Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-06-2021

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o nowym inwestorze Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości oraz obchodach zakończenia jubileuszu 700-lecia klasztoru Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu.

 

Zapraszamy do obejrzenia lubańskiego wideoinformatora.

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o nowym inwestorze Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości oraz obchodach zakończenia jubileuszu 700-lecia klasztoru Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu.

 

Nowy inwestor w lubańskiej podstrefie

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości po wieloletnich próbach sprzedała zabudowane działki położone w Lubaniu przy ulicy Tadeusza Kościuszki. Nowa spółka to ABM Zgorzelec, która działa w branży betoniarskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji betonu towarowego o różnych parametrach i stanowi jedną z czołowych fabryk na Dolnym Śląsku.

- Nowy zakład pracy w tym miejscu, gdzie powstanie, czyli po byłych Zakładach Naprawy Taboru Kolejowego stwarza możliwość zagospodarowania zdegradowanej tkanki poprzemysłowej. Daje możliwość wyburzenia straszącego byłego biurowca ZNTK. To także nowe miejsca pracy zarówno dla mieszkańców Lubania, jak i naszego powiatu – mówi Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Specjalne strefy ekonomiczne gwarantują prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych zasadach określonych przepisami prawa. Obowiązująca od czerwca 2018 r. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji wprowadziła zmiany, dzięki którym cała Polska jest strefą. W myśl nowych przepisów przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy publicznej oferowanej przez specjalne strefy ekonomiczne na terenie całej Polski.

- W tym obszarze podstrefy zostało nam niewiele powierzchni wolnej. Obok lokomotywowni mamy jeszcze pół hektara i to jest wszystko w tym obszarze. Wspólnie z burmistrzem Lubania Arkadiuszem Słowińskim, który mnie bardzo wspiera w działaniach w pozyskaniu inwestora, szykujemy nowe obszary. Podejmowane są działania – zapowiada Tadeusz Rycharski, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej ważne jest tworzenie nowych miejsc pracy. Wszystkie siły zarówno samorządu, jak i zarządu strefy będą skierowane na pozyskanie nowych inwestorów.

 

Jubileusz 700-lecia sióstr Magdalenek w Lubaniu

Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu czerpie swój rodowód z mniszego zakonu, który na ziemiach polskich rozpoczął swe istnienie dzięki św. Jadwidze Śląskiej i jej mężowi - Henrykowi Brodatemu. W minioną sobotę 19 czerwca odbył się Wielki Jubileusz 700-lecia.

 

Uroczystości zostały podzielone na dwie części. Pierwsza odbywała się na terenie klasztoru.

 

Gości powitała przełożona generalna siostra M. Wiesława Kopij, która witając przybyłych na uroczystości przypomniała całą historię klasztoru i nietuzinkowe postaci sióstr, które w ciągu wieków wyróżniły się swoją postawą.

 

Podczas obchodów odbyło się poświęcenie krzyża jubileuszowego i figury Świętej Jadwigi Śląskiej.

Świętowanie w ogrodach było również okazją do zwiedzenia wystawy pt. "Przetrwać na przekór losowi" poświęconej historii Zgromadzenia. To pierwsza wystawa w historii Sióstr Magdalenek od Pokuty, która pokazuje dzieje klasztoru na przestrzeni 700 lat. Wśród wielu unikatowych eksponatów znajduje się dokument Przywilej nadany klasztorowi w XVI wieku przez Władysława II Jagiełłę zapisany na pergaminie, posiadający oryginalną dużą pieczęć królestwa oraz gotycka monstrancja z XVI wieku, dzieło mistrzów złotniczych dawnego Lubania.

 

- Ta wystawa jest o tyle interesująca i cenna, że po raz pierwszy pokazałyśmy w niej różne precjoza, które posiadamy i są właśnie naszymi cennymi obiektami. Na szczególną uwagę zasługują dokumenty z oryginalnymi pieczęciami oraz wyeksponowana na środku XVI wieczna monstrancja wykonana ze srebra będąca obiektem godnym podziwu. Chciałyśmy ją też pokazać wszystkim mieszkańcom – zachęca siostra M. Wiesława Kopij, przełożona generalna Klasztoru Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu.

 

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających we wtorki w godzinach 10.00 - 16.00 (co pół godziny, ostatnie wejście o godz. 15.30). Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny, na dwa dni przed planowanym zwiedzaniem, pod numerem tel. 75/646 15 94. Wstęp na wystawę jest wolny.

Wydarzenia drugiej części obchodów jubileuszowych toczyły się na lubańskim rynku. Tutaj dzieci ze szkoły im. Bolesława Chrobrego z Nowogrodźca wystawiły przedstawienie o św. Jadwidze Śląskiej i jej decyzji o sprowadzeniu z Marsylii zgromadzenia sióstr magdalenek. Ich pierwszym miejscem pobytu na Śląsku był właśnie Nowogrodziec, a siostry przybyły tutaj już w 1217 roku.

 

Następnie została odprawiona Eucharystia. Przy ołtarzu stanęło wielu kapłanów związanych z siostrami magdalenkami, a liturgii przewodniczył bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

 

Uroczystości zakończył koncert jubileuszowy.

 

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...