Panele fotowoltaiczne pojawiły się już na budynku tuż obok stadionu miejskiego. Wykonawca rozpocznie niebawem prace na dachu Miejskiego Domu Kultury, po czym zamontuje instalację na dachu sali gimnastycznej SP1 oraz Urzędu Miasta.
Pod koniec 2020 roku rządowe wsparcie uzyskał projekt pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Gminie Miejskiej Lubań”. Rozstrzygnięcie drugiego naboru do Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych przyniosło miastu Lubań dodatkowe pieniądze w wysokości 2 mln zł, o czym pisaliśmy tutaj. Inwestycja zakłada termomodernizację dachów budynków miejskich oraz montaż instalacji fotowoltaicznych. Dzięki projektowi poprawi się również dostępność lubańskich podstawówek, ponieważ w trzech szkołach zostaną zamontowane windy. Dodatkowo jedna z placówek zyska podziemny zbiornik do gromadzenia deszczówki.
Pod koniec sierpnia zostały zawarte umowy na budowę instalacji fotowoltaicznych na dachach Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu, budynku socjalno-biurowego MOSiR (ul. Ludowa), sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Urzędu Miasta Lubań z firmą Handel i Usługi Bogusław Kosior. W grudniu br. zakończono montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku socjalno-biurowego przy ul. Ludowej. Instalacja obejmuje 52 baterie słoneczne 375W monokrystaliczne, montowane na gotowych stelażach posadowionych na dachu budynku oraz inwerter 3 – fazowy 20 kW.
Następny w kolejce jest Miejski Dom Kultury. Zakres tamtejszych robót obejmuje budowę instalacji fotowoltaicznej z podłączeniem do wewnętrznej instalacji elektrycznej obiektu. Ponadto zaplanowano wymianę papowego pokrycia dachu z jego obróbkami blacharskimi, orynnowaniem i instalacją odgromową oraz naprawę uszkodzonych elementów dachu drewnianego. W ramach bieżącego zamówienia instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana również na dachu budynku sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu (oraz dachu tamtejszej piętrowej dobudówki). Podobnie jak w przypadku MDK-u, roboty obejmują również wymianę papowego pokrycia dachu z jego izolacją termiczną, obróbkami blacharskimi, orynnowaniem i instalacją odgromową. Poza tym zostanie wykonana wewnętrzna, elektroenergetyczna linia kablowa niskiego napięcia, zasilająca budynek główny szkoły w energię elektryczną, pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika zostanie zamontowana również na dachu budynku Urzędu Miasta przy ul. 7 Dywizji w Lubaniu. W ramach przedsięwzięcia zostanie wykonany remont istniejącego papowego pokrycia dachu z jego obróbkami blacharskimi, orynnowaniem i instalacją odgromową. Przewidziano również malowanie zamontowanego na dachu rurowego, stalowego masztu. Zamówienie obejmuje również prace remontowe budynku, wchodzące w zakres dostosowania obiektu do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.
Wykonawca wyżej opisanych działań powinien je zrealizować do końca kwietnia 2022 roku. W międzyczasie zostanie ogłoszony przetarg na pozostałe obiekty, jakie obejmuje projekt. Mowa tu o placówkach oświatowych. Szkoła Podstawowa nr 4 zyska windę, fotowoltaikę oraz nowy dach na przybudówce. W Szkole Podstawowej nr 3 zaplanowano montaż windy oraz instalacji fotowoltaicznej. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 2 oprócz windy zostanie wyposażona w zbiornik do gromadzenia deszczówki. Przypominamy, że kompleksowe prace termomodernizacyjne w budynku SP2 zostaną przeprowadzone w ramach innego projektu, o którym mówiliśmy w wideoinformatorze z 6 października 2021 r.
(ŁCR)