Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-03-2013

W środę 6 marca dobiegł końca pierwszy etap prac nad nową Strategią Rozwoju Miasta Lubania. Tym razem do analizy silnych i słabych stron przestrzeni miejskiej przystąpili lubańscy radni.

W trakcie intensywnych, trwających prawie trzy godziny prac, zapoznali się oni z dokumentacją wytworzoną przez wcześniejsze grupy i uzupełnili ją o własne uwagi i spostrzeżenia. Każdy uczestnik warsztatu otrzymał komplet informacji odnoszących się do 6 analizowanych uprzednio obszarów środowiska miejskiego. Obszary strategiczne tzn. gospodarka, turystyka, szkolnictwo i kultura, ekologia i zdrowie, sport oraz młodzież zostały wyznaczone jeszcze przed przystąpieniem do prac nas strategią, co bardzo ułatwiło koordynację prac. Analizy, które trafiły na ręce rajców miały formę tabelarycznego zestawienia i były posegregowane na cztery grupy: silne strony, szanse, słabe strony, zagrożenia. W ramach każdej z nich zapisy zostały posortowane pod względem ważności. Należy podkreślić, że ich hierarchia nie została narzucona odgórnie, a wynikała z wartościowania dokonanego przez każdego z uczestników warsztatów. Zespół koordynujący budowę strategii redagując zapisy poczynione na spotkaniach strategicznych nie ingerował w ich zawartość merytoryczną, przez co materiał przekazany radnym odzwierciedla prawdziwe efekty pracy ponad setki osób.

Nieliczni reprezentanci Rady Miasta (w spotkaniu uczestniczyło zaledwie 5 radnych) wykazali żywe zainteresowanie tematem. Mimo że frekwencja nie dopisała, dyskusja stała na wysokim poziomie i wydatnie wzbogaciła pierwszy etap planowania strategicznego. Radny Marian Kwolik, bazując na swoich bogatych doświadczeniach samorządowych w największym stopniu odniósł się do zapisów w obszarze „gospodarka”. Jan Hofbauer wniósł wiele do analizy sektora „sport”. Z kolei Jan Sajan podejmował tematy związane z ekologią i gospodarką odpadami. Ryszard Janiak wykazał znaczne zainteresowanie problematyką szkolnictwa i spraw wychowawczych a Mieczysław Iwanow wskazał na szereg pozytywnych i negatywnych zjawisk społecznych. Rajców wspierali na warsztatach radni powiatowi oraz naczelnicy wydziałów ze Starostwa Powiatowego w liczbie 5 osób.

Zanim rozpocznie się drugi etap planowania, sporządzona podczas 6 warsztatów analiza SWOT zostanie upubliczniona, tak aby każdy, kto zechce, mógł uzupełnić ją o własne spostrzeżenia. Na kolejnych spotkaniach będą wyznaczane cele strategiczne i zadania służące ich realizacji. Miejmy nadzieję, że miejscy radni potraktują następne zaproszenie z większą powagą i pojawią się w komplecie aby pochylić się nad sprawami, które mogą determinować rozwój miasta.


Red.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...