Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
02-02-2022

Nowy rok przyniósł nowe możliwości dla Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych. Spółka miejska została wytypowana, spośród innych zakładów komunalnych, do przeprowadzenia interesującego projektu badawczego. Jeśli przedsięwzięcie powiedzie się, Lubań stanie się pionierem na rynku utylizacji odpadów.

Mężczyźni siedzący przy stole rozmawiają w trakcie spotkania służbowego.

Spotkanie II Wojewody Dolnośląskiego Bogusława Szpytmy z Burmistrzem Miasta Lubań Arkadiuszem Słowińskim, Prezesem ZGiUK Jackiem Baranem oraz Dyrektorem ds. techniczno – eksploatacyjnych ZGiUK Piotrem Browarczykiem może być impulsem do rozpoczęcia pionierskich rozwiązań na skalę europejską.
- Podstawą powstania tego projektu jest konieczność wdrożenia w życie czterostopniowego sposobu zagospodarowania odpadów. Pierwszy i najbardziej pożądany etap to brak produkcji odpadów. Drugi etap to recykling, trzeci — utylizacja termiczna, a czwarty — składowanie. W Polsce składowanie znajduje się na zdecydowanie na zbyt wysokim poziomie. Spalarnie również nie są najlepszym rozwiązaniem. A jeśli nie spalanie to recykling. Stąd mam dla Państwa ciekawą propozycję przetwarzania odpadów rozpoczął Bogusław Szpytma, II Wojewoda Dolnośląski.
Nowatorski pomysł opiera się na idei wykorzystania frakcji odpadów, która obecnie nie jest wykorzystywana i nie da się już z nią nic zrobić. Okazuje się, że dzięki zaawansowanym sposobom przetwarzania, z takich odpadów można osiągnąć półprodukt, który może być wykorzystany do dalszej obróbki.
- Gospodarka obiegu zamkniętego zmniejsza ilość odpadów produkcyjnych. To sytuacja, w której odpady wracają do produkcji (nie są składowane). Przedstawiony projekt może nas do tego doprowadzić. Zadaniem naszego Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych byłoby przeprowadzenie pierwszego etapu przetworzenia odpadów i wykonanie półproduktu, który będzie mógł być wykorzystany np. w przemyśle budowlanym. Wymaga to od nas rozbudowania instalacji o kolejny element zaznaczył Jacek Baran, prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych.
Obecny na spotkaniu Piotr Browarczyk, Dyrektor ds. techniczno – eksploatacyjnych ZGiUK przedstawił wyniki ubiegłorocznej wizyty na Słowacji, gdzie zapoznano się z wykorzystywaniem urządzeń dających możliwość nieznanej dotąd obróbki odpadów. Poinformował także o specyfikacji technicznej urządzenia, tego jak ono funkcjonuje, co można uzyskać i do czego można wykorzystać otrzymany półprodukt. Lubański ZGiUK jest zakładem, w którym projekt miałby szanse realizacji z uwagi na odpowiednie zaplecze techniczne, ale też właściwy sposób funkcjonowania i zarządzania spółką.
- Chciałbym wyrazić wdzięczność służbom Wojewody, Panu Wicewojewodzie za to, że zauważył lubańską spółkę komunalną i możliwość wprowadzenia na terenie naszego miasta pewnej innowacji, dzięki której gospodarka odpadami będzie bardziej przyjazna środowisku, a przy tym przyniesie pewnego rodzaju oszczędności. Na ten moment nie możemy zdradzić szczegółów projektu. Warto jednak podkreślić, że pomysł jest innowacyjny. W jego realizację ma być zaangażowana wyższa uczelnia plus dodatkowo oprócz naszego ZGiUK podmiot gospodarczy. Uważam, że warto temu przedsięwzięciu kibicować, co zamierzam robić podkreślił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.
Spotkanie, które odbyło się w lubańskiej siedzibie Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Lubaniu, to dopiero początek długiej drogi. Jednak II Wojewoda już dziś obiecuje wsparcie, zauważając, że jeśli projekt powiedzie się, będzie to sukces na skalę nie tylko kraju, ale nawet Europy.
(ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...