Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-06-2015

Bezpłatne warsztaty rzemieślnicze, tajniki pracy tkacza, mincerza, skryby i kowala, warsztat kata, możliwość upieczenia własnego chleba, husyckie szachy, gra miejska, prezentacja średniowiecznego uzbrojenia i inscenizacja wjazdu Rudolfa II Habsburga do Lubania.


27 czerwca w drugi dzień Lawy lubanianie mogli poznać dawne oblicze naszego miasta biorąc udział w „Dniu Historii”.

Podróż w dziejach miała swój początek już dzień wcześniej – 26 czerwca, bowiem oficjalne otwarcie miejskiej imprezy sprzęgło się z Czterdziestoleciem Muzeum Regionalnego. Tym samym Dni Lubania rozpoczęły się w Rynku salwą z muszkietów lubańskiej historycznej straży miejskiej oraz odsłonięciem wielko-sztalugowego obrazu "Oblężenie Lubania 1643" autorstwa miejscowego malarza Leszka Wiertla.
Sobotni Dzień Historii otworzył wjazd do Lubania samego Rudolfa II Habsburga i huczny przemarsz cesarskiego orszaku. Po raz kolejny Muzeum Regionalne w Lubaniu i odważni uczniowie z Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa pozwolili nam poznać przeszłość lubańskiego grodu. Tym razem historyczne przedstawienie teatralne dotyczyło sporu o lubańską miedzę pomiędzy mieszkańcami Lubania i Uniegoszczy. Margrabia Górnych Łużyc 15 maja 1577 roku w czasie pobytu w Lubaniu rozstrzygnął owy spór a 27 czerwca 2015 roku odtwórca jego postaci w inscenizacji bił brawo przy odsłonięciu kolejnej, piątej już tabliczki w Alei Historycznych Gwiazd w bruku na ulicy Brackiej. Później było już nieco mniej odświętnie gdyż w sporze o lubańską miedzę cesarz Rudolf jednoznacznie przyznał rację lubanianom i ich burmistrzowi. Uniegoszczan wtedy nieco poniosło a lubanianie nie byli im dłużni. W ferworze błotnej walki oberwali nawet dostojni strażnicy. Na szczęście tabliczkę upamiętniającą przyjazd cesarza odsłonięto jeszcze przed tym zajściem.
Malownicze widowisko historyczne połączone było z jarmarkiem. Liczne stragany i stoiska, oczywiście większość w duchu dawnych czasów cieszyły małych i dużych. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w lubańskiej wyprawie odkrywców - grze terenowej, zaś najmłodsi (starsi też) lepili w glinie, układali historyczne puzzle, grali w husyckie szachy, oglądali teatrzyk kukiełkowy, tkali czy wałkowali. Zajęć im nie brakowało. Okazało się, że niektóre zabawy połączyły pokolenia w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż w walce na piankowe miecze znalazł się i przedstawiciel seniorów i przedszkolak.
Historia, której można dotknąć i posmakować ma zawsze wielu wielbicieli. Ludzie w strojach z epoki, wielkie uliczne widowisko, mnóstwo kiermaszów i warsztatów. Tak było i tym razem. W między czasie można było zwiedzać podziemia Ratusza, Muzeum Regionalne, Wieżę Bracką czy przeciwlotniczy schron z czasów II wojny światowej. Obiekty te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dla przykładu na szczyt Wieży Brackiej wspięło się prawie 100 śmiałków. Niezbadane i dotąd nieudostępniane podziemia Ratusza zwiedziła podobna liczba osób. Podczas Dnia Historii odbył się Piknik Zbożowy sfinansowany ze Środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.  O skali zainteresowania historią świadczy fakt, że w czasie Dni Lubania Muzeum Regionalne odwiedziło ponad 1500 osób. 
Organizatorem Dnia Historii było Muzeum Regionalne w Lubaniu we współpracy z Gimnazjum Miejskim nr 3 i Łużyckim Centrum Rozwoju.
Więcej zdjęć na naszym facebooku
(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...