przerwie, na czwartej godzinie lekcyjnej, w blasku słonecznych promieni na placu apelowym)

Nauczyciele klas IV – VIII naszej szkoły, wzięli udział w tworzeniu żywego obrazu, na podstawie dzieła wielkiego mistrza Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 Maja 1791r.”.

Nasi uczniowie byli świadkami przedstawienia obrazu przez swoich pedagogów, a dzięki słowom narracji dowiedzieli się wielu ciekawostek o pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawie zasadniczej. Monumentalny obraz, który podziwiać możemy na Zamku Królewskim w Warszawie, nosi bowiem bogaty przekaz i opowieść historyczną. Dowiadujemy się z niego nie tylko o głównych bohaterach sejmowego uchwalenia Konstytucji, ale również o ponadczasowych postawach Polaków. Wiemy z zapisków sekretarza Matejki, że malarz umieścił na obrazie aż 39 historycznych postaci. Nie zostawił jednak, jak miał to w zwyczaju przy innych dziełach, dokładnych informacji, kto jest kim i jak należy interpretować poszczególne gesty. Dlatego, choć większość osób została rozpoznana, w przypadku niektórych identyfikacja pozostaje nadal hipotetyczna.

         Decyzją Matejki obraz był darem dla narodu polskiego w stulecie uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791r., a następnie został przewieziony do gmachu Sejmu Galicyjskiego we Lwowie (w zaborze austriackim). Po odzyskaniu niepodległości w latach dwudziestych wrócił do Krakowa, skąd został przewieziony do Warszawy do budynku sejmu niepodległej Rzeczypospolitej. Tam pozostał do 1938 roku, kiedy to w warszawskiej Zachęcie zorganizowano wystawę prac mistrza w stulecie jego urodzin. W 1939 roku płótno zostało ukryte na strychu Zachęty, pod podłogą. W 1945 obraz włączono do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

        Marzeniem malarza było, aby dzieło zawisło kiedyś w komnatach Zamku Królewskiego w Warszawie. To marzenie zostało spełnione w 1984 roku. Wtedy obraz został przekazany odbudowanemu Zamkowi Królewskiemu i zawieszony w sali poprzedzającej Salę Senatorską, w której uchwalono Konstytucję.

        Jan Matejko to również pierwszy polski malarz, który ukształtował wyobraźnię rodaków. Jego obrazy, od momentu prezentacji wzbudzały ogromne zainteresowanie ( stworzył ponad 300 dzieł malarskich). Każde nowe dzieło  mistrza było dużym wydarzeniem, szeroko komentowanym wśród Polaków żyjących pod zaborami. A i dziś, kiedy myślimy o jakimś historycznym wydarzeniu, często patrzymy na nie właśnie oczami Jana Matejki. Nasi uczniowie również na długo będą pamiętać nowatorską, barwną i radosną odsłonę obrazu „Konstytucja 3 Maja 1791r.”. I zapewniam, że również dzisiaj, o obrazie Jana Matejki mówi się bardzo dużo, przynajmniej w Lubaniu…

red. A.Franczak

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...