Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
22-10-2014

W weekend 18-19 października br. młodzież ze Śródmieścia Lubania, uczestnicząca w Akademii Lokalnych Liderów Młodzieżowych, spotkała się w Karpaczu na ostatnim już warsztacie. Młodzi lubanianie wspólnie zdobywali góry, świętowali, oceniali efekty 6. miesięcy pracy oraz planowali przyszłość.

Akademia Lokalnych Liderów Młodzieżowych jest jednym z działań „Programu Rewitalizacji Społecznej Śródmieścia Miasta Lubań”, prowadzonym przez lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” przy współfinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jej uczestnikami są młodzi mieszkańcy Śródmieścia, w wieku od 14 do 18 lat, uczący się w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

Pracę z młodzieżą rozpoczęliśmy w kwietniu. 15-osobową grupę młodych adeptów zaprosiliśmy do udziału w trzech szkoleniach wyjazdowych, które odbyły się w Świeradowie-Zdroju, Przesiece i Karpaczu. W przystępnej formie, przy wykorzystaniu przede wszystkim aktywnych metod, uczestnicy uczyli się krok po kroku, czym jest projekt i jak realizować własne przedsięwzięcia – opowiada Magdalena Guła - Sekretarz „Pogranicza” a zarazem pomysłodawczyni Akademii. Wyjazdy stanowiły okazję nie tylko do zdobycia nowych kompetencji, umożliwiły młodzieży także bliższe poznanie się i świetnie wsparły integrację grupy.

Po części szkoleniowej przyszedł czas na praktykę. Od sierpnia do września młodzież, podzielona na cztery zespoły, realizowała swoje własne inicjatywy dla innych mieszkańców Śródmieścia Lubania. Zadanie to było nie lada wyznaniem. Należało bowiem znaleźć fajny pomysł, napisać wniosek o dofinansowanie, zaplanować realizację akcji, zająć się promocją, poszukać uczestników, przeprowadzić projekt a następnie rozliczyć całość przedsięwzięcia. Każdy projekt poprzedzały liczne spotkania przygotowawcze, tygodnie intensywnej pracy. Inwencja młodych lubaniaków nie miała granic. Każda z akcji zrealizowanych przez młodzież była wyjątkowa i spotkała się z bardzo pozytywnymi ocenami ich uczestników. Jako pierwsza, w sobotę 27 września, grupa młodzieżowa pod nazwą „K-A-J-A-K” zaprosiła mieszkańców Śródmieścia na spływ Kwisą z Szyszkowej do Lubania. Dzień później, w niedzielę 28 września, kolejna grupa młodzieży przygotowała następną rodzinną aktywność dla Śródmieścia - edukacyjną „Wycieczkę do średniowiecza” do pobliskiego Zamku Czocha. Od 1 do 3 października na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu odbywały się zaś warsztaty artystyczne. Podczas trzech dni uczniowie ze Śródmieścia Lubania mieli okazję do wypróbowania różnych technik plastycznych, takich jak praca z masą solną czy też malowanie bawełnianych koszulek i toreb. Na przełomie września i października grupa projektowa „Kierunek zdrowie” zaprosiła dzieci ze Śródmieścia do udziału w konkursie plastycznym zatytułowanym „Zdrowo znaczy kolorowo!”. 16 października odbyła się uroczysta gala podsumowująca to wydarzenia. Towarzyszyła jej wystawa pokonkursowa w Galerii Łużyckiej. Łącznie w czterech akcjach zorganizowanych przez młodzież uczestniczyło prawie 70 mieszkańców Śródmieścia.

Październikowy, dwudniowy wyjazd uczestników Akademii do Karpacza miał na celu podsumowanie efektów 6 miesięcy wspólnej pracy. W sobotnim programie znalazła się wędrówka po, zniewalających jesiennymi barwami, górach. Trasa wiodła do Domu Śląskiego a następnie, dla chętnych osób, na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. Dopisała pogoda i humory. Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, jednocześnie kształtując charakter. Wędrowcy przeżywają na szlakach momenty kryzysu. Analogicznie w pracy projektowej czy też zespołowej zdarzają się lepsze i gorsze chwile, górki i dołki, pojawiają się też problemy, trudności, które trzeba pokonać, aby zdobyć wspólnie szczyt – do takich wniosków doszli uczestnicy Akademii. W niedzielę młodzież podzieliła się swoimi doświadczeniami z realizacji własnych akcji, potwierdzając, że udział w programie był dla nich ważnym doświadczeniem. Akademia umożliwiła im rozwój i zdobycie nowych kompetencji. Spotkanie podsumowujące to także czas świętowania i wzruszeń. Nie zabrakło więc okolicznościowego tortu, podziękowań i pamiątkowych certyfikatów. Podczas weekendu w Karpaczu w naturalny sposób nasuwało się pytanie: czy to już koniec? Czy zakończenie programu oznacza koniec wspólnych spotkań i aktywności młodzieży? Ależ skąd! Młodzi mieszkańcy Lubania, dziś już absolwenci Akademii Lokalnych Liderów Młodzieżowych, zamierzają kontynuować swoją współpracę, prowadzić w przyszłości kolejne akcje oraz dzielić się doświadczeniem ze swoimi rówieśnikami. Bazę ich działań stanowić będzie lubański Inkubator Organizacji Pozarządowych, prowadzony przez Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze”. W Karpaczu zrodziły się już nawet zalążki kolejnych pomysłów. Uczestnicy Akademii Lokalnych Liderów Młodzieżowych, dziękując wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły ich w realizacji przedsięwzięć, nie mówią więc „żegnamy”, lecz „do zobaczenia wkrótce”…


Tekst / zdjęcia: Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” (www.pogranicze-csb.home.pl)


 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...