Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-11-2013

Miasto Lubań rozpoczęło właśnie akcję polegającą na bezpłatnym elektronicznym znakowaniu psów. Głównym celem tego długofalowego przedsięwzięcia jest wyjście naprzeciw potrzebom ochrony zwierząt przed bezdomnością. Montaż elektronicznych czipów umożliwi odnalezienie właściciela psa. Najlepiej potrzebę takich działań rozumieją osoby, które były bardzo przywiązane do swoich pupilów, a z różnych przyczyn doszło do ich zaginięcia. W wielu takich sytuacjach, gdyby pies był oznakowany czipem możliwe byłoby jego odnalezienie nie tylko na drugim krańcu Polski, ale także poza jej granicami.

Dodatkowo lecznica weterynaryjna oraz firma obsługująca system danych zadbają o to, aby dane psa znalazły się w ogólnopolskiej i europejskiej bazie danych. W przypadku odnalezienia psa Straż Miejska czy weterynarz będzie wówczas miał możliwość odczytania danych z mikroczipa specjalnym czytnikiem (nawet z odległości kilku metrów). Dzięki temu odłowiony pies nie będzie wieziony do schroniska dla zwierząt, a właściciel będzie mógł go od razu odebrać w Lubaniu.

Całą akcję będzie koordynował Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UM Lubań oraz Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt Sp. z o.o., która podpisuje umowy z miejscowymi weterynarzami. W bieżącym roku zabiegi wszczepiania czipów będzie prowadziła lecznica – Przychodnia Weterynaryjna KEROS na ul. Mikołaja 13. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku dołączą także kolejne lecznice.

Co to jest czip?

Czip ma wielkość ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Cały proces wszczepiania mikroczipa trwa zaledwie kilka minut. Zakodowany jest w nim elektroniczny numer, który można odczytać specjalnym czytnikiem, a następnie odnaleźć w bazie dane właściciela. Aktualnie używane czipy są zgodne z normami ISO 11784 i są bezpieczne dla zwierząt.

Kto może skorzystać z bezpłatnego elektronicznego znakowania ?

Zgodnie z uchwałą nr XXXV/259/2013 Rady Miasta Lubań w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierzą na terenie miasta Lubań na rok 2013 - elektronicznemu znakowaniu podlegają psy należące do mieszkańców Lubania. Warunkiem bezpłatnego oznakowania psa jest:

1) okazanie dowodu tożsamości

2) okazanie aktualnego świadectwa szczepień psa przeciwko wściekliźnie

3) okazanie książeczki szczepień psa, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia.

Właściciel (opiekun) przed wykonaniem czynności oznakowania wypełnia wniosek o wydanie Dowodu identyfikacji i rejestracji zwierzęcia.

Po wykonaniu zabiegu właściciel otrzymuje potwierdzony przez lekarza Dowód identyfikacji i rejestracji zwierzęcia, jego egzemplarze otrzymuje też weterynarz, Urząd Miasta i Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt Sp. z o.o. Dane podlegają ochronie danych osobowych.

W celu uzyskania dokładnych informacji o elektronicznym znakowaniu psów można wejść na stronę:

www.oznakujpsa.pl i wpisać w rubryce – Lubań.

OŚiGP

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...