Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
08-09-2021

Pierwsze potomstwo sójkowców żółtobrzuchych w Zoo Görlitz.

Foto: sójkowiec żółtobrzuchy „001“ chwilę po wyfrunięciu z dziupli lęgowej
www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer

Sójkowce żółtobrzuche, gatunek silnie zagrożony w chińskich regionach pochodzenia, hodowane są w görlitzkim zoo od 2015 roku. Na potomstwo jednak należało dość długo czekać. Wciąż pojawiały się jakieś niepowodzenia: od gniazd zniszczonych przez burze, po wczesne zgony piskląt i inne niepowodzenia. 

Ale w końcu jest! Sójkowiec "001", ma prawie dwa miesiące i jest już niemal tak duży jak jego rodzice.

Każdy nowonarodzony osobnik tego gatunku stanowi cenny wkład w globalną populację tych charyzmatycznych ptaków. Podczas gdy Międzynarodowy Program Hodowli Zachowawczej zarządza obecnie około 300 ptakami w niewoli, szacuje się, iż liczba osobników żyjących na wolności nie przekracza 250.

„Mamy nadzieję, iż wraz z pierwszym młodym sójkowcem „worek rozwiązał się” i w przyszłym roku nastąpią kolejne udane lęgi” – dodaje kurator zwierząt Catrin Hammer. „Życie rodzinne tych barwnych przedstawicieli ptaków śpiewających jest niezwykle ekscytujące. Nieco starsze potomstwo wspiera rodziców w wychowaniu młodszego rodzeństwa z kolejnych lęgów. Bardzo chcielibyśmy móc to obserwować w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec w kolejnych latach”.

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...