Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-05-2021

Konkurs na dyrektora lubańskiej biblioteki rozstrzygnięty. Z zapałem i energią godną swojej poprzedniczki placówkę prowadzi teraz Izabela Uśpieńska-Domagała. 

Z dniem 1 maja na stanowisko dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu została powołana Izabela Uśpieńska-Domagała. Nasza książnica jest jej dobrze znana, ponieważ przez ostatnie trzy lata pracowała tu na stanowisku instruktora powiatowego. Przez ten czas mogła poznać bibliotekę od wewnątrz i już dziś zaznacza, że z zaangażowaniem zamierza kontynuować dotychczasowe inicjatywy i przedsięwzięcia. Nie boi się jednak zmian, a w jej głowie krystalizują się odważne pomysły.

Życiorys pani Izabeli od dawna wypełnia „świat książek”. Po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo obecna dyrektorka w ramach wykształcenia uzupełniającego zrobiła studia podyplomowe z administracji i przedsiębiorczości w kulturze. Poza tym ma ukończone liczne kursy oraz specjalizację „biblioteki szkolne”. Od 1987 roku jej życie zawodowe wypełniała działalność biblioteczna. Jako bibliotekarz, starszy bibliotekarz, dyrektor oraz kustosz pracowała w Bibliotece Publicznej w Ruszowie, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Węgliniec, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pieńsk, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Węglińcu oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu. W 2018 roku mając już bogate doświadczenie zawodowe trafiła do Lubania. Od tego czasu jako członek silnego zespołu współtworzy niezwykle pozytywny obraz jednostki.

- Dzięki pracy jako instruktor udało mi się pozyskać kilkaset tysięcy złotych na działania, które prowadziła MiPBP - rozpoczyna Izabela Upieńska-Domagała, nowa dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu. - Przez ostatnie trzy lata zrealizowaliśmy kilka naprawdę oryginalnych projektów. Pokazaliśmy przy tym, że biblioteka może zachęcać do czytelnictwa na różne sposoby i że jesteśmy otwarci na wszystkich ludzi bez względu na wiek, zawód czy upodobania. Stereotyp niesympatycznej bibliotekarki w koczku został zmieniony na rzecz energicznej i kreatywnej osoby. Przez ponad 30 lat starałam się nieustająco podnosić poziom mojej pracy bibliotecznej i iść z duchem czasu. Z zapałem weszliśmy w cyfrowy świat, rozwinęliśmy promocję i partnerstwo między instytucjami kultury. To jest właściwy kierunek działań i tego zamierzam trzymać się. Mam również swoje marzenia, które pozwolą jeszcze bardziej uatrakcyjnić wizerunek naszej biblioteki – zdradza Izabela Upieńska-Domagała.

Wśród pomysłów nowej dyrektorki na pierwszy plan wysuwa się temat wielokulturowości. Ma to związek ze zmianami struktury narodowościowej naszego miasta i chęcią aktywizacji każdego mieszkańca. Oprócz wsparcia obcokrajowców bibliotekarka marzy o dotarciu do grupy osób w wieku 30-50 lat, którym z racji pracy zawodowej czy opieki nad dziećmi ciężko znaleźć czas dla siebie. W planach pani Izabeli ważne miejsce zajmują również najmłodsi. Wychodząc naprzeciw nowym technologiom miłość do literatury będą mogli oni rozwijać w projekcie Laboratorium Kreatywności. Monitory dotykowe, stoły multimedialne czy działania związane z robotyką będą pozwalały „podstępem” zbliżyć dzieci do biblioteki. W dalszym ciągu bardzo mile widziani będą seniorzy. Aby nie kolidować z szeroką ofertą zajęć kierowanych do tej grupy przez inne jednostki biblioteka skupi się na działaniach literackich oraz szkoleniach w zakresie e-administracji.

Choć lokalizacja biblioteki w ratuszu jest atrakcyjna, to Pani Izabela chciałaby, aby stała się ona jeszcze bardziej przystępna i pozbawiona barier architektonicznych. Stąd rozważana jest możliwość przeniesienia jej w inne miejsce. Bardziej nowoczesne i przestronne, w którym każdy czytelnik mógłby swobodnie czytać, tworzyć, działać czy spotkać się z innymi. Jednak to jest temat do przemyślenia na kolejne lata, a tymczasem należy odnaleźć się w nadal trudnych realiach epidemii. Dlatego Pani Izabela oprócz wyprawy po książki proponuje odwiedzenie internetowych przestrzeni, w których MiPBP działa systematycznie.

- Biblioteka jest bardzo aktywna w sieci - przypomina I. Uśpieńska-Domagała. - Oprócz Facebooka i Instagrama mamy swój kanał na YouTube, a nawet celem dotarcia do młodzieży przymierzamy się do TikToka. Nadal działamy w aplikacji ActionTrack. Planujemy nagrywać podcasty związane z Lubaniem i łużyckimi legendami. Jednocześnie cały czas myślimy o powrocie do stacjonarnych zajęć i wydarzeń. Mam to szczęście, że towarzyszy mi wspaniała kadra. Bez nich nie byłoby tych wszystkich działań. Są chętni, pełni werwy, zmotywowani. Stąd będziemy trzymać dotychczasowy poziom, a nawet postaramy się go podnieść jeszcze wyżej. Jesteśmy uważani za jedną z najlepszych dolnośląskich bibliotek i będziemy dbać o tą opinię - zapowiada Izabela Upieńska-Domagała, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...