Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
czwartek, 4 października 2018, 08:00 - niedziela, 7 października 2018, 18:00

Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu zaprasza na XX Międzynarodowy Rajd Górski Euroregionu NYSA “KARKONOSZE 2018”, który odbędzie się w terminie od 4 do 7 października br.

 

Więcej informacji na stronie organizatora, linki z szczegółami rajdu:

http://www.ptsmluban.vipserv.org/kark2018.htm 

http://www.ptsmluban.vipserv.org/menukark.htm

 

Poniżej artykuł przypominający skrótowo historie dotychczasowych roczników imprezy.

JUBILEUSZOWY  RAJD

Jak ten czas szybko mija. Doczekaliśmy się jubileuszu. W październiku br. odbędzie się XX Jubileuszowy Międzynarodowy Rajd Pieszy Euroregionu NYSA. Rajd pod nazwą „KARKONOSZE” funkcjonuje już w świadomości turystów pieszych, miłośników gór i przyrody naszego regionu od 1999 roku. Wtedy to po raz pierwszy Oddział Łużycki Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych zorganizował pod patronatem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu NYSA oraz Polskiej Federacji Popularyzacji Turystyki pierwszą tego typu imprezę. Rajd od początku miał wymiar międzynarodowy. Uczestniczyli w nim turyści zagraniczni najczęściej z Czech i Niemiec, ale trafiali na rajd również turyści z USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Kanady czy Wietnamu, a wszystkich ich razem było 1260 osób. Od kilkunastu lat uczestnicy rajdu przemierzali szlaki górskie polskich i czeskich Karkonoszy. Od 20 lat rajd jest wymieniany w różnych kalendarzach imprez wędrowniczych Polski, Czech, Saksonii, a nawet Światowej Federacji Wędrownicze (IVV). Przeciętnie w rajdzie brało udział od 300 do 400 uczestników. Uzbierała się w ten sposób przez 19 lat liczba 6783 uczestników, co jest skrupulatnie odnotowane w prowadzonej dokumentacji. Mamy nadzieję, że podobnie będzie również w tym roku. Nie jest to impreza jednodniowa.  Rajdy trwały przeciętnie od czterech do siedmiu dni. Były często wspierane finansowo przez Unię Europejską za pośrednictwem funduszy PHARE, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Lubaniu, Urząd Miasta Lubań a nawet przez Urzędy Miejskie Karpacza, Szklarskiej Poręby i Świeradowa Zdroju. Motorem organizacyjnym wieloletniego funkcjonowania rajdu jest Prezes Oddziału Łużyckiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu a zarazem komandor rajdu Henryk Sławiński. Mógł zawsze liczyć na dużą pomoc członków stowarzyszenia oraz Przewodników Sudeckich z kilku Oddziałów PTTK i PTSM Dolnego Śląska. Rajd ten i ludzie z nim związani byli wielokrotnie wyróżniani w środowiskach organizacji turystycznych, ale też przez władze samorządowe naszego regionu. W tym roku rajd będzie się odbywał we wschodniej części Pogórza i Gór Karkonoskich oraz  częściowo w Rudawach Janowickich. Odbędzie się w terminie od 4 do 7 października br. z bazą i miejscem finałowego spotkania wszystkich uczestników w Karpaczu. Impreza odbędzie się pod hasłem: „ Łączmy pokolenia na turystycznych szlakach całej Polski”. W polskie i czeskie Karkonosze turystów pieszych z kraju i zagranicy, miłośników gór, przyrody i krajoznawstwa zaprasza PTSM Lubań.(KRYGA)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...