Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-04-2021

W bieżącym materiale poruszymy sprawę parków kieszonkowych oraz kwestię imprez miejskich.

Dwa lubańskie skwery w nowej aranżacji

Parki kieszonkowe tzw. „pocket parks” to publicznie dostępne  parki niewielkich rozmiarów. W ostatnim czasie w Polsce tworzenie w przestrzeni miejskiej mini parków, cieszy się coraz większą popularnością. Istnieje duża szansa, że dwa takie miejsca pojawią się w tym roku również w Lubaniu. Do zagospodarowania w nowej aranżacji wytypowano zieleńce przy ulicach: Łużyckiej/Zawidowskiej i Lwóweckiej/Różanej.

- Skwer, na którym stoję zostanie zrewitalizowany. Chcielibyśmy jako samorząd, aby dokonało się to do tegorocznych wakacji. Mamy na ten cel przeznaczonych 100 tys. zł w budżecie miasta. Intencją samorządu jest to, aby nabrał on nowych walorów zarówno wizualnych jak i funkcjonalnych – mówi Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

W planach modernizacji skwerów są nowe alejki, nasadzenia krzewów i kolorowych rabat kwiatowych oraz elementy małej infrastruktury parkowej. Tak więc, kilka lubańskich skwerów objętych zostanie gruntowną przebudową.

- Przebudowa obejmie zarówno wymianę chodnika, ale także przede wszystkim wykonanie dodatkowych ścieżek żwirowych, montaż co najmniej 2 ławek półokrągłych i kolejnych 8 ławek w pobliżu rzeki Siekierka – informuje Tomasz Bernacki, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej.

Na rewitalizację dwóch skwerów lubańscy radni zabezpieczyli  kwotę 200 tys. zł, stąd jeszcze w tym roku planowane jest stworzenie zieleńca pomiędzy ulicami Lwówecką i Różaną. Jeśli idea tworzenia „parków kieszonkowych” w Lubaniu znajdzie  społeczną akceptację, być może w kolejnych latach inne skwery zostaną na nowo zaaranżowane i staną się dla mieszkańców Lubania miejscem wytchnienia i odpoczynku.

 

Perspektywa na lubańskie imprezy 2021

Każdego roku kalendarz lubańskich imprez wypełnia się po brzegi. To doskonała okazja do wspólnych spotkań, zabawy i integracji międzypokoleniowej. W tym roku z powodu trwających obostrzeń planowaniu tego typu wydarzeń towarzyszy ciągła niepewność.

Dzień Aktywnej Rodziny realizowany przez organizacje pozarządowe z Lubania i powiatu lubańskiego przy wsparciu samorządu miasta Lubań to coroczna impreza, będąca doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu z rodziną, spotkań ze społecznikami i pasjonatami. Ze względu na wybuch pandemii ubiegłoroczny DAR został odwołany. W tym roku organizatorzy podjęli starania, aby impreza doszła do skutku.

- Niestety ze względu na panujące obostrzenia nie możemy zorganizować DARu tak jak planowaliśmy, czyli w ostatni weekend maja. Wspólnie z przedstawicielem organizacji pozarządowych podjęliśmy decyzję, że spróbujemy imprezę zrobić na koniec sierpnia. Planowanym terminem jest 28 sierpnia – mówi Małgorzata Wąs, dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu.

Organizacje pozarządowe, które chciałyby wziąć udział w DARze już mogą zgłaszać się do Lokalnego Inkubatora Organizacji Pozarządowych w Lubaniu.

Myśląc o Sudeckim Festiwalu Minerałów przywołujemy w pamięci dobrą zabawę pełną niezapomnianych mineralogicznych wrażeń. Wystawcy z różnych stron Polski i świata, giełda minerałów i biżuterii, wyjątkowe wystawy w Muzeum Regionalnym i Wieży Brackiej, GEOstrefa, a także muzyczna LAWA to tylko część atrakcji, które gościły w Lubaniu podczas tego wydarzenia.

- W chwili obecnej mamy już przygotowany plan wydarzenia, mamy cały schemat organizacyjny imprezy. Mamy już zapisanych wielu uczestników, przygotowane są również tematy wystaw głównych. Zasadniczo wszystkie elementy kluczowe do zorganizowania Sudeckiego Festiwalu Minerałów są już gotowe – podkreśla Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem mineralogiczna impreza rozpocznie się w piątek 2 lipca, a zakończy w niedzielę 4 lipca.

Kolejne planowane w Lubaniu wydarzenie to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w Europie promujących wielokulturowość Bukowiny oraz różnorodność i równość kultur, czyli festiwal „Bukowińskie Spotkania”.

- Lubańskie święto folkloru już na stałe wpisało się do kalendarza imprez miejskich. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią mamy nadzieję, że w dniach 26-27 sierpnia będziemy mogli zaprosić Państwa do udziału w kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”. Mamy też nadzieję, że po raz kolejny nasze miasto odwiedzą zespoły bukowińskie z Ukrainy, Rumunii, Węgier i Polski – zapowiada Bartosz Kuświk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu.

Choć teraz trudno cokolwiek zaplanować, wierzymy, że już wkrótce będzie okazja do wspólnego spotkania podczas tych dużych i mniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście.

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...