Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-11-2012

Wszystkich serdecznie zachęcam do skorzystania z możliwości komunikacji ze mną za pomocą internetu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Państwa pytania. Oczekuję z Państwa strony zaangażowania w sprawy dotyczące naszego miasta i jego mieszkańców, wszystkich obszarów zarządzania naszym wspólnym mieniem.

Burmistrz Lubania
Arkadiusz Słowiński

 • Zadając pytanie, Użytkownik akceptuje Regulamin (załącznik znajdujący się poniżej).
 • Pytanie proszę przesłać za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając wiadomość na adres: promocja@luban.pl. Temat wiadomości powinien brzmieć: pytanie do Burmistrza Miasta Lubań.

Przypominamy, że Burmistrz Lubania jest również do Państwa dyspozycji w każdy poniedziałek w siedzibie Urzędu Miasta (ul.7 - Dywizji 14, pokój nr 11, I piętro) w godzinach od 13:00 do 15:30. W celu zapisania się na spotkanie prosimy kontaktować się z Biurem Obsługi Interesanta (osobiście lub pod nr tel. 75 646 44 99).

 • Pytanie

Witam,
Przy ulicy Łącznej powstał piękny plac zabaw dla dzieci. Korzysta z niego naprawdę wielu naszych milusińskich. Niestety miła zabawa kończy się z chwilą, gdy dziecko potrzebuje załatwić potrzebę fizjologiczną. Jak się okazuje w pobliżu nie ma niestety toalety. Może można tam postawić "toi toi"?
I.Z.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Dziękuję za sygnał. Rozważymy taką możliwość, choć przyznaję, że nie będzie to łatwe.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry, czy będzie kiedyś odnawiane boisko na Osiedlu Piastów mieszczące się przy Sklepie EKO?

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Teren, na którym mieści się boisko, o którym Pan pisze należy do Spółdzielni Mieszkaniowej. Tym samy w gestii Spółdzielni Mieszkaniowej znajduje się los wspomnianego terenu.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Panie burmistrzu, chciałabym wiedzieć czy jest strefa Lubań z bezpłatnym Wi-Fi w mieście? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam, XY

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
W tej chwili nie ma bezpłatnego Wi-Fi w mieście. Taka strefa powstanie w parku przy Wieży Brackiej.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie 

 Jestem mieszkanką  dzielnicy Kamienna Góra na ulicy Parkowej znajduje się bardzo ładny pac zabaw dla dzieci jest także boisko do  siatkówki ,miejsce to jest często odwiedzanie przez dzieci i ich opiekunów rodzice i dziadkowie często siedzą bezczynnie na ławce gdy ich pociechy się bawią bardzo  przydała by się mini siłownia która pozwoliła by na mile i zdrowe spędzenie wolnego czasu przez osoby trochę starsze  z tego co wiem są na to środki i miejsce na takie urządzenia tez jest,
Z poważaniem T.Kliber

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
dziękuję za Pani sugestie, rozważymy taką możliwość po przeprowadzeniu wizji lokalnej,

z poważaniem
Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie 

Szanowny Panie Burmistrzu!
Zwracam się z pytaniem, a raczej propozycją! Mianowicie chodzi skrzyżowanie koło Hotelu Łużyckiego Jana Pawła i Kopernika. W godzinach szczytu ciężko wjechać na główną lub przeciąć ją. Z resztą było już tam wiele stłuczek. Rozwiązanie byłoby proste. Wystarczyłoby odpowiednio wyregulować sygnalizację świetlną zaraz przy Lidlu oraz drugą przy stacji benzynowej. Do tej pory czerwone światło włącza się tylko na żądanie pieszego, a gdyby było stale wyświetlane (proporcjonalnie do przepływu samochodów), to ruch byłby płynny.
Pozdrawiam

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
od dawna zabiegamy u zarządcy drogi czyli GDDKiA o inną organizację ruchu na drodze krajowej DK30. Szczegółowo odnotowujemy wszystkie wydarzenia świadczące o braku bezpieczeństwa w tym rejonie. Niestety nie jesteśmy jako miasto zarządcą tej drogi, decyzje o organizacji ruchu należą do zarządcy drogi. Osobiście liczę na to, że podejmowane przez nas starania przyniosą pozytywny skutek.
Pani sugestie również prześlemy na adres rdk.luban@gddkia.gov.pl

z poważaniem
Arkadiusz Słówiński

 • Pytanie 

Szanowny Panie Burmistrzu Plan miasta Lubania na stronie luban.pl jest z 2004 roku     Przydałoby się zrobić aktualizację tego planu ponieważ trochę wstyd aby tyle lat nie był aktualizowany. Tym bardziej, że przez te lata doszło sporo nowych obiektów zmieniły się nazwy ulic jak i powstały nowe.

 • Odpowiedź

 Szanowny Panie,  bardzo dziękuję za pana spostrzegawczość,  link, na który Pan zwrócił uwagę, był już nieaktualny, niestety aktywny,  obecnie wymieniliśmy plan na taki jaki posiadamy czyli z 2016 r. Poniższy plan miasta cały czas był dostępny na głównej stronie  miasta luban.pl

Z poważaniem 

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań   

 • Pytanie 

Szanowny Panie Burmistrzu! Zapytuję, czy w czasie trwania Festiwalu Minerałów - lipiec 2018 - MOSiR zorganizuje pole namiotowe? Zapytanie jest zasadne - z takiego pola namiotowego korzystaliśmy kilkukrotnie we Lwówku Śl. (przy basenie, kamiennym moście na Bobrze - ul. Betleja). Tamten camping i basen zostały ... zamknięte, a my przenosimy się "na minerały" ....... do LUBANIA !!! Prosimy o informację.Z poważaniem Ryszard Tysarczyk Gdańsk

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,

W sprawie organizacji pola namiotowego w Lubaniu w czasie trwania Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2018 informuję, że owszem istnieje taka możliwość. Pole namiotowe powstałoby na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który znajduje się przy ulicy Ludowej 2 w Lubaniu. Na ten cel dla wystawców, a także być może i uczestników festiwalu, MOSiR może udostępnić miejsca na rozbicie namiotów na bocznym boisku. Wówczas na stadionie na poczet osób korzystających z pola namiotowego zostałyby otwarte szatnie z zapleczem higieniczno-sanitarnym. Użytkownicy pola mieliby też zapewniony dostęp do prądu. Ponadto na stadionie MOSiR zapewni TOI TOI, a także całodobową obsługę obiektu na czas trwania SFM.

Jednak, aby podjąć się organizacji pola namiotowego samorząd musi znać minimalną liczbę osób chętnych. Nie mogą być to np. tylko 2 osoby. Wówczas nakłady byłby zbyt duże, a samo pole nie spełniłoby do końca swojej funkcji.

Reasumując samorząd odnosi się pozytywnie do Pana sugestii, jednak zaznacza, że pole zostanie zorganizowane tylko wówczas, gdy większa liczba osób wyrazi chęć korzystania z obiektu.

Z poważaniem

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie 

czy nie mozna zmotywowac policji zeby staneła z radarem na Esperantystów i ukróciła jazdy z predkoscia bliska 100 km/h , wszak jest tam 40!!!!!, pozdrawiam Jarek

 • Odpowiedź
  Sprawę przekażemy do Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu.

  Z poważaniem

  Arkadiusz Słowiński
  Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie 

Czy nowego łacznika z osiedla przy samolocie nie mozna otworzyc jako jednokierunkowej dla rozładowania porannych korków

 •  Odpowiedź
  Łącznik, o którym Pan pisze został wybudowany jako trakt pieszy z możliwością włączenia go do ruchu drogowego w sytuacjach awaryjnych. Tym samym, w wyjątkowych okolicznościach czy też w przypadku niekorzystnych zdarzeń droga ta będzie udostępniana, aby zachować swobodny wjazd i wyjazd na teren osiedla. Na co dzień służy mieszkańcom jako deptak.

  Z poważaniem

  Arkadiusz Słowiński
  Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie 

Dlaczego parking w samym centrum Lubania w rynku jest bez opłaty parkingowej? nigdy tam nie zaparkowałem pomimo szukania miejsc. Należy postawic tam parkometr jak na Spółdzielczej czy Ratuszowej.

 •  Odpowiedź
  Parking w centrum miasta faktycznie w przeciwieństwie do parkingów z ulic: Spółdzielczej i Ratuszowej jest parkingiem bezpłatnym. Robiliśmy przymiarki co do zmiany tego stanu rzeczy i wstępnie rozmawialiśmy już z radnymi. Jednak na dzień dzisiejszy brak jest jednoznacznej zgody na płatny parking ze strony Rady Miasta Lubań. Sprawa zostanie poruszona ponownie.To jest prawda, już dwukrotnie się do tego przykładaliśmy. Nie mniej jednak na to, żeby powstało płatne miejsce parkingowe potrzebna jest zgoda Rady Miasta Lubań, a na razie taka zgoda nie została wydana. Sprawa zostanie poruszona ponownie.

  Z poważaniem

  Arkadiusz Słowiński
  Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie 

Mam pytanie w sprawie regulacji studzienek np na ul Bankowej przy ZGIUK, mysle ze mozna wyregulowac jedna lub dwie studzienki w tygodniu a po roku juz kierowcy zapomną o problemach "prawie urwanych kół" . Moze ogłosić plan regulacji studzienek w Lubaniu, niech mieszkancy zgłaszaja gdzie sa problemy a miasto bedzie remontowac. Podobnie z dziurami w asfalcie. W Bielsku Białej zdaje się wdrożona aplikacje na telefon w której  mieszkaniec robi zdjecie , podaje pozycje w miescie i naglasnia w ten sposób np , dziere w jezdni, dziekie wysypisko smieci, itp. Moze warto wdrożyc taka aplikacje w Lubaniu

 • Odpowiedź
  Odnośnie regulacji studzienek ulokowanych na ulicy Bankowej podkreślam, że ulica Bankowa nie jest drogą miejską. Tym samym miasto nie może prowadzić na niej działań bez uzyskania zgody od zarządcy drogi. Z uwagi na fakt, że ulica Bankowa zalicza się dróg wojewódzkich o sprawach z nią związanych decyduje Dolnośląski Zarząd Dróg i Kolei we Wrocławiu. Pomiędzy DZDiK a Starostwem Powiatowym w Lubaniu zostało podpisane porozumienie w tej kwestii, stąd sprawę skierujemy do odpowiednich organów. Gdy dostaniemy odpowiedź udostępnimy ją Panu.

- Co do aplikacji w telefonie, która pozwalałaby mieszkańcom miasta na zgłaszanie uwag i sugestii to podaję, że Miasto Lubań jest już po formalnej ocenie wniosku, który składało kilka okolicznych starostw, jak również samo miasto. Eurząd, czy eusługi to doskonałe rozwiązanie i mam nadzieję, że w niedalekiej perspektywie czasu pozwoli ono lubanianom na zgłaszanie problemów, usterek czy zdarzeń bez konieczności wychodzenia z domu.

Z poważaniem

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Wraz ze wzrostem ilości samochodów na tych ulicach, należy pomyśleć o pieszych. Chodnik na ul. Klasztornej jest tylko na pierwszych 50 m od ul. Esperantystów. Potem piesi zmuszeni są iść ulicą, co jest bardzo niebezpieczne. Pieszych jest sporo (poza mieszkańcami chodzą też ludzie do ogródków działkowych) i  można dorobić brakujący chodnik na długości około 150 m. Jest miejsce, inwestycja mało kosztowna, a jakże potrzebna.

 • Odpowiedź
  W sprawie budowy chodnika przy ulicy Klasztornej podzielam Pana zdanie. Niestety w tym roku budżetowym nie ma zapewnionych środków na ten cel. Budżet ma swoje granice i trudno jest dopiąć do niego z pozoru nieduże inwestycje, tym bardziej, że w mieście potrzeb o charakterze remontowym nie brakuje. Bez wątpienia trakt dla pieszych zostanie wykonany w przyszłości.

  Z poważaniem

  Arkadiusz Słowiński
  Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Czy w zwiazku z otwarciem nowego wyjazdu z osiedla przez ulice Klasztorna, Zimowa, Jesienna do Jagiellonskiej, a tym samym zwiększenia nateżenia ruchu na tych ulicach, przewiduje się wymianę lub poważny remont (a nie czastkowy jak to miało miejsce dotychczas) ulicy Klasztornej?
Ulica pomimo remontu jesienią 2017 r oraz poprawek gwarancyjnych na przełomie roku, dalej jest w złym stanie. Pojawiły sie juz kolejne dziury, w wielu miejscach zrobiła się siatka na asfalcie to oznacza ze za kilka tygodni dojdą kolejne dziury.

 • Odpowiedź
  W tegorocznym budżecie miasta nie przewidujemy środków na generalny remont ulicy Klasztornej. Po okresie zimowym na pewno zostanie wykonany remont cząstkowy. Mam nadzieję, że po doraźnym załataniu pozimowych ubytków w jezdni jej stan się poprawi. Tym bardziej, ze po zakończeniu bieżących prac inwestycyjnych po ulicy Klasztornej nie będzie jeździł tzw. ciężki sprzęt. W przyszłości, jeśli pozwolą na to środki budżetowe, inwestycja zostanie zrealizowana (wówczas dobrze by było jednocześnie poszerzyć ulice Jesienną i Zimową).

Z poważaniem

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Witam panie Burmistrzu ,
po jakim czasie zameldowania u babci moge przejac umowe najmu mieszkania komunalnego ? Pozdrawiam, Michal Ślebioda

 

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
informuję, że nie ma możliwości zmiany najemcy lokalu komunalnego.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2017 poz. 459) w przypadku śmierci najemcy lokalu w stosunek najmu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osoba która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Z poważaniem

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

  Szanowny  Panie  burmistrzu  Chciałbym wyjść  ze szczytną  inicjatywą dla naszego miasta  jaki też powiatu. A mianowicie rozchodzi mi się  o przeprowadzenie na szeroką skalę zbiórki  publicznej na rzecz powstania w  Łużyckim Centrum  Medycznym  w  Lubaniu pracowni diagnostycznej MR (Magnetic rezonans). To pracownia rezonansu magnetycznego  pozwalająca na bardzo dokładną diagnostykę wielu chorób w skrócie mówiąc . Najbliższa taka znajduje się w  powiatowym  szpitalu w Zgorzelcu do której są ogromne kolejki i do chodzi do nadużyć w postaci nepotyzmu. Chciałbym aby taka pracownia powstała z inicjatywy społecznej w Lubaniu by nasz szpital nie odbiegał od Standarów z sąsiedniego powiatu.  Myślę że wystarczy odrobinę woli  i chęci  żeby taką zbiórkę pieniędzy przeprowadzić na tak szczytny cel. Można również postarać się o fundusze z różnych organizacji takich  jak fundusze norweskie , fundusze z  Uni  Europejskiej jaki też środki rządowe i samorządowe. Nawet jakby te starania trwały parę lat to i tak będzie warto. Zdaję sobie sprawę że tu chodzi o nie małe pieniądze ale i tu można też zaradzić. Nie musi być to nowy aparat MR  z pod  igły  może być używany  lecz musi być  sprawny.  Ale są to niuanse będzie wola ku powstaniu  tej inicjatywy to znajda się sposoby jak najtańszej realizacji tego dzieła  . Myślę że ludzie by się ofiarowali dlatego też należało by powołać  komitet inicjujący ten  cel by sprawował kontrolę społeczną nad tym szczytny dziełem  po to  by te nie małe środki pieniężne które trzeba zebrać nie zostały zdefraudowane. A potem  by  nie dochodziło w takiej pracowni do patologii by z jej dobrodziejstwa mogli skorzystać  zwykli ludzie a nie  tylko majętni i wpływowi.  Dlatego chciałbym się  Pan burmistrza spytać czy byłby  Pan chętny pomóc tej  inicjatywie bo bez silnej gospodarskiej  reki ten cel pozostanie w Sewerze Marzeń    

Filip Kriger  z Solidarnej Polski                                                                                         

 

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Pochwalam inicjatywę. Z pewnością z pracowni diagnostycznej MR (rezonans magnetyczny) skorzystałoby wielu chętnych. Zachęcam, aby w sprawie pomocy przy organizacji zbiórki skontaktować się z organizacjami pozarządowymi, których w Lubaniu nie brakuje. Z ramienia miasta mogę obiecać wsparcie w promocji zbiórki. Informacja zostałaby opublikowana zarówno na stronie miasta luban.pl, jak również na fanpage’u Lubię Lubań.

Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry Panie Burmistrzu.
Od 1 stycznia weszła w życie ustawa dotycząca tzw. podatku od deszczu. Czy w Lubaniu taki podatek będzie naliczany, a jeżeli tak to w jakiej wysokości i kto go będzie płacił (wspólnoty mieszkaniowe?, spółdzielnia mieszkaniowa?).
Z poważaniem, Tadeusz.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
W tej chwili jest zbyt wcześnie na szczegółowe ustalenia w gminach - mimo, że jest ustawa, nie ma kluczowej decyzji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wód Polskich w sprawie nałożonych opłat. Dlatego, ze względu na zbyt dużo niewiadomych, nie można jeszcze opracować lokalnie obowiązujących procedur. Obserwujemy sytuację i przygotowujemy się na różne warianty.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu!
Czy istnieją jakieś plany zagospodarowania "łąki" na ulicy W. Łokietka? Można by to miejsce zagospodarować na wybieg dla psów. Na przeciw łąki powstał parking, za parkingiem nowoczesna siłownia na powietrzu, młodzież szaleje na kartingach, może teraz czas na coś dla czworonogów? :)
Pozdrawiam, XY

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Właścicielem terenu, o który Pan pyta, jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubaniu. Plan zagospodarowania przestrzennego określa, że w miejscu tym może powstać osiedle domków jednorodzinnych lub kamienice szeregowe. O szczegóły (w tym czy i kiedy ten teren ma być przeznaczony do sprzedaży oraz czy rozważane są jakieś alternatywy) warto pytać w spółdzielni.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Chciałbym zgłosić inicjatywę umieszczenia monitoringu miejskiego na ulicy Zawidowskiej rozchodzi mi się przede wszystkim o rejon  szpitala  powiatowego a dokładnie te dwie bramy wjazdowe łączące się z główną ulicą jaki też odcinek drogi pomiędzy nimi. Ponieważ wielokrotnie byłem świadkiem jak samochody nadjeżdżające z miejscowości Zaręba poruszały się z bardzo szybką prędkością łamiąc przepisy drogowe. Chciałbym zaznaczyć, że parę razy  na moich oczach doszło by do wypadku w tamtych miejscach, ostatnio widziałem jak rozpędzone auto (chyba ze 120km/h) omal nie wjechałoby w wyjeżdżającą ze szpitala karetkę pogotowia na sygnale. I coś  we mnie pękło nie mogłem tego tak pozostawić bez czyni dlatego  do Szanownego Pan napisałem. I moje pytanie brzmi czy coś się zmieni na lepsze w tym rejonie?
Z wyrazami uznania dla gospodarza Lubania,XX

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Zdaję sobie sprawę z faktu, że w przestrzeni miejskiej występują miejsca, które w szczególności powinny być monitorowane. Takich miejsc jest wiele, a trudno jest objąć monitoringiem całe miasto. Kamery miejskie montowane są więc tam gdzie istnieje ku temu uzasadnienie. Aby umożliwić mieszkańcom zajęcie stanowiska w sprawie lokalizacji kamer miejskich zorganizowane zostało głosowanie. Każdy może wybrać spośród zaprezentowaanych sześciu lokalizacji kamer jak również zaproponować swoją. Zapraszam Pana do udziału w głosowaniu, które odbywa się jednocześnie na FB Lubię Lubań i FB eLuban.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Dzień dobry,
Panie burmistrzu, chciałam się zapytać czy jest już może ustalony i znany termin przyjazdu do naszego miasta Osteobusa (mobilnego centrum badań osteoporozy)?

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Na dzień dzisiejszy nie znamy jeszcze terminu przyjazdu Osteobusa do Lubania. Jak już dostaniemy taką informację zostanie ona niezwłocznie zamