Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-06-2012

W przededniu Dnia Ziemi uczniowie klasy I c wzięli udział w zajęciach na terenie Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu.

 

Spotkali się tam z Panem Pawłem Drobnickim, który opowiadał o zasadach prawidłowej gospodarki odpadami, uczył jak należy segregować surowce wtórne . Poznaliśmy nowoczesną linię, na której rozdziela się odpady. Przeraziła nas dziura po dawnej kopalni bazaltu, gdzie zwozi się wszystkie śmieci z okolic Lubania. Niewiadomo na jak długo wystarczy tam miejsca.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważnym problemem jest w obecnych czasach segregacja śmieci. Wydaje się nam, że wystarczy wrzucić wszystkie odpadki do jednego worka, a na wysypisku zajmą się wszystkim. Dzieci dowiedziały się, że tak nie jest. Wysypiska śmieci nie są w stanie segregować wszystkich składowanych odpadów. Segregacja śmieci ma ogromne znaczenie dla środowiska i dla nas samych. Tona makulatury pozwala oszczędzić życie aż siedemnastu drzew.  Jak wiadomo, drzewa  dostarczają nam tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Recykling  to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Tego wszystkiego dzieci dowiedziały się podczas zajęć w terenie. Zachęcamy zatem wszystkich uczniów do aktywnego udziału w konkursie „ Rady na odpady”.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...