Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-04-2016

Od 2015 roku zmienił się wzór dowodu osobistego i wymagane jest inne zdjęcie. Okazuje się, że wiele osób wyrabiających dokument wraca z urzędu miasta z kwitkiem, bo zdjęcie, które załączyły niestety nie może być wykorzystane. Urzędnicy proszą, by zwracać uwagę na jakość wykonania usługi.

Od 1 marca 2015 roku, obok obecnie funkcjonującego, wprowadzono nowy wzór dowodu osobistego. Fotografia umieszczona w nowym dowodzie osobistym jest taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.

- Na stronie MSWiA znajduje się nowa instrukcja wykonywania zdjęć do dokumentów paszportowych oraz dowodów osobistych – mówi Bernadeta Medyńska, pracownica UM Lubań. - Dokument ten powinien być znany a przede wszystkim stosowany przez fotografów oferujących usługę wykonania zdjęcia do dowodu lub paszportu. Zakłady fotograficzne mają szczególną odpowiedzialność wobec klientów, którzy muszą otrzymać zdjęcie zgodne z obowiązującymi przepisami, w szczególności z normą ICAO 9303. Norma ta jest przestrzegana przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz przez większość państw na świecie.

Zastosowanie się do wszystkich punktów instrukcji gwarantuje, że zdjęcie będzie wykonane poprawnie. Zdecydowana większość zakładów fotograficznych jest w stanie spełnić te wymogi. Co najważniejsze, poprawność zdjęcia nie jest oceniana przez urzędnika przyjmującego zdjęcie, ale przez program komputerowy, dlatego nie ma żadnej możliwości naciągnięcia lub złagodzenia tej decyzji. Dlatego wykonując sobie u fotografa zdjęcie do dowodu osobistego należy wymagać stosowania zaleceń zawartych w instrukcji. Prawidłowe zdjęcia są zrobione na wprost, a nie jak dotąd z lewego profilu z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi istami. Mające dobrą ostrość i odwzorowujące naturalny kolor skóry obejmujące wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazujące wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice. Wymiary: 35 x 45 mm, brak nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, włosy nie powinny przysłaniać twarzy, wymagane jest jednolite, jasne tło. Mniej rygorystycznie ocenia się zdjęcia dzieci do lat 5, ale one też powinny spełniać pewne normy. W instrukcji dla fotografów są tak zwane maski, na których można sprawdzić, jak powinno być skomponowane zdjęcie. Jest także wiele przykładów, jak powinna a jak nie powinna wyglądać fotografia. Link do instrukcji: www.obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu
Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB.

Pamiętaj, jeśli chcesz złożyć wniosek przez internet, musisz mieć profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Dowiedz się jak założyć profil zaufany.
Jak możesz złożyć wniosek przez internet:
Wejdź na stronę usługi: https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/sprawy-obywatelskie/najczesciej-zalatwiane-sprawy/wnioskowanie-o-wydanie-dowodu-osobistego-2

tekst: ŁCR
foto źródło: obywatel.gov.pl

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...