Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-04-2020

Gmina Miejska Lubań znalazła się na liście gmin objętych dofinansowaniem w ramach Funduszu Dróg Samorządowych (FDS).

Wśród zadań zatwierdzonych do dofinansowania w 2020 r. jest przebudowa drogi ul. Tkackiej, Mikołaja i Granicznej wraz z odwodnieniem i oświetleniem.

Zgodnie z informacją, która pojawiła się na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Minister Infrastruktury przekazał Wojewodzie Dolnośląskiemu, zatwierdzoną przez Prezesa Rady Ministrów, listę zadań gminnych oraz zadań powiatowych województwa dolnośląskiego do dofinansowania ze środków Funduszu.

Dofinansowanie z FDS dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Im niższy dochód własny, tym wyższa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80% kosztów realizacji zadania.

W Lubaniu wnioskowana i przyznana kwota dofinansowania wynosi 983 174,00 złotych. Przy realizacji tego zadania trzeba brać również pod uwagę fakt, że niezbędny jest wkład własny, który wynosi 421 361,00 zł. Wartość projektu ogółem wynosi 1 404 535,00 złotych.

– Bardzo nas cieszy dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie prawie miliona złotych oraz fakt, że z listy rezerwowej dostaliśmy się na listę podstawową – powiedział Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Dla przypomnienia, w ramach właściwie jednego zadania miasto złożyło dwa wnioski o dofinansowanie, które obejmowały zarówno przebudowę jak i remonty czterech ulic.

– Otrzymaliśmy dofinansowanie na jedną z tych części, tj. dotyczącą bezpośrednio przebudowy dróg. Oznacza to, że nie cała ulica Graniczna, Mikołaja i Tkacka mogą zostać przebudowane w ramach tego projektu, a tylko pewna część – mówił burmistrz.

Dofinansowanie w ramach tego zadania obejmuje przebudowę drogi od skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej, Tkackiej i Szkolnej w dół, w stronę torów, przez ulicę Graniczną,  aż po ul. Lwówecką oraz odcinek ul. Granicznej za nowopowstałymi kamienicami i ul. Mikołaja od torów do przejścia pod budynkami spółdzielni mieszkaniowej przy ul. Szkolnej.

– W budżecie miasta na 2020 r. mieliśmy zaplanowane środki na realizację tego zadania. Rozpoczynamy procedurę przetargową. Chcemy w całości wykonać przebudowy objęte dofinansowaniem, ale szukamy również możliwości, aby jak najszerzej wykonać remonty tych dróg. Będziemy starali się znaleźć środki finansowe, aby w całości zrobić chociaż łącznik przy ul. Granicznej od miejsca, gdzie kończy się dofinansowanie do tzw. małej obwodnicy Lubania przy ul. Antera oraz dokończyć remont ul. Tkackiej – powiedział Arkadiusz Słowiński.

– Wszystko zależy od kosztów, a przede wszystkim od tego czy pomimo spadku dochodów samorządu będziemy mogli znaleźć na to środki w budżecie miasta. Na pewno nie zostanie wykonana w tym roku ul. Grunwaldzka, bo na to środków w żaden sposób nie znajdziemy. Postaramy się, aby wymienione przeze mnie fragmenty, przy obecnych możliwościach budżetowych, zostały uwzględnione – dodał burmistrz.

– Jeżeli uda się szybko wyłonić wykonawców to będziemy prosić mieszkańców o cierpliwość, bo realizacja przebudowy dróg będzie wiązała się z pewnymi trudnościami w przemieszczaniu się w centrum miasta. Myślę, że przykład ulic Ratuszowej czy Spółdzielczej pokazuje, że warto przeczekać ten trudny czas by później cieszyć się efektem – zakończył A. Słowiński.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...