Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-07-2013

Rafał Kusto, zawodnik „UKS Orka Lubań”, zdobył trzy złote medale na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów, które odbyły się w dniach 5-7 lipca w Gorzowie Wielkopolskim. Rafał stratował w tych mistrzostwach w stylu klasycznym na dystansach 50, 100 i 200 metrów.

Trener Adam Musiał, sam zawodnik i pozostali trenerzy zapowiadali walkę o trzy złote medale i wyrównanie, bądź pobicie rekordu polski na dystansie 200 i 100 metrów stylem klasycznym.

W pierwszym dniu Rafał wygrał na dystansie 50 metrów z bardzo dobrym wynikiem – 31,25s zdobywając tym samym pierwszy złoty medal na tych zawodach. W drugim dniu startował na swoim koronnym dystansie 200 metrów. W porannych eliminacjach nie pozostawił złudzeń i z dużą przewagą awansował do popołudniowych finałów. W finale Rafał wygrał ze wspaniałym czasem - 2:25,12 s (drugi zawodnik przypłynął 7 sekund później!!! ), ocierając się o Rekord Polski na tym dystansie – miał czas gorszy tylko o 0,34 s ( Rekord Polski – Michał Rokita 2:24,78s – Drzonków 2007r ). W tym starcie Rafał zdobył 670 punktów FINA, był to najlepszy występ wśród wszystkich startów na tych mistrzostwach wśród chłopców, i został najlepszym zawodnikiem Letnich Mistrzostw Polski 14 - latków.

W trzecim dniu mistrzostw Rafał dołożył trzecie złoto na dystansie 100 metrow. Uzyskał bardzo dobry czas 1:07,67s (drugi zawodnik przypłynął 3 sekundy później !! ), tracąc do Rekordu Polski tylko 0,62s ( Rekord Polski – Mikołaj Machnik 1:07,05s - Drzonków 2007r ). Podsumowując - Rafał Kusto został najlepszym zawodnikiem Letnich Mistrzostw Polski zdobywając trzy złote medale w stylu klasycznym na trzech dystansach 50, 100 i 200 metrów. W dwóch startach zbliżył się na niecałą sekundę i pół sekundy do Rekordu Polski uzyskując niesamowite czasy. W klasyfikacji medalowej „UKS Orka Lubań” zajęła bardzo wysokie, bo 5 miejsce wśród wszystkich klubów z całej Polski (najwyższe miejsce wśród klubów Dolnego Śląska).