Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-11-2012


Wszystkich serdecznie zachęcam do skorzystania z możliwości komunikacji ze mną za pomocą internetu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Państwa pytania. Oczekuję z Państwa strony zaangażowania w sprawy dotyczące naszego miasta i jego mieszkańców, wszystkich obszarów zarządzania naszym wspólnym mieniem.

Burmistrz Lubania
Arkadiusz Słowiński

 • Zadając pytanie, Użytkownik akceptuje Regulamin (załącznik znajdujący się poniżej).
 • Pytanie proszę przesłać za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając wiadomość na adres: promocja@luban.pl. Temat wiadomości powinien brzmieć: pytanie do Burmistrza Miasta Lubań.

Przypominamy, że Burmistrz Lubania jest również do Państwa dyspozycji w każdy poniedziałek w siedzibie Urzędu Miasta (ul.7 - Dywizji 14, pokój nr 11, I piętro) w godzinach od 13:00 do 15:30. W celu zapisania się na spotkanie prosimy kontaktować się z Biurem Obsługi Interesanta (osobiście lub pod nr tel. 75 646 44 99).


 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu !
Jestem jedną z mieszkanek Lubania, która "wychowała" się w "naszym" MDK-u . Przez wiele lat tańczyłam ,na deskach tamtejszej sceny, w grupie baletowej,prowadzonej przez Panią Janinę Straburzyńską-Boryczko. Z tego co wiem,Pana Małżonka ,również uczęszczała na te zajęcia. Teraz moje dziecko tu chodzi,ucząc się nie tylko tańca nowoczesnego,ale również życia w grupie rówieśniczej. W budynku MDK ,poza typowymi zajęciami,dla dzieci, pan instruktor organizuje,cyklicznie tzw. nocki. Są to całonocne zajęcia taneczne,połączone ze wspólnym oglądaniem bajek i filmów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.
Oczywiście to nie wszystko,co naszym małym Lubaniakom oferuje Dom Kultury. Są tu i zajęcia teatralne i wokalne . W pozostałych salach ,znalazły swoje miejsce zespoły muzyczne ,które tu mogą odbywać próby.
Mało tego!! W murach naszego Domu Kultury ,odbywają się koncerty zespołów(nie tak dawny np.koncert zespołu IRA) , występy kabaretowe (ot chociażby ostatnio gościł u nas kabaret Hrabi ,a niedługo będzie Neonówka) Czyż nie wstyd jest zapraszać takich artystów,do WALĄCEGO się już budynku?? Tu również od 25 lat odbywają się ,coroczne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy !! (wielka szkoda,że nie było Pana, z nami w tym roku. Pan wolał w tym czasie ,cykać zdjęcia Lubania nocą, i wrzucać je od razu na FB )
Proszę "rozejrzeć" się ze mną,po obiekcie:
Sala widowiskowa ( poza tym,że jest (była) piękna ,z balkonami,ogromnymi żyrandolami) to:
-Scena,na której kilka dekad temu ,ja "tupałam" w baletkach, chyba nie była odnawiana(przynajmniej od tamtych lat). Tylko czekać aż coś ,gdzieś się zarwie ,i ktoś spadnie kilka metrów w dół.
-Wykładzina-i tu już nie wiem,co mam napisać?.. To że jest straszliwie brzydka,to jest jej najmniejszą wadą.Stara,zatęchła! Jak dużo musi żyć w niej roztoczy! ?Aż strach siadać w pierwszych rzędach,aby nie wdychać,tego,co w niej żyje!
-Temperatura,podczas imprez jest tylko taka,aby wydychając powietrze,nie skraplało się w postaci mgiełki. I tu możemy przejść dalej...
Okna:
Rozumiem,że obecne okna są stare ,i ktoś mógłby je nazwać zabytkowymi,lecz ani ich uroda,ani ich szczelność ,nie skłaniają do tego,aby je zachować. Zimą w szatni,przy sali baletowej( w której przebierają się nasze dzieci) jest strasznie zimno,gdyż nie dość,że okna są nieszczelne,to jeszcze szyby w nich są popękane.W dużej i małej sali tanecznej również okna ,nie grzeszą szczelnością( a tyle się mówi o ekologii,stratach ciepła,efekcie cieplarnianym itp).
Pozostańmy w sali baletowej:
-nieodnawiane(nieodświeżane ściany) ,parkiet (prawdziwy drewniany parkiet)aż prosi się o wycyklinowanie i polakierowanie(lub chociażby poolejowanie)
Lecz idźmy dalej ..
Toalety:
-Tu chyba odpuszczę sobie jakikolwiek komentarz.. Po prostu ..zapraszam Pana ,na wizytę w tym miejscu!! Z resztą nie trzeba w ogóle tam wchodzić,aby już od progu budynku ,poczuć specyficzny "aromat" unoszący się w holu . Nie wiem...nie rozumiem tu czegoś... Skoro można w nowych restauracjach powiedzmy że "z przyjemnością" korzystać z toalet,a tu... w tak ważnym dla miasta budynku ,omijać je szerokim łukiem z powodu braku jakiejkolwiek ich modernizacji..to coś jest nie tak!!
Kawiarenka:
i tu mam mieszane uczucia. Bo...jeśli wziąć pod uwagę,panującą obecnie modę na vintage.To może ten styl ,iście PRL-owski zostawić? Nie ruszać tej boazerii,lamperii itp? A może jednak tchnąć w to miejsce odrobinę magii z lat przedwojennych? Niech będzie vintage,lecz z klasą! Ta sala ,jeszcze nie raz mogłaby być miejscem kameralnych spotkań,przy przysłowiowych świecach. Mogłaby gościć bardów ,poetów. Do dziś organizowane są w niej zabawy okolicznościowe dla Seniorów oraz dzieci. Aż żal,że nie ma tu czynnego zaplecza kuchennego,aby móc np.odnajmować tę salę,na prywatne imprezy i w ten sposób pozwolić zarabiać na siebie MDK-owi.
Panie Burmistrzu!! Nasuwa mi się taka myśl...Czyżby Pańscy niemieccy poprzednicy,byli lepszymi włodarzami miasta,od Pana?? Jak w tamtych czasach,gdzie technika i świadomość ludzka była ,na dużo niższym poziomie,można było dbać i konserwować ,taki obiekt,jak nasz MDK?
Jest Pan z wykształcenia historykiem,nieprawdaż? Więc...jak? dlaczego..nie spróbuje Pan ratować tego budynku??? Czyż nie jest łatwiej remontować coś,co jeszcze stoi ,niż odbudowywać ruiny,czegoś,co się zawaliło? A do tego już krótka droga!
Wiem,że nad naszym MDK-iem ,ma pieczę konserwator zabytków...
Powtórzę......konserwator ZABYTKÓW ...Z tego jasno wynika,ze Lubański "emdek" jest ZABYTKIEM !!!! Panie HISTORYKU!!.... MDK w Lubaniu,to ZABYTEK !!... Jeszcze stoi! Kolokwialnie mówiąc....RATUJ GO PAN !! No chyba,że chodzi o to ,aby się zawalił !! Bo fajny teren... Można by go sprzedać ,a strupa mieć z głowy !!
Panie Burmistrzu! Bardzo zależałoby mi,aby kiedyś,gdy już moje dziecko dorośnie,mogło przyprowadzać tu swoje dziecko.I nie chciałabym ,aby przechodząc obok tego miejsca,nie musiało tłumaczyć swojej latorośli ..."widzisz Kochanie,tu kiedyś stał taki budynek zwany MDK. Pytasz ,co to MDK?...Cóż...to było miejsce spotkań wielu pokoleń,miejsce w którym tętniło życie kulturalne Lubania.To było kiedyś...za mojego dzieciństwa,ale KTOŚ to zaniedbał."

