Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
18-06-2021

Zapraszamy do obejrzenia lubańskiego wideoinformatora. W bieżącym materiale: konsultacje dotyczące przebiegu cyklostrady oraz Lubańska Gala Sportu.

Cyklostrada rowerowa

 

Cyklostrada Dolnośląska to projekt opierający się o sieć głównych tras rowerowych obejmujących swoim zasięgiem cały region, łącząc się również z trasami rowerowymi po stronie czeskiej i niemieckiej. Zaplanowano ponad 1800 kilometrów dróg, a kwota tego przedsięwzięcia wynosi 850 milionów złotych.

Budowa całego systemu tras rowerowych w naszym regionie będzie oparta o współpracę z samorządami. Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie ich przebiegu.

- Te szlaki muszą spełniać określone kryteria, aby mogły być finansowane ze środków Unii Europejskiej, a to będzie główne źródło finansowania. Konsultacje są po to, żeby wsłuchać się w głosy samorządowców, fachowców, ale również osób, które na co dzień korzystają z tras rowerowych albo chcieliby z nich korzystać. Coraz bardziej popularne są trasy kilkudniowe – mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Jak informuje marszałek główne prace planistyczne już trwają. Wyrysowanych jest 11 szlaków. Określenie harmonogramu prac i realizacja tego zadania będzie zależała od wysokości środków przyznanych na ten cel.

Osobiste zaangażowanie Marszałka Województwa Dolnośląskiego w konsultacje z samorządami pokazuje jak ważny jest to projekt dla całego naszego województwa. Nieocenioną pomocą w tych konsultacjach było również zaangażowanie radnej Sejmiku Dolnośląskiego Teresy Zembik. Samorządowcy miejscy zapewniają, że sprawy przybierają coraz lepszy obrót.

- Miasto od początku konsultacji bierze w nich bardzo aktywny udział. W związku z tym, że pierwotnie trasa miała przebiegać w ścisłym centrum Lubania, czyli ul. 3 Maja, ul. Bankową, ul. Armii Krajowej zaproponowaliśmy alternatywne rozwiązanie. Dużo lepsze, przede wszystkim ze względu na rodziny z dziećmi, a także bezpieczeństwo rowerzystów – informuje Kamil Glazer, Przewodniczący Rady Miasta Lubań.

Zaproponowana trasa ma przebiegać od ulicy Dolnej ulicami Różaną, Lwówecką, Graniczną, Antera, Podwalem, przez park na Podwalu, Włókienniczą, Starolubańską, aby przez ulicę Zawidowską połączyć się miejską drogą rowerową prowadzącą w stronę ogrodów działkowych i Siekierczyna.

Lubańska Gala Sportu

Ósma Lubańska Gala Sportu za nami. W związku utrzymującą się pandemią, cieszy fakt poluzowania obostrzeń, co umożliwiło zorganizowanie wydarzenia będącego okazją do docenienia pasjonatów sportu i ich wysiłku włożonego kształtowanie prosportowych postaw. W tegorocznym plebiscycie i konkursie wzięli udział reprezentanci sześciu klubów sportowych.

Gwiazdą Sportu Miasta Lubań 2020 została Patrycja Soból z Bojan Boks Lubań. Czy spodziewała się wygranej?

- Nie spodziewałam się, bo nie wiedziałam, że aż tyle ludzi śledzi moją karierę w tym sporcie. Jak widzimy po liczbie punktów to bardzo dużo osób. Udało się, wygraliśmy – mówiła Patrycja.

Drugie miejsce w plebiscycie Ziemi Lubańskiej i portalu Lubię Lubań zajął Oskar Rymer z Klubu Sportowego Łużyce Lubań.

- Cieszę się, że zostałem wyróżniony jako sportowiec. Uważam, że cała drużyna zasługuje na to. Ja po prostu jestem reprezentantem tej drużyny. Do końca zostały nam jeszcze dwa mecze. Uważam, że bardzo dobrze się spisujemy w tym sezonie i może zaowocuje to awansem do wyższej ligi – powiedział Oskar.

Trzecie miejsce na podium zajął Filip Głowacki z Uczniowskiego Klubu Sportowego TS Sparta Lubań.

- Chciałem powiedzieć, że dziękuję wszystkim za głosy na mnie oddane. Dziękuję moim rodzicom i trenerowi – dziękował Filip.

Kolejne miejsca zajęli Wiktor Jaworski z Klubu Sportowego Samuraj Lubań oraz Robert Kendzia z Miejsko-Gminnego Klubu Sportowego Kwisa Lubań.

- Czuję się wyróżniony. Cieszę się, że dostałem taką możliwość, by przyjść na tę galę – podkreślał Wiktor.

Sportowcem Roku Miasta Lubań 2020 został Rafał Kusto z UKS Orka Lubań. W imieniu zawodnika podziękowania złożył Adam Musiał.

- Chciałbym bardzo podziękować w imieniu Rafała, który teraz nadal trenuje, bo przygotowuje się do uczelnianych mistrzostw akademickich w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze przez 2 tygodnie będziemy go gościli w Lubaniu, a potem z powrotem wylatuje do Stanów. Przyleciał tutaj tylko po to, żeby zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie. Niestety zabrakło mu 30 setnych. To jest jeszcze młody chłopak i myślę, że za 4 lata ma szansę i taki mamy plan. Myślę, że to się nam uda – powiedział Adam Musiał.

Po części oficjalnej galę uświetnił występ artysty, kabareciarza i poety Grzegorza Żaka.

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...