Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-12-2021

Na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowanie, szkolenia, audyt bezpieczeństwa. Ogłoszono listę gmin, które otrzymają granty na rzecz cyberbezpieczeństwa. Lubań otrzymał promesę w kwocie 621 690 zł.

cyfrowy Lubań

Cyfrowa Gmina to projekt rządowy obejmujący swoim wsparciem prawie 2500 gmin z całego kraju. Dotacje przeznaczone będą na cyfrowy rozwój instytucji samorządowych oraz cyberbezpieczeństwo. Wśród gmin, które mogą skorzystać z dofinansowania znalazł się Lubań. Pod koniec listopada Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński odebrał promesę, jaką nasze miasto otrzymało w ramach wspomnianego projektu.
Dofinansowanie można pozyskać na zadania związane z cyfryzacją urzędów JST – głównie zwiększenie realizacji usług publicznych na drodze teleinformatycznej, jednostek im podległych oraz nadzorowanych. W ramach przyznanych środków można zakupić sprzęt IT, oprogramowanie, licencje na programy niezbędne do pracy czy edukacji zdalnej, zakup usług chmurowych czy tworzenie środowisk zapewniających ciągłość działania (kopia zapasowa, aplikacja do odzyskiwania danych). Poza tym środki mogą być przeznaczone na edukację cyfrową w zakresie obsługi nabytego sprzętu oraz oprogramowania. Dofinansowanie pozwala również na analizę stanu cyberbezpieczeństwa oraz zakup specjalistycznego oprogramowania do monitorowania stanu cyberbezpieczeństwa. Na uwagę zasługuje fakt, że gminy otrzymają dofinansowanie w formie grantu do 100% wydatków kwalifikowanych.
Informatycy zatrudnieni w lubańskim magistracie podkreślają, że w poruszanym temacie jest bardzo dużo do zrobienia. Promesa daje nam pewne możliwości, ale zdecydowanie nie wyczerpuje potrzeb. Na początku zdobyte środki zostaną przeznaczone na wzmocnienie centrali, jaką jest urząd. Budowanie bezpiecznej infrastruktury powinno się rozpocząć właśnie tam. Tym bardziej, że sprzęt komputerowy urzędników, wobec dynamicznych zmian zachodzących na cyfrowym rynku, wręcz domaga się unowocześnienia. Grant przyczyni się między innymi do podniesienie jakości pracy oraz bezpieczeństwa przechowywanych danych, w tym danych mieszkańców.
- Po rozmowach i nakreśleniu potrzeb, środki zostaną wykorzystane m.in. na zakup sprzętu komputerowego, serwerów wraz z macierzami dyskowymi, zakup oprogramowania do kopii zapasowych wraz z aplikacją do odzyskiwania danych jak również specjalistycznego oprogramowania do monitorowania, co poprawi cyberbezpieczeństwo urzędu - wymienia Ryszard Skowron, Kierownik Referatu Informatyki Urzędu Miasta Lubań. - Zakupy w ramach projektu pozwolą zachować ciągłość pracy urzędu, istotnym działaniem będzie również zakup urządzeń zabezpieczających sieć wewnętrzną dla dwóch jednostek miejskich. Dla mnie, jako informatyka, niezwykle ważna będzie również możliwość przeprowadzenia szybkiej diagnozy problemów występujących w sieci co zapewni specjalistyczne oprogramowanie do monitorowania stanu cyberbezpieczeństwa. Dużo korzyści przyniosą również szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa przeznaczone dla pracowników.
- Jednakże, na ten moment brakuje centralnego zarządzania całą informatyzacją, jaka jest w gminie. Tak samo jest w temacie zarządzania cyberbezpieczeństwem dodaje Artur Nachrebecki, informatyk. – To są sfery, w których należy podjąć konkretne działania zmierzające do poprawy sytuacji. Jest co robić, ale teraz skupiamy się na konkretnym dofinansowaniu i możliwościach, jakie nam ono daje. Mamy nadzieję, że to nie koniec tego rodzaju funduszy.
Projekt „Cyfrowa Gmina” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa V: Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia REACT-EU.
(ŁCR/foto:UM Lubań)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...