Pozdrawiam -jedna z wielu mieszkanek Lubania.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani!

Zdaję sobie sprawę z poruszanych przez Panią problemów, wynikających z wiekowości i stanu technicznego budynku Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. Moim osobistym marzeniem jest to, by w Lubaniu każdy obiekt zabytkowy cieszył oko swoim stanem i by przestrzeń publiczna była przyjazna i komfortowa. Potrzeby w tej dziedzinie są ogromne - i w tym momencie niestety muszę dalej mówić jak nudny samorządowiec.

W roku 2015 radni przyjęli Strategię Rozwoju Miasta Lubań na lata 2015-2025. Jest to dokument, określający nasze kierunki działania. Krótko mówiąc, wszystkie plany inwestycyjne miasta podporządkowane są wytyczonemu tam harmonogramowi. Strategię tworzyło łącznie ponad 100 osób, reprezentujących różne środowiska, zarówno tak zwanych „decydentów”, jak i mieszkańców. To właśnie na spotkaniach warsztatowych zespołów tworzących strategię zdecydowano o zakresie i kolejności wykonywanych w mieście inwestycji.

Remont Miejskiego Domu Kultury, był jedną z ważnych potrzeb, przyjętych do realizacji. Jego zły stan został wpisany w analizie SWOT do słabych stron miasta, podobnie zresztą jak wszystkie inne potrzeby i braki. Ze względu na to, że było ich sporo, trzeba było dokładnie określić harmonogram. Zwłaszcza że niewiele było gotowych opracowanych dokumentacji koniecznych do ubiegania się o dofinansowania. 

Kryteria w harmonogramie określającym kolejność realizowania inwestycji to nie spektakularność danego remontu czy poklask, jaki zyska on w najbardziej głośnych grupach mieszkańców, a miejsce inwestycji w hierarchii potrzeb społeczności oraz nasze możliwości finansowe. Jeszcze przed stworzeniem harmonogramu pozyskaliśmy pieniądze na wykonanie dokumentacji technicznej MDK, która potwierdziła nasze obawy – budynek nie tylko jest bardzo duży, jego remont czy modernizacja wymaga wykorzystania nietypowych i bardzo kosztownych technologii budowlanych.

Do modernizacji musimy być przygotowani finansowo i merytorycznie, powinniśmy wcześniej wywiązać się z innych zadań. Oszacowaliśmy, że da się to zadanie rozpocząć w 2019 roku. Jeśli przeanalizuje Pani realizację innych, zaplanowanych przez nas zadań, to zobaczy Pani, że rzeczy, które może wydawały się abstrakcyjne na papierze w 2015 roku, teraz, w roku 2017 są rzeczywistością. Jako burmistrz Lubania często muszę prosić mieszkańców o cierpliwość i wykazywać racje naszego działania i właśnie robię to po raz kolejny.

Z poważaniem
Burmistrz Miasta Lubań
Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie
Witam,
Jestem mieszkanką ulicy Skalniczej, mój dom znajduje się za Kościołem. Kiedy możemy spodziewać się tam asfaltu? Dodam, że na ulicy asfalt jest, ale kończy się dokładnie na wysokości bramy na plebanię. Dojazd do naszych domów jest bardzo utrudniony samochodem, nie mówiąc już o tym, że na piechotę w tym błocie nie da się w ogóle iść. Jak tak może być, żeby utwardzona droga kończyła się w połowie długości ulicy? Przecież mamy nadane numery budynków i płacimy podatki, a jednak jesteśmy poszkodowani z tytułu braku dojazdu do własnych posesji.
Pozdrawiam, lubanianka

 • Odpowiedź
Szanowna Pani,
Zdaję sobie sprawę z trudnej sytuacji komunikacyjnej, o której Pani wspomina. Chciałbym, aby wszystkie drogi miejskie były w jak najlepszym stanie, jednak potrzeby w tym zakresie są bardzo duże, zaś budżet jakim miasto dysponuje pozwala na realizację tylko części z nich. Z tego względu w najbliższym czasie niestety nie planujemy remontu ulicy Skalniczej. Pani prośba została odnotowana i będę ja miał na uwadze. Mam nadzieję, że w przyszłości wrócimy do tematu.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu, 
Jestem uczennicą klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Mam zaszczyt zapytać Pana jak z tą szkołą będzie, czytałam wpis, że idziemy do Gimnazjum nr 1. Jestem z rejonu SP 2 i mam strasznie daleko do Gimnazjum nr 1 czy będę miała szansę przepisania się do Gimnazjum nr 3? Mieszkam na ulicy Warszawskiej i mam bardzo blisko do gimnazjum przy basenie. Podobno też ma być dowóz uczniów do Gimnazjum nr 1, ale chyba każdy wolał przejść się kawałek niż jeździć busem bądź autobusem. W naszej szkole bardzo pożyteczne by było spotkanie z Panem i porozmawianie o tej sprawie bądź jakiś komunikat, rozumiem, że ma Pan bardzo dużo innych ważniejszych spraw, ale byśmy chcieli wiedzieć jak to będzie, żeby nie martwić się na zapas. 
Z wyrazami szacunku, Uczennica Szkoły Podstawowej numer 3.
 • Odpowiedź
Droga uczennico SP3,
Zmiany oświatowe są nieuchronne i my jako samorząd staramy się, aby przebiegły jak najsprawniej. Biorąc pod uwagę zaplecze szkolne przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 3 do budynku obecnego Gimnazjum nr 1 jest bardzo dobrym rozwiązaniem. To fakt, że część uczniów będzie miała spory dystans do pokonania jednak już teraz mogę zapewnić, że dowóz zostanie zorganizowany. Zapewniam też, że za zgodą dyrektorów obu placówek (dyrektora szkoły do której powinnaś uczęszczać zgodnie z wyznaczonymi obwodami oraz dyrektora szkoły do której chciałabyś uczęszczać) będzie możliwe przeniesienie się do innej, nie związanej z rejonem zamieszkania szkoły.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 • Pytanie

Witam.

Z tego co wiem, wg przepisów BHP w pomieszczeniach szkolnych nie może być poniżej 18 stopni Celsjusza. W kompleksie lubańskim od kilku dni nie ma ogrzewania. Więc jak funkcjonuje ta placówka?Rodzic jednego z uczniów, który marznie na zajęciach, albo ma odwoływane zajęcia wychowania fizycznego właśnie z tego powodu.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie
Dziękujemy za informację, przekazaliśmy ją do Starostwa Powiatowego, bo to właśnie samorządowi powiatowemu, a nie miejskiemu, podlega ZSP im. Adama Mickiewicza.

Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński,
Burmistrz Miasta Lubań


 • Pytanie
Panie burmistrzu, co z przejściem dla pieszych przy ul. Jana Pawła II? Kolejne potrącenie starszej osoby chyba powinno dać coś do myślenia? Rozumiem, że ta droga nie należy do miasta, ale chyba interwencja w tej sprawie u zarządcy byłaby na miejscu? Tak, wiem, przejść dla pieszych ze światłami na tej drodze jest kilka. Jest to z pewnością uciążliwe dla kierowców, ale piesi są również uczestnikami ruchu i ich bezpieczeństwo też jest ważne. A chyba każdy wie, że po te drodze kierowcy nie jeżdżą z prędkością 50 km/h, tylko zwykle dużo szybciej. Bardzo proszę o zajęcie stanowiska w tej sprawie. 
Pozdrawiam, A. C.
 • Odpowiedź
Szanowna Pani,
Od dawna różnymi drogami zabiegamy u zarządcy o inną organizację ruchu na drodze krajowej K30 i temat ten pojawia się regularnie w bardzo wielu moich stanowiskach i wywiadach. Szczegółowo odnotowujemy wszystkie wydarzenia świadczące o braku bezpieczeństwa w tym rejonie i na pewno znów niebawem zwrócimy się z kolejnym pismem. Niestety, jak słusznie Pani zauważyła, decyzja należy do zarządcy drogi. Osobiście liczę na to, że podejmowane przez nas starania przyniosą pozytywny skutek.
Z poważaniem Burmistrz Miasta Lubań,
Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie
Szanowny Panie Burmistrzu,
zwracam się z pytaniem odnośnie Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu, czy w najbliższym czasie planowane są inwestycje związane z remontem tego miejsca? Jest to jedyny obiekt w naszym mieście, w którym dzieci i młodzież mogą korzystać z zajęć kulturalnych, natomiast od wielu lat budynek ten z zewnątrz jak i wewnątrz wygląda  fatalnie. Od września 2016 roku zapisałam 6-letnią córkę na zajęcia taneczne w MDK i doznałam ogromnego szoku, że te miejsce jest tak zaniedbane. Wcześniej wiedziałam, że budynek nie jest w idealnym stanie, jednak od czasu, gdy regularnie zaczęłam prowadzać córkę na zajęcia zauważyłam, jak wielu zmian i remontów wymaga  ww. obiekt, począwszy od sal, które "straszą" czarnymi ścianami, pobitymi lustrami i starymi- nieszczelnymi oknami po śmierdzące toalety, z których dzieci jak i rodzice brzydzą się korzystać, kończąc na ogrzewaniu, które często jest niesprawne, co powoduje, że jest zimno do tego stopnia, że ludzie są zmuszeni przebywać w budynku w kurtkach. Po rozmowach z wieloma rodzicami, którzy także pragną, aby ich dzieci mogły swobodnie korzystać z miejsca, które teoretycznie jest do tego przeznaczone, uważamy, iż jest to sytuacja naprawdę żenująca i oburzająca, że nic nie jest z tym robione. Nie spodziewałam się, że tyle dzieci i młodzieży jest zainteresowanych uczestnictwem w tego typu zajęciach, przychodzą do Domu Kultury średnio dwa razy w tygodniu, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a miasto nie przyczynia się do tego, aby budynek spełniał godne warunki do miłego i przyjemnego spędzenia wolnego czasu dzieci. Korzystając z okazji pragnę wspomnieć również o lubańskim amfiteatrze, który niestety dzieli podobny los co MDK. Bardzo szkoda...
Z poważaniem, Mieszkanka Lubania

 • Odpowiedź
Szanowna Pani,
Budynek Miejskiego Domu Kultury znajdujący się przy ulicy Kościuszki 4 w Lubaniu to nie tylko zabytek, ale też miejsce spotkań. Z tego względu w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2016 – 2020 znalazł się zapis dotyczący remontu wspomnianego obiektu. Kapitalny Remont Miejskiego Domu Kultury według założeń WPF ma być prowadzony w latach 2018 – 2021 przy wykorzystaniu zewnętrznych środków. Od tego kiedy uzyskamy owe środki zależy termin rozpoczęcia niezbędnych prac. Łączne nakłady finansowe niezbędne do przeprowadzenia kompleksowego remontu budynku obliczone zostały na kwotę ponad 13 mln zł. Jednak pragnę zaznaczyć, że w roku bieżącym w okresie ferii zimowych planujemy dokonać remontu sali baletowej. Remont ten zostanie przeprowadzony w ramach posiadanych środków.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 • Pytanie
Szanowny Panie Burmistrzu.                                                                                                                          
Bardzo,bardzo dziękuję za poręcz, przy pewnie dobrze już znanych schodach na ul. Kazimierza Wielkiego. Poręcz piękna i wyjątkowo teraz przydatna, bo co dalej ze skośnym, niebezpiecznym zejściem?
Stała Użytkowniczka

 • Odpowiedz
Szanowna Pani,
Mam nadzieję, że zamontowana poręcz ułatwia korzystanie ze wspomnianych przez Panią schodów. Jeśli chodzi o same schody to informuję, że schody zostały już wyremontowane, a ich nachylenie spełnia obowiązujące normy prawa budowlanego. Zastosowany kąt nachylenia schodów pozwala na szybkie odprowadzanie wód opadowych oraz roztopów pośniegowych utrzymujących się na powierzchni schodów.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
W przyszłym roku będzie wiele uroczystości z okazji nadania miastu Lubań patronatu św. Marii Magdaleny. Może dobrym pomysłem byłaby zmiana nazwy obecnej ulicy Żymierskiego na ulicę św. Marii Magdaleny?
Z poważaniem, Tadeusz

 • Odpowiedź
Panie Tadeuszu,
Zmianą nazwy ul. Żymierskiego zajmuje się specjalnie powołany przez Radę Miasta Lubań zespół radnych naszego miasta. Wspomniana grupa ma wypracować do połowy lutego 2017 r. stanowisko, a następnie przekazać je Radzie Miasta Lubań, która w tej sprawie podejmie - zgodnie ze swoimi kompetencjami - ostateczną decyzję. Oczywiście Pana propozycję przekażę powołanemu zespołowi. Pozdrawiam serdecznie, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Niebawem miną trzy miesiące od rozmowy tel. i mojego wpisu dotyczącego braku poręczy przy schodach prowadzących z ul. Kazimierza Wielkiego na łącznik z ul. Górniczą. Dni mijają, piękny śnieg sypie a poręczy brak. Pseudo fachowiec starał się poprawić same schody. Zrobił to z odwrotnym skutkiem, nachylając je ku zejściu o ok 10 stopni. Są jeszcze bardziej niebezpieczne. Z wielkim szacunkiem do Pana Panie Burmistrzu, zapraszam na mały rekonesans po kamiennych, krzywych schodkach bez poręczy.
Z poważaniem, Stała Użytkowniczka

 • Odpowiedź
Szanowna Pani,
Dziękuję za ponowny sygnał. Sprawa trochę trwała, ponieważ  takie są procedury zamówień publicznych, jednak z tego co wiem, została w ostatnich dniach pomyślnie załatwiona. Poręcze są już zamontowane i z powodzeniem można z nich korzystać. Wierzę,  że przez wiele lat będą służyć mieszkańcom, nie tylko ulicy Górniczej, ale wszystkim zmierzającym do szpitala.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie
Dzień dobry Panie Burmistrzu,
Czy jest planowany remont ul. Łukasiewicza? Obecnie przejechanie tą ulicą to tragedia. Po deszczu tworzą się spore kałuże i przechodnie idący chodnikiem są dość często opryskani przez przejeżdżające samochody.
Z poważaniem,Tadeusz

