Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-10-2014

14.10.2014 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu zebrali się nauczyciele, pracownicy i dyrektorzy miejskich szkół podstawowych i gimnazjów, powiatowych szkół ponadgimnazjalnych i ośrodków wychowawczych.

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele innych placówek oświatowych, w tym kadra dwóch lubańskich przedszkoli niepublicznych i komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej płk Marek Woszczatyński. Jak zwykle Dzień Edukacji Narodowej był chwilą na refleksję nad rolą kształcenia w życiu społecznym i szczególną misją nauczycieli i pracowników oświaty.

 

Odwołując się do słów Jana Zamoyskiego, starosta lubański Walery Czarnecki podkreślił, że takie będą losy Rzeczpospolitej, jakie jej młodzieży chowanie i rozwijając tę myśl zwrócił uwagę, że każda dobra rzecz dziejąca się w obszarze oświaty powraca jako przyszła Polska. Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński, zabierając głos, szczególną uwagę poświęcił temu, że w rękach nauczycieli są losy całego społeczeństwa.

- W sferze publicznej jest wiele miejsc, uznawanych za ważne. Lubimy tam zaglądać, choćby przez telewizor. Zaglądamy, bo wiemy, że tam właśnie podejmowane są ważne decyzje, które wpływają na nasze życie. Najlepszy przykład to sala plenarna sejmu - wydaje nam się, że tam właśnie zmienia się świat. Jednym głosowaniem mówił burmistrz Lubania. Tymczasem na świecie, w kraju, w naszym powiecie i regionie są setki i tysiące mniejszych salek, w których codziennie zachodzą przemiany, które są znacznie trudniejsze i mają znacznie większy wpływ na naszą rzeczywistość. Oczywiście mówię tu o klasach szkolnych. Tam właśnie Państwo - czyli nauczyciele - codziennie z mozołem zmieniacie rzeczywistość na lepszą a my potem z Waszej pracy korzystamy, niezależnie od tego w jakiej szkole i kogo uczyciekontynuował Arkadiusz Słowiński. Niektórzy z Państwa przekazują naszym dzieciom, tym starszym i młodszym, podstawową wiedzę, ale też uczą je żyć wśród ludzi, szlifują ich talenty, rozwijają ich pasje i zainteresowania. Inni kształcą fachowców w swoich dziedzinach, prawdziwych profesjonalistów, u których wiedza towarzyszy praktycznym umiejętnościom. Potem my wszyscy żyjemy wśród ludzi, których zalety i atuty nazwać można efektami Państwa pracy. Polska rzeczywistość i nasza tu rzeczywistość lokalna zmienia się bez przerwy, zwłaszcza przez ostatnie dziesięciolecia. I choć dużo zmian już nastąpiło, coraz bardziej potrzebujemy prawdziwych talentów, prawdziwych fachowców, prawdziwej życzliwości i otwartości na innych ludzi. Dziękuję Państwu za to, że prawdziwe zmiany naszej rzeczywistości dzieją się na prowadzonych przez was lekcjach i waszych zajęciach. Każdego dnia podsumował gospodarz miasta.
Obecna wśród zaproszonych gości posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska potwierdziła słowa lubańskich samorządowców, podkreśliwszy szczególnie rolę nauczycieli w pogłębianiu inteligencji i budowaniu charakteru uczniów. Senator RP Jan Michalski z kolei, który wychował i kształcił się w naszym mieście, podziękował za wpływ, jaki wywarli na niego nauczyciele lubańskich szkół.

Co roku Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do doceniania pracy nauczycieli. Nie inaczej było i tym razem. Nagrody, wyróżnienia i podziękowania wręczali burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Marianem Kwolikiem. Spośród pracowników oświatowych wyróżniono Nestorki Lubańskiej Oświaty – Zofię Wapińską i Teresę Worlap oraz dyrektorki szkół i przedszkoli – Beatę Myśliwiec (Szkoła Podstawowa nr 1), Jadwigę Gruszkę (Gimnazjum nr 2), Aleksandrę Kliś (Gimnazjum nr 3), Wiolettę Żółtańską (Przedszkole Miejskie nr 5). Ponadto w uznaniu wybitnych zasług dla lubańskiej oświaty i osiągnięcia wybitnych rezultatów w pracy dydaktyczno-wychowawczej burmistrz przyznał nagrodę Tamarze Bużantowicz (Szkoła Podstawowa nr 1) i Grażynie Urbaniak (Gimnazjum nr 1).

 

Dyrektorki Przedszkoli Niepublicznych Elżbieta Kardela (Przedszkole Niepubliczne nr 1) i Renata Trendewicz (Akademia Malucha) również wręczyły nagrody wyróżniającym się pracownikom – Monice Bałabuch, Dorocie Rąpale, Dorocie Męczywór i Teresie Gerstenstein.

Także starosta lubański Walery Czarnecki wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Kiljanem wręczyli wyróżnienia, nagrody i podziękowania dyrektorom i nauczycielom powiatowych placówek oświatowych.

Uroczystość prowadzili Naczelnik Wydziału Infrastruktury Starostwa Powiatowego w Lubaniu Artur Zych i Kierownik Referatu Sportu i Edukacji Urzędu Miasta Lubań Anna Zawłocka.

Część oficjalna imprezy płynnie przeplatała się z częścią artystyczną. Publiczność nastrojową muzyką czarował zespół „Bez nazwy lirycznie”, którego członkowie pracują w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej.
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...