Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-04-2021

Zapraszamy do obejrzenia lubańskiego wideoinfomatora.

W bieżącym materiale poruszymy sprawę wsparcia przedsiębiorców z branży gastronomiczno-hotelarskiej oraz proekologiczne plany Gminy Miejskiej Lubań.

Wsparcie dla lubańskich przedsiębiorców

Negatywne konsekwencje wywołane pandemią COVID-19 dotknęły bardzo wiele firm. W celu zminimalizowania poniesionych strat, oprócz realizowanej pomocy rządowej, samorząd uruchamia kolejną formę wsparcia dla lubańskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Podczas marcowej sesji radni przyjęli uchwałę wprowadzającą zwolnienie z opłaty i zwrotu części opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, należnej w 2021 r. Teraz będzie można wnioskować w tej sprawie.

- To jest trudna decyzja dla lubańskiego samorządu i generalnie wiąże się z uszczupleniem dochodów w budżecie miasta. Wiele samorządów nie decyduje się na podobne rozwiązania z tego tytułu. Dla lubańskiego samorządu, w tym przypadku, głównym celem jest ochrona miejsc pracy oraz pomoc przedsiębiorcom z branży, która najboleśniej odczuwa skutki obostrzeń – mówi Łukasz Maćkowiak, Skarbnik Miasta Lubań.

Aby skorzystać z pomocy konieczne jest złożenie stosownego wniosku, który jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lubań oraz w Urzędzie Miasta Lubań w Wydziale Infrastruktury Społecznej. Wnioski można składać już w tym tygodniu i będą przyjmowane do końca maja 2021 roku. Jednocześnie rozpoczną się wypłaty dla przedsiębiorców, którzy terminowo wpłacili opłatę należną do 31 stycznia 2021 roku. Ta forma pomocy obejmie 18 przedsiębiorców z Lubania.

 

Lubań będzie bardziej EKO

W trosce o ochronę środowiska czas na kolejne inwestycje w zgodzie z ekologią. Wkrótce w Lubaniu planowana jest budowa dwóch stacji ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Ze strony samorządu potrzebne jest tylko wskazanie miejsca oraz potencjalnie jego oznakowanie. Płatność za energię elektryczną pobieraną podczas procesu ładowania, tak jak w przypadku stacji benzynowej, ponosi kierowca. Wstępnie wskazano dwie lokalizacje: Plac Strażacki oraz parking przy ul. Kazimierza Wielkiego na osiedlu Piastów. To jedno z proponowanych działań.

- Drugim jest możliwość postawienia 4 słupków na tzw. elektromobilność, która pozwoliłaby ładować m.in. hulajnogi elektryczne, rowery elektryczne, komórki czy iPody. Na razie trwają wstępne rozmowy i rozeznanie cenowe, ponieważ akurat w tym przypadku musielibyśmy jako samorząd ze środków bieżących płacić abonament za utrzymanie w należytym stanie słupków oraz za pobieraną energię elektryczną – informuje Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Jedną z planowanych lokalizacji jest Skwer Niepodległości przy ulicy Brackiej, miejsce odpoczynku, z którego korzystają zarówno lubanianie jak i turyści. O pomoc we wskazaniu 3 pozostałych lokalizacji samorząd zwróci się do mieszkańców naszego miasta, o czym będziemy Państwa informować. Montaż dwóch stacji ładowania samochodów oraz dwóch słupków małej elektromobilności samorząd planuje jeszcze w tym roku.

Kolejne rozwiązanie EKO to rower miejski, czyli alternatywny środek transportu umożliwiający szybkie przemieszczanie się. Zamieniając samochód na rower, zwiększamy troskę o środowisko naturalne. Gmina Miejska Lubań planuje przystąpić do realizacji inicjatywy związanej z uruchomieniem samoobsługowej stacji z rowerami miejskimi.

- Prowadzimy rozmowy z usługodawcami na temat możliwości odpłatnego udostępnienia rowerów mieszkańcom Lubania, podobnie jak w Bolesławcu czy Wrocławiu. Będzie to ok. 20 rowerów dla samego miasta Lubania. Jesteśmy również po wstępnych rozmowach z Zamkiem Czocha, gdzie też byłaby stacja z możliwością wypożyczenia rowerów. Planowany jest ruch rowerowy pomiędzy Zamkiem Czocha a miastem Lubań. Wstępnie rozmawiamy również z gminą Siekierczyn, aby połączyć trasę przejazdu z gminą sąsiadującą – zapowiada Mariusz Tomiczek, główny specjalista ds. funduszy zewnętrznych i rozwoju.

Na ten moment nie została jeszcze określona lokalizacja, ale wiemy, że samorząd chce zastosować najnowocześniejsze rozwiązania. W każdym z tych miejsc będzie można zarówno wypożyczyć jak i zwrócić rower.

(ŁCR)

 

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...