 • Odpowiedź
Szanowny Panie Tadeuszu,
Stan nawierzchni ulicy Łukasiewicza jest również naszą troską. Niemniej jednak z informacji jakie posiadam w pierwszej kolejności należy w tym rejonie uporządkować gospodarkę wodno-kanalizacyjną, której wykonanie ma w planach Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wówczas będzie można wymienić nawierzchnię.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Przy okazji świąt grudniowych z odpowiednim wyprzedzeniem ekipa ZGiUK dokonuje objazdu i przy użyciu wysięgnika montuje ozdoby świetlne i inne elementy wystroju miasta. Moda przyszła oczywiście z Zachodzie, tylko że tam – byłem kiedyś w tym czasie w Osterode (Niemcy) - taka ekipa przy okazji tych prac myje klosze lamp ulicznych. Miasto lśni i błyszczy latarniami. U nas jak na razie takiej “mody” nie ma. Warto by pana Michała T. wyczulić co by i nasze latarnie dodawały blasku świątecznym  iluminacjom.
Pozdrawiam i życzę sukcesów - na pohybel nieżyczliwym panu malkontentom.
XXX
 • Odpowiedź
Szanowny Panie,
Dziękuję za cenne uwagi. Sprawę przekażę dalej, do Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, jak również do firmy zajmującej się bieżącą konserwacją miejskiego oświetlenia. 
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie
Szanowny Panie Burmistrzu,
zwracam się do Pana z pytaniem odnośnie remontu drogi Zawidowskiej. Niedawno zakończyły się prace remontowe na dalszej jej części. Przed remontem po obu stronach brakowało chodnika, jednak było możliwe przejście poboczem. Teraz, zamiast jakiejkolwiek nawierzchni umożliwiającej przejście jest zrobiony rynsztok. Pomijam fakt, że po samej tej nawierzchni nie da się chodzić bez zwiększonego ryzyka skręcenia kostki, ale to, że w dniach deszczowych mieszkańcy mają do wyboru albo przejście rynsztokiem brodząc w wodzie, albo przejście ulicą - co jest jeszcze bardziej niebezpieczne, jest naprawdę przykre. Dla kobiet z dziećmi w wózku, starszych ludzi, czy też dzieci idących do szkoły jedyną drogą jest spacer po asfalcie. Prosiłabym o komentarz, uzasadnienie, dlaczego przed domami mamy rynsztok, a nie chodnik czy usypane pobocze.
Z wyrazami szacunku, XXX

 • Odpowiedź
Szanowna Pani,
Ulica Zawidowska jest drogą wojewódzką nr 357, toteż podlega pod nadzór ze strony Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich we Wrocławiu. W imieniu wyżej wymienionej instytucji remont ulicy Zawidowskiej prowadziło Starostwo Powiatowe w Lubaniu. Pod koniec sierpnia br. ukazał się artykuł zapowiadający ten remont, o czym można było  przeczytać tutaj: http://www.powiatluban.pl/aktualnosci/droga-z-lubania-do-zareby-w-remoncie,80.html.
Wszelkie szczegóły tej inwestycji, w tym zakres wykonanych prac, są więc po stronie jej realizatora, dlatego tam właśnie (do Starostwa Powiatowego) przekazałem Pani zapytanie.
Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

Witam burmistrza, chciałbym się zapytać co z rewitalizacją basenu na kamiennej górze oraz z budżetem który był przewidziany na lata 2014-2020, czas ucieka niebawem mamy 2017. Temat ucichł, zmian nie widać.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie
Jeśli chodzi o nasze bieżące działania, to wywiązujemy się z założeń Strategii Rozwoju Miasta Lubań na lata 2015-2025. Pozostałe plany determinujące nasze działania (Wieloletni Plan Inwestycyjny, Wieloletnia Prognoza Finansowa, i przedkładany radnym do akceptacji rokrocznie projekt budżetu) wynikają właśnie ze strategii. W tej chwili priorytetowe zadania to trwająca przebudowa Przedszkola Miejskiego nr 5 i mająca zaraz ruszyć przebudowa ulicy Starolubańskiej. W międzyczasie trwa remont głównego budynku urzędu i budowa drogi dojazdowej na Osiedlu Piastów. Wykonujemy też szereg pomniejszych działań.

Jeśli chodzi o basen na Kamiennej Górze - w tym artykule, opublikowanym jeszcze we wrześniu 2014 roku opisano pomysł na to miejsce i planowany zakres prac.
http://luban.pl/artykul/104808/potrzeby-koszty-i-perspektywy

Dodam, że szersza i, obejmująca nie tylko problem miejsca letniej rekreacji, koncepcja przemiany Kamiennej Góry jest w trakcie realizacji. Pierwszy etap to - niestety - niewdzięczna, mozolna i wymagająca ścisłego stosowania się do bardzo długich terminów praca z planami zagospodarowania przestrzennego i dokumentacją. Rzut oka na uchwały podjęte na ostatniej sesji Rady Miasta potwierdzi, że po wielu miesiącach żmudnej roboty jesteśmy na dobrej drodze.

Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński


 • Pytanie
Szanowny Panie Burmistrzu,
Z góry dziękuję za odpowiedź na poprzednie pytanie. Jest jeszcze jedna prośba o pomoc, żeby za Państwa pośrednictwem wstawić się w sprawie nie jednej zmoczonej osoby za sprawą wgłębienia w drodze uniemożliwiającymi odpłynięciu wody podczas opadów. Mianowicie sprawa dotyczy ulicy 7 Dywizji w stronę Leśnej. Jeden zastój tworzy się przed mostem kolejowym w stronę centrum, zaś drugi większy w stronę Restauracji Słoneczna - łączenie asfaltu mostu nad torowiskiem a drogą właściwą. Nie jednokrotnie byłem świadkiem poczęstowania kierujących dość sporą dawką wody i niestety ja również miałem tą nieprzyjemność wracać do domu w celu przebrania przed pracą. Rozumiem, że drogi są podzielone pod rożne zarządy, ale myślę, że przekaże Pan sprawę do odpowiednich zainteresowanych podmiotów, które powinny być zainteresowanych tą kwestią. Z góry dziękuję.
Z wyrazami szacunku, Grzegorz
 • Odpowiedź
Szanowny Panie Grzegorzu,
Droga Nr 393 Lubań - Leśna (przebieg od Placu 3 Maja, dalej ulicami: 7 Dywizji, T. Kościuszki i Leśną do granicy miasta z Gminą Wiejską Lubań od strony Kościelnika) jest drogą wojewódzką, podlegającą pod Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Pana prośba w tej sprawie została przekazana do odpowiednich służb.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie
Dzień dobry panie burmistrzu.
Chciałbym się zapytać o rzeczy które pewnie dotyczą nie tylko mnie. Stoję przed wyborem nowego kotła do swojego domu czy Gmina Miejska Lubań uczestniczy w jakimś programie dofinansowywania na przykład kotłów pelletowskich lub czy będzie uczestniczyć w takim programie dofinansowania w następnym roku przez co będzie można otrzymać jakikolwiek zwrot poniesionych kosztów na na źródła energii mniej emitujące zanieczyszczenie powietrza. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Odpowiedź
Szanowny Panie,
Zgodnie z uchwalonym przez Radę Miasta Lubań Planem Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Lubań, niestety nie są przewidziane tego typu zadania. W ramach projektu nacisk został położony na podłączanie zabudowań oraz rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej. Jeśli chciałby Pan lepiej zapoznać się z tematem zapraszam na: http://luban.pl/niskaemisja.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 • Pytanie
Panie Burmistrzu,
Dziękuję za odpowiedź na moje ostatnie pytanie. Mam jednak pewien niedosyt. W moim odczuciu kwestia oświetlenia jest możliwa do zrealizowania w nieco inny sposób. Istnieje bowiem możliwość doprowadzenia oświetlenia od strony ul. Głównej (ostatnia lampa znajduje się w odległości ok. 200 m od mojej nieruchomości). Ulica Główna położona jest na terenie miasta Lubań, w przeciwieństwie do ul. Granicznej, położonej na terenie Gminy Wiejskiej Lubań.
Z poważaniem, XXX 
 • Odpowiedź
Drogi mieszkańcu,
Niestety ponownie muszę odpowiedzieć, że mamy bardzo wiele wniosków o punkty świetlne i realizujemy je etapami - w miarę naszych możliwości finansowych. Nasze kryteria to między innymi natężenie ruchu na trasie i liczba mieszkańców. Miejsce, o którym Pan pisze, też mamy na uwadze i oczywiście są różne możliwości technicznego rozwiązania tematu. Jednakże musi ono, wraz z wieloma innymi zgłoszonymi punktami, poczekać na swoją kolej.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 • Pytanie
Szanowny Panie Burmistrzu!
Z poufnie przekazanych informacji od pracownika lubańskich wodociągów i kanalizacji wynika, że od blisko 20 lat nie dokonywano lustracji kanałów ściekowych i znaczna część  kratek jest niedrożna – np. na ulicy Różanej od basenu wszystkie zarośnięte. Nie spełniają zatem funkcji odprowadzania opadów.  Podobnie ulica Robotnicza, Kościuszki, Leśna...  Idzie jesień a z nią z pewnością wzmożone opady a po niej zima i zaleganie pośniegowe.  To mniej kosztuje niż remont kaplicy cmentarnej. Praktycznie nic nie kosztuje tylko czas najwyższy przypomnieć odpowiedzialnemu tak zwanemu podmiotowi o potrzebie dopełnienia – okresowo – obowiązku jaki ma w zakresie czynności.
Tyle i aż tyle.
 • Odpowiedź
Szanowny Panie,
Dziękuję za sygnał. W przypadku ulic: Różanej, Kościuszki i Leśnej pragnę poinformować, że za utrzymanie wspomnianych dróg, w tym czyszczenie wpustów deszczowych, odpowiedzialni są ich właściciele. Odpowiednio - samorząd powiatowy (Starostwo Powiatowe - Różana), samorząd województwa dolnośląskiego (DSDiK - Kościuszki i Leśna). Podejmę interwencję w tej sprawie. Przegląd ulicy Robotniczej (miejska) nastąpi niebawem.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński • Pytanie
Szanowny Panie Burmistrzu,
W związku z pojawiającą się informacją o uruchomieniu programu modernizacji dróg wojewódzkich, liczę, iż ewentualny wniosek Miasta Lubania obejmie również modernizację odcinka chodnika przy drodze nr 357, między wjazdem do ZGiUK oraz przejściem dla pieszych na wysokości Sądu (ul. Bankowa). Być może pamięta Pan naszą rozmowę w ubiegłym roku podczas oględzin przed remontem ul. Łącznej w trakcie, której zwracałem Pana uwagę na fatalną jakość tego chodnika. Stwierdził Pan, że jeśli pojawi się możliwość remontu będzie tę sprawę miał na uwadze. Jako osoba na wózku inwalidzkim uważam, że poruszanie się tym chodnikiem jest wręcz niebezpieczne.   
Pozdrawiam, Waldemar

 • Odpowiedź
Szanowny Panie,
W odpowiedzi na pytanie uprzejmie informuję, że Urząd Miasta Lubań czasowo zawiesił czynności związane z pozyskaniem środków finansowych na przebudowę chodnika przy ul. Bankowej w Lubaniu w bieżącym naborze. Decyzja niniejsza spowodowana była pojawieniem się możliwości pozyskania środków na inwestycje realizowaną wspólnie ze Starostwem Powiatowym polegającą na przebudowie nawierzchni ul. Podwale i ul. Wrocławskiej.
Możliwość  realizacji zadania oraz idąca za tym konieczność partycypacji w przedsięwzięciu o większym zakresie prac  nie pozwala nam na równoczesne sfinansowanie obu  inwestycji w jednym roku kalendarzowym. Nie mniej jednak informuję, że Urząd Miasta Lubań planuje przebudowę chodnika w części przywołanej przez Pana w przyszłości.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński 

 • Pytanie
Dzień dobry,
W ostatnim czasie ZGiUK zostawił na cmentarzach kartki z informacją o konieczności zapłaty za miejsce pochówku na kolejne 20 lat. Dlaczego ten termin jest liczony od 2006 roku? Wykupione miejsce będzie więc na 10, a nie 20 lat.
 • Odpowiedź
Szanowny mieszkańcu,
Informuję, że opłatę za przedłużenie ważności grobu należy wnosić z góry na okres 20 lat. Opłata policzona od 2006 roku przedłuża jego ważność do roku 2026. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu z Wydziałem Usług Pogrzebowych pod numerem telefonu 756711272 lub drogą elektroniczną: zup@zgiukluban.pl, gdzie można uzyskać bardziej szczegółowe informacje.
Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie
Witam,
Panie Burmistrzu mam pytanie odnośnie inwestycji kanalizacji. Jak wygląda sprawa skanalizowania domków przy odcinku ul. Głównej połączonej z Graniczną? Podczas budowy domku otrzymaliśmy informację, że w niedługim czasie taka inwestycja zostanie rozpoczęta. Dotychczas nic takiego nie ma miejsca a szambo, które miało być dotychczasowe pochłania ogrom nakładu. Wywóz miesięczny to około 500 zł ( koszta samych ścieków ). Drugi temat to kwestia oświetlenia. Proszę o przeanalizowanie kosztów postawienia przynajmniej 3 latarni od końca odcinka ul. Kolejowej. Ostatnie lampy od naszego domu są w okolicy około 150 m. Obok powstaje też nowy domek więc dochodzi kolejny nowy mieszkaniec, który będzie pogrążony w ciemnościach. Oświetlenie na naszej ulicy jest również kwestią 
bezpieczeństwa ponieważ zdarzają się częste kradzieże i uszkodzenie mienia. Sami doznaliśmy uszkodzenia świeżo postawionego ogrodzenia, nie wspominając o najmłodszych mieszkańcach Lubania, którzy po zmroku nie mogą sami bezpiecznie wracać do swoich domów.
Będę wdzięczny za szybką odpowiedź.
Z wyrazami szacunku, XXX
 • Odpowiedź
Witam,
W odpowiedzi na pytanie dotyczące skanalizowania aglomeracji miejskiej Gminy Lubań w rejonie dzielnicy Uniegoszcz zawiadamiam, iż  po rozpoznaniu sprawy zdecydowano, że rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w tym obszarze miasta, planowana będzie w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych w latach 2018-2020. Tak stosunkowo odległy czas rozpoczęcia inwestycji jest podyktowany koniecznymi modernizacjami i remontami urządzeń ujęcia wody "Pisarzowice", stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków. Informuję również, iż na rok 2017 nie jest planowana budowa oświetlenia drogowego przy gruntowej drodze miejskiej (dz.53 AM 7 obr.IV). Natomiast ulica Graniczna znajduje się w granicach wsi Uniegoszcz, Gmina Wiejska Lubań i tam należy skierować ewentualne zapytania w sprawie budowy oświetlenia przy ul. Granicznej.
Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński – Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

Dzień dobry,
Moje pytanie dotyczy placu zabaw w tzw. "podkowie". Do kogo należy wymiana piasku w piaskownicy? Mieszkam w kamienicy od 3 lat i jeszcze nie widziałam, aby piasek był wymieniany. Dodatkowo ze śmietnika, który znajduje się nieopodal placu zabaw, wyfruwają śmieci z pomocą wiatru i ptaków, które przez sarkastyczną budowę śmietnika maja łatwy tam dostęp.
Z poważaniem, mieszkanka ul. Słowackiego


 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Dziękujemy za zgłoszenie. Sprawę przekażemy do Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, który zajmuje się m. in. utrzymaniem placów zabaw. Zwrócimy również uwagę na sprawę śmietnika.
Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński - Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie
Dzień dobry, piszę do Pana burmistrza, aby się zapytać czy będzie jakiś klub lub jakaś grupa gimnastyczna. Mam 12 lat, chodzę do szóstej klasy i moim marzeniem jest się rozwijać w kierunku gimnastyczno-akrobatycznym. To pytanie jest w celu zapytania czy by było możliwe postawienia nowej sali do gimnastyki lub ulepszenia jakieś sali w którejś ze szkół?

