Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-06-2013

Gimnazjum nr 1 im. S. Wyspiańskiego w Lubaniu będące kontynuacją istniejącej wcześniej szkoły podstawowej, 20 czerwca 2013 r. zorganizowało uroczystość Jubileuszu 65 – lecia Szkoły na Księginkach.

Obchody zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe, której przewodniczył ks. dziekan Andrzej Fila i ks. Janusz Barski. We mszy uczestniczyli uczniowie gimnazjum, nauczyciele, goście i mieszkańcy Księginek. Podczas nabożeństwa zgromadzeni modlili się za uczniów, nauczycieli oraz ich rodziny. Nie mogło zabraknąć słów Jana Pawła II : "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali"”, które do młodzieży skierował ksiądz dziekan, stawiając ją za wzór do naśladowania dla innych.

 

Po mszy św. rozpoczęła się uroczysta akademia, podczas której dyrektor Gimnazjum nr 1 podziękowała za przybycie na uroczystość 65 lecia Szkoły na Księginkach i serdecznie powitała gości, a w szczególności: byłych nauczycieli, pracowników, absolwentów i przyjaciół Szkoły, uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców uczniów Gimnazjum nr 1 im. S. Wyspiańskiego w Lubaniu. Pani dyrektor zaznaczyła, że Szkoła na Księginkach istnieje już 65 lat a powstała w 1948 r. z inicjatywy repatriantów, którzy wieś Świecowo uznali za swoje miejsce na ziemi i po wojnie postanowili tu zamieszkać, pracować i wychowywać swoje dzieci.

Pani Jaworska podkreśliła, że Szkoła powstała z wielkiej potrzeby środowiska, które podjęło działania na rzecz walki z analfabetyzmem.

Przez 65 lat pełniła znaczącą rolę w dzielnicy. Zawsze była głównym ośrodkiem kultury, miejscem spotkań ludzi o różnych losach, historii i pochodzeniu kulturowym, miejscem wsparcia dla rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej i społecznej oraz inicjatyw lokalnych, których celem było krzewienia takich wartości, jak patriotyzm, szacunek do przeszłości i tradycji. Przez ten czas wykształciła wielu wartościowych ludzi, aktywnie działających w środowisku lokalnym. Wśród jej absolwentów znajdziemy wielu wybitnych dyrektorów szkół, kierowników, urzędników, świetnych nauczycieli i dobrych fachowców wielu branż zawodowych. Absolwenci opuszczający nasze gimnazjum dobrze radzą sobie w szkołach ponadgimnazjalnych, angażują się w życie szkoły, rozwijają swoje zainteresowania i pasje oraz pełnią funkcje społeczne, niosąc pomoc potrzebującym. Choć minęło trochę lat i w szkole zmieniło się prawie wszystko: jej miejsce, budynek, rodzaj, numer i patron, ona nadal się rozwija, i tak, jak przez te wszystkie lata, skupia zespół świetnych nauczycieli, kompetentnych pedagogów i specjalistów – ludzi pełnych pasji, twórczych, traktujących swoją profesję jako służbę dzieciom i ich rodzinom. Są to ludzie o wysokim morale, którzy często bywają autorytetami dla uczniów, co sprzyja budowaniu życzliwych relacji tworzących przyjazną atmosferę naukowo – wychowawczą, inspirującą młodych ludzi do podejmowania coraz to nowszych inicjatyw edukacyjnych.

Pani dyrektor podkreśliła, że Jubileusz 65 lecia szkoły na Księginkach obchodzić należy, by pamiętać o wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę w tworzeniu historii szkoły, dzielnicy i miasta; by wskazać młodemu pokoleniu co jest ważniejsze, od tego co mniej ważne i wyciągnąć wnioski z przeszłości, a to, co było dobre, co się sprawdziło, przenieść na grunt współczesnej szkoły oraz po to, by przywrócić wspomnienia minionych lat i poczuć jeszcze raz powiew młodości. Podczas akademii nauczycielom wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Rozwoju Szkoły na Księginkach”, a uczniom szkolne nagrody INO SZNUR i tytuły Mistrza w dziewięciu kategoriach, których wręczenia dokonały osobistości życia publicznego. Jubileusz uświetniły przemówienia Kierownika Delegatury Kuratorium we Wrocławiu - Waldemara Urbaniaka i Z-cy Burmistrza Miasta Lubań - Mariusza Tomiczka, występy gimnazjalistów, absolwentów i nauczycieli oraz bogata wystawa wykonana z zebranych pamiątek z historii szkoły.

Uroczystość przebiegała w miłej i życzliwej atmosferze, którą przenikał „wspomnień czar”.

GM1

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...