 • Odpowiedź
Witam, 
W Lubaniu brak zajęć gimnastycznych wiąże się z brakiem zainteresowania tym tematem ze strony mieszkańców. Być może gdyby pojawili się chętni, coś by się zmieniło. Na chwilę obecną niestety nie działa w naszym mieście grupa gimnastyczna, toteż nie planujemy budowy nowej sali gimnastycznej przeznaczonej na ten cel. 
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu !
Nawiązuję do naszej rozmowy telefonicznej z dnia 14.09.2016 . Dotyczyła ona niezwłocznej potrzeby naprawy ,zamontowania nowej poręczy przy schodach prowadzących z ul.Kazimierza Wielkiego na łącznik z ul.Górniczą. Przypomnę, iż wspomniane zejście bez zabezpieczenia poręczą może okazać się bardzo niebezpieczne.Poprzednio istniejąca poręcz została zniszczona i usunięta a schody same w sobie nie są idealne.
Bardzo proszę o zajęcie się w/w problemem.
Stała użytkowniczka wspomnianych schodów.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
sprawę przekazałem do odpowiedniego wydziału UM, który niebawem zajmie się zgłoszonym problemem. Dziękuje Pani za sygnał,
z poważaniem
Burmistrz Miasta Lubań
Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu, co z obiecaną inwestycją na garażach Piast??? Po ostatnich opadach deszczu, alejki miedzy garażami przybrały postać krajobrazu iście księżycowego.... Koleiny, rowy, kamienie. Trzeba się dobrze nakombinować żeby dojechać do swojego garażu. 

Z poważaniem Łukasz.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie.
Informuję, że wymieniona inwestycja jest niezagrożona. Ogłoszenie przetargowe dostępne jest na BiP. Otwarcie ofert na prace planowane jest na początek sierpnia. O rozstrzygnięciu przetargu jak i harmonogramie prac będziemy informować zarówno w mediach tradycyjnych (TV i prasa) jak i elektronicznych, w tym na oficjalnym fanpage'u Miasta Lubań.
Z poważaniem
Burmistrz Miasta Lubań
Arkadiusz Słowiński • Pytanie

  Szanowny Panie Burmistrzu

  Piszemy w bulwersującej sprawie, która dotyczy przeciągającej się naprawy mostu na ulicy Starolubańskiej. Nie widać żadnych postempów w naprawie a jedynie piętrzące sie utrudnienia ,które powstały w wyniku zamknięcia przeprawy. Najbliszy arternatywny most znajduje sie 3 kilometry odalony w Zarębie. Mieszkańcy czują się oddzieleni od miasta

  mają daleko; do sklepu,, szpitala ,zakłdów pracy,apteki rejonowej . Utrudnienia są szczególnie dotkliwe dla ludzi starszych i chorych oraz nie posiadających samochodu.

  Warto podkreślić, że brak jest prowizorycznej przeprawy w miejscu rozebranego mostu tak by przynajmniej na piechotę lub rowerem można bybyło się przeprawić a przecież takie rozwiązanie to standart przy tego typu inwestycjach

  Oburzeni Mieszkańcy Starolubańskiej


  • Odpowiedź
  Szanowny Panie Filipie, Szanowni Państwo
  Remont wspomnianej przeprawy mostowej jest między innymi wynikiem Państwa monitów w tej sprawie. W pełni uzasadnionych - chodziło tu bowiem o bezpieczeństwo.
  Przepraszam za dotychczasowe, niestety konieczne, utrudnienia. Powinny się one skończyć wraz z zakończeniem prac, czyli najpóźniej za 10 dni. Wiem, że końcowy efekt remontu zrekompensuje obecne niedogodności.
  Z poważaniem
  Burmistrz Miasta Lubań
  Arkadiusz Słowiński
   • Pytanie
   Witam!
   Uprzejmie proszę o odpowiedź, czy to prawda,że ulica Jagiellońska będzie poszerzana w najbliższym czasie? Jeżeli tak, to czy będą zainstalowane punkty świetlne? Poza tym mam propozycję, aby umiejscowić na tejże ulicy znak zakazu postoju do czasu jej poszerzenia. Związane, to jest z szerokością ulicy, a co za tym idzie jazdą samochodami po chodniku i negatywnym wpływem na jego stan techniczny. Nadmienię, iż wiem,,że instalacja gazowa jest położona bardzo płytko pod chodnikiem i przejazd po nim ciężkimi samochodami z materiałami budowlanymi zagraża bezpieczeństwu instalacji. Ponadto sugeruję, aby spowodować odblokowanie przejazdu na budowane obiekty mieszkalne przy ul. Jagiellońskiej,drogą biegnącą od ul. Fabrycznej - Osiedle wjazd obok Posesji „Nauka Jazdy” Wykluczyłoby to problematyczne manewrowanie ciężkimi samochodami dostawczymi na pobliskich ulicach dojazdowych. 
   Z poważaniem Anna

   • Odpowiedź
   Szanowna Pani,
   W chwili obecnej przy ulicy Jagiellońskiej trwa budowa nowych obiektów mieszkalnych. Po zakończeniu tych inwestycji planowane są roboty drogowe w tej części miasta.  Kwestia zwiększenia liczby znaków drogowych w obrębie prac jest możliwa do zrealizowania.
   Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań 
   Arkadiusz Słowiński

   • Pytanie

   Witam
   Chciałabym się dowiedzieć dlaczego na cmentarzu zamknięto wejście od ul. Willowej? Karteczka, że to z powodu remontu nie jest przekonywująca. Wejście znajduje się kilkaset metrów od remontowanej kaplicy i jest takim samym wejściem jak to od strony CPN-u, którego nie zamknięto ( nikomu nawet nie przeszkadza, że co wieczór pod tym wejściem odbywają się "imprezki"). Jest to uciążliwe dla wielu osób, szczególnie starszych, ponieważ niejednokrotnie nie są w stanie pokonać tak dużej odległości o własnych siłach. Od strony ul. Willowej znajdują się nowe miejsca pochówku, które wymagają np. dosypania ziemi czy żwirku. Zamknięcie wejścia to uniemożliwia. Poruszając temat cmentarza chciałabym również spytać, kiedy w końcu zostanie oświetlona ul. Cmentarna, z której korzystają mieszkańcy oraz przyjezdni.
   Pozdrawiam, Joanna

   • Odpowiedź
   Szanowna Pani Joanno,
   Wejście na cmentarz komunalny od strony ul. Willowej zostało zajęte właśnie z powodu remontu kaplicy. Wykonawca prac remontowych wystawia na terenie cmentarza sprzęt budowlany, dodatkowo w przestrzeni otwartej znajdują się obecnie elementy zaplecza związanego z organizacja pogrzebów. Ze względów bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko zniknięcia tych rzeczy, tylne wejście na cmentarz zostało zamknięte. Po remoncie kaplicy dodatkowe  wejście od strony ul. Willowej zostanie ponownie otwarte. Jeśli chodzi o sprawę oświetlenia ulicy Cmentarnej, na dzień dzisiejszy musimy niestety uzbroić się w cierpliwość. Tymczasem obok remontu kaplicy, zajmujemy się remontem części żwirowych alejek w nowszej części cmentarza.

   Z poważaniem
   Burmistrz Miasta Lubań
   Arkadiusz Słowiński

   • Pytanie
   Szanowny Panie Burmistrzu
   Od dawna nurtuje mnie temat, a raczej problem, z którym borykają się mieszkańcy Lubania w trakcie wizyt u specjalistów w Lubańskim Szpitalu. Wiemy, że czas oczekiwania na wizytę to średnio 2 - 3 godziny u specjalisty. Czekają matki z dziećmi osoby starsze, które nie przyszły bez potrzeby, a raczej wręcz przeciwnie z oczekiwaniem pomocy medycznej. W trakcie takiego oczekiwania pojawia się służba więzienna z kilkoma zatrzymanymi, posiadającymi kajdanki  na nogach i rękach plus łańcuchy i bez żadnego pytania oczekujących na wizytę pcha się bez kolejki do lekarza. Trzech takich zatrzymanych wydłuża kolejkę o następną godzinę, a funkcjonariusze ich prowadzący bez żadnej kultury jak gbury pchają się przed chorych, których traktują chyba jak zatrzymanych, którymi nie jesteśmy. Najgorsze jest to, że dzieci wieku 3-13 lat są na korytarzu wspólnie z wyżej zatrzymanymi z łańcuchami tatuażami od nóg po głowę co uważam to za karygodne i niedopuszczalne ze strony personelu szpitala jak i osób, które przyprowadziły zatrzymanych. Proszę powiedzieć co mam powiedzieć dla takiego dziecka na widok ww. osób. Nie znalazłem w przepisach prawnych zwolnienie z kolejki ww. osób. Uważam bezwzględnie, że takie osoby powinny mieć inne godziny przyjęć niż ludzie z dziećmi, sprawa wymaga natychmiastowego wyjaśnienia. Proszę nie pisać, że nie ma Pan na to wpływu, ale co pan zrobi by unormować tą sprawę. Na drzwiach nie ma że osoby odbywające karę pozbawiona wolności przyjmowane są bez kolejki jedynie kobiety w ciąży, dzieci do lat 7 itd. Niech szpital umieści taki napis będzie on pewnie sensacją na cały kraj.
   Pozdrawiam, Ola

   • Odpowiedź
   Szanowna Pani Olu
   Sprawa o której Pani pisze, nie jest bezpośrednio związana z polem działania Urzędu Miasta Lubań. Została jednak przekazana do odpowiednich jednostek, czyli lubańskiego Aresztu Śledczego i Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Łużyckiego Centrum Medycznego, które powinny zabrać głos w tym temacie.

   Z poważaniem
   Burmistrz Miasta Lubań
   Arkadiusz Słowiński

   • Pytanie
   Witam. Piszę odnośnie dofinansowania żłobka "Bąbelkowo" w Lubaniu, wiem, iż ta sprawa była już poruszana, jednak chciałbym zaznaczyć jak ważne dla wielu rodziców w tym dla mnie jest dofinansowanie przez Urząd Miasta dzieci uczęszczających do tej placówki, jak odbywało się to w latach wcześniejszych. Niestety żłobków w Lubaniu jest jak na lekarstwo a do publicznego nie każde dziecko może się dostać. Prosiłbym tylko o przeanalizowanie czy istnieje jednak taka możliwość, aby powróciło dofinansowanie do każdego dziecka w tej placówce.
   Pozdrawiam XXX

   • Odpowiedź
   Uprzejmie informuję, że aktualnie nie ma możliwości wyasygnownia dodatkowych środków finansowych w budżecie miasta z tytułu przyznania dodatkowej dotacji placówce pn. „Bąbelkowo”. Spowodowane jest to m. in. zmniejszeniem ostatecznej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej o wartość  269 574,00 zł  Gminie Miejskiej Lubań.
   Nadmieniam, że w ubiegłym roku, decyzją Rady Miasta Lubań współfinansowaliśmy opiekę nad dziećmi w tej placówce kwotą 250 zł. na każde dziecko. Mając na uwadze fakt, że do „Bąbelkowa” uczęszczają dzieci z gmin ościennych, zwróciliśmy się do władz tych gmin 
   z prośbą o podobny gest. Niestety, nie  wszystkie gminy były zainteresowane partycypowaniem w kosztach utrzymania „swoich” dzieci.
   Biorąc pod uwagę powyższe, jak również chęć pomocy z mojej strony w tak ważnej sprawie, analiza wydatków w budżecie miasta za I półrocze 2016 r. stanowić będzie o możliwości przyznania dotacji celowej dla placówki w II półroczu 2016 r.
   Pozdrawiam, Arkadiusz Słowiński BML

   • Pytanie

   Szanowny Panie Burmistrzu,
   zwracam się z pytaniem, czy na ulicy Różanej planowany jest remont drogi oraz chodników, po wykonaniu kanalizacji? Chodzi mi odcinek w kierunku Radostowa. Obecnie zostały "załatane" tylko dziury na jezdni, natomiast chodnik jest wykonany tylko częściowo i aby dotrzeć do domu mieszkańcy są zmuszeni iść drogą, co jest niekomfortowe oraz niebezpieczne przy tak ruchliwej jezdni. Sama nie raz wracając z dwójką dzieci, w tym jednym w wózku, musiałam odsuwać się prawie do rowu, aby ustąpić miejsca jadącej ciężarówce... Bardzo proszę o odpowiedź.
   Z wyrazami szacunku, Dominika

   • Odpowiedź
   Szanowna Pani,
   Z informacji, które posiadam remont ul. Różanej wraz z budową chodnika jest planowany w 2017 r. Przypominam jednocześnie, że zarządcą wspomnianej drogi jest Starostwo Powiatowe w Lubaniu, a zatem to Rada Powiatu Lubańskiego będzie decydować kiedy faktycznie nastąpi żądany remont.
   Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński BML

   • Pytanie

   Witam Szanownego Pana Burmistrza,
   Mam takie spostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa miasta jako, iż jestem osobą, która dosyć regularnie odwiedza Lubań, często widzę grupki młodzieży, która zachowuje się strasznie w „biały dzień”(okolice dworca PKS). Chodzi mi o zaczepianie innych przechodniów. Ja sam nie byłem ofiarą, a jedynie światkiem takich zajść. Zadzwoniłem na Policje - ta niestety się nie zjawiła. Czy mógłby Pan poprosić Policje o więcej patroli w tamtej okolicy.
   Pozdrawiam Adrian z Jeleniej Góry

   • Odpowiedź
   Szanowny Panie,
   Dziękuję za sygnał. Na pewno na ten temat będę rozmawiał z Komendantem Powiatowym Policji w Lubaniu. Uczulę również Straż Miejską.
   Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński
   • Pytanie
   Szanowny Panie Burmistrzu,
   Chciałbym dowiedzieć się po co nam straż miejska? Od bardzo długiego czasu jest problem z samochodami parkującymi na odcinku ulicy Fabryczna Osiedle oznaczonym znakiem zakaz postoju i zatrzymywania. Przecież bardzo blisko tego miejsca mieszka strażnik miejski, i naprawdę nie widzi co się dzieje? W lutym ubiegłego roku o mało nie zostałem potrącony na przejściu dla pieszych przez kierowcę jadącego pojazdem i rozmawiającego przez telefon. Na miejscu była straż miejska i jak zobaczyli co się dzieje to udali, że nic nie widzą i pochowali się po kątach. Pytanie moje: po co nam tacy funkcjonariusze? Bardzo często jest również tak, że strażnicy patrolując po zmroku ten rejon zatrzymują swój pojazd na miejscu parkingowym przy szkole nr 4 z włączonymi światłami mijania, niby nic dziwnego, ale pojazd jest zwrócony przodem do ulicy Kopernika i wspaniałe oślepia nadjeżdżające inne pojazdy. Czy strażnicy miejscy nie mają pojęcia o przepisach ruchu drogowego? Może ci ludzie w końcu przestaną ścigać babcię z 5 jajkami stojącą poza targowiskiem, albo człowieka przechodzącego o kulach poza miejscem wyznaczonym? Może przestaną być darmozjadami za pieniądze podatników i wezmą się za swoich kolesi nagminnie łamiącymi wszelkie przepisy współżycia społecznego. Może w końcu zrobią porządek z pojazdami zastawiającymi przejazd ul. Fabryczna Osiedle, w godzinach jak dzieci przychodzą do szkoły i wychodzą ze szkoły. Chyba, że woli Pan pooglądać sobie na YouTube co się w tym rejonie dzieje ze szczególnym uwzględnieniem pracy Pańskich strażników miejskich.

   • Odpowiedź
   Drogi mieszkańcu,
   Bardzo dziękuję za Pana uwagi i spostrzeżenia. Na pewno przekażę je Komendantowi Straży Miejskiej w Lubaniu w celu wyjaśnienia. Co do  pojazdów parkujących przy SP 4 to nadmieniam, że możliwość parkowania samochodów jest warunkowa (jedynie w trakcie trwania spotkań z rodzicami lub imprez organizowanych na Orliku). Rozumiem jednak rodziców, którzy dbając o bezpieczeństwo swoich pociech podwożą je do szkoły i na chwilę stają na chodniku. Owszem są to sytuacje uciążliwe, ale krótkotrwałe.
   Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński

   • Pytanie
   Witam,
   Bardzo dziękuję za odpowiedź na ostatnie pytanie, dotyczące rond. Rozumiem, że jesteśmy uzależnieni od decyzji GDDKiA. W Lubaniu mamy natomiast poważniejszy problem, który może zostać rozwiązany przez władze samorządowe. Proszę sobie wyobrazić wypadek ze skutkiem śmiertelnym na skrzyżowaniu ulic Worcella, Wojska Polskiego i Esperantystów. Policjanci są zmuszeni do zatrzymania całego ruchu a jest to jedyna krzyżówka, przez którą można wjechać na osiedle Piastów. W takiej sytuacji dojazd do instytucji: ZUS, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych jest niemożliwy. Nadmienić należy, ze na osiedlu Piastów mieszka kilka tysięcy ludzi a przyjezdnych szczególnie w godzinach 7.30 do 8.20 jest bardzo wielu. Myślę, że ze względu na szeroko pojęte względy bezpieczeństwa utworzenie drogi alternatywnej jest konieczne. Idealnym byłoby doprowadzenie połączenia osiedla z drogą nr 30 w kierunku obwodnicy Lubania. Jak się nie da to proszę o rozważenie doprowadzania jakiejkolwiek drogi alternatywnej do osiedla Piastów.
   Z wyrazami szacunku, XXX

   • Odpowiedź
   Drogi mieszkańcu,
   Samorząd lubański dostrzega problem, o którym Pan pisze. Rozwiązaniem byłoby uruchomienie chociaż części zachodniej obwodnicy miasta. Niestety rozpoczęcie budowy obwodnicy nie jest możliwe bez zgody na włączenie się w ciąg drogi krajowej nr 30, na co zgodę wydać może jedynie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. Już od dłuższego czasu czynimy starania, aby uzyskać od GDDKiA pozwolenie na włączenie się w pas drogi krajowej. Niestety GDDKiA zgody nie wydaje. Jednak proszę mi wierzyć, podobnie jak w przypadku rond sprawę monitorujemy i czekamy na jej pozytywne rozwiązanie.
   Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński

   • Pytanie
   Witam pana Burmistrza,
   Reprezentuję środowisko instruktorów nauki jazdy. Bardzo istotne jest dla nas – osób szkolonych przyszłych kierowców, jak również zapewne dla mieszkańców Lubania uczestniczących w ruchu drogowym, jest powstanie obiecywanych już od wielu lat rond. Ruch okrężny porządkuje ruch, wpływa na bezpieczeństwo i zmniejsza ilość wypadków drogowych. Przy ul. Podwale ronda nie będzie, to nawet dobrze, bo sygnalizacja świetlna, będzie tu bardziej spełniać swoje zadania. Natomiast przy ulicy Jana Pawła II, a szczególnie w kierunku wylotu od autostrady ruch okrężny ułatwi przepustowość i poprawi bezpieczeństwo.
   Z wyrazami szacunku, XXX

   • Odpowiedź
   Witam,
   Zgadzam się z Panem, że ronda wpływają na bezpieczeństwo i zmniejszają ilość wypadków drogowych. Od lat z ramienia urzędu lobbujemy za powstaniem dwóch rond na drodze krajowej nr 30 - ronda na odcinku drogi łączącej ul. Jana Pawła II i Kopernika (obok Kauflandu) oraz drugiego łączącego skrzyżowanie drogi krajowej nr 30 z drogą wojewódzką nr 296 (zjazd do autostrady). Złożyliśmy odpowiedni wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu w sprawie rond, ale ostateczna decyzja o podjęciu prac leży w gestii właściciela dróg, a właścicielem jest tutaj GDDKiA. Zapewniam Pana, że stale monitorujemy rozwój sprawy i liczymy na jej pozytywne rozwiązanie.
   Pozdrawiam, Arkadiusz Słowiński

   • Pytanie
   Dzień dobry,
   Mam do Pana Burmistrza pytanie i jednocześnie prośbę: Jestem mieszkanką kamienicy przy ul. Robotniczej 10, na sąsiednim terenie rosną 3 bardzo duże i już stare topole, które przechylone są na naszą część podwórza. Ciągle spadają z nich gałęzie, a  przy większym wietrze spadają duże spróchniałe gałęzie, strach wyjść na podwórze czy zaparkować auto. Dobrze było by usunąć drzewa dopóki nie doszło do jakiegoś nieszczęścia. Problem polega na tym, ze nie do końca wiadomo do kogo należy ten teren, do kogo się zgłosić z prośbą o usunięcie tych starych drzew. Czy można liczyć na Pana pomoc w tej sprawie?
   Pozdrawiam, Anna

   • Odpowiedź
   Szanowna Pani,
   W odpowiedzi na Pani pytanie w sprawie trzech topól, informuję, że teren na którym rosną te drzewa, jest własnością prywatną. W związku z tym, iż podwórze, które znajduje się w ich sąsiedztwie, należy do tutejszej gminy, w najbliższym czasie zwrócę się do właściciela drzew o ich przycięcie bądź całkowite usunięcie.
   Pozdrawiam, Arkadiusz Słowiński

   • Pytanie

   Witam,
   chciałabym podzielić się z moją sugestią na temat ulic Przemysłowej i Robotniczej..

   Załączniki

   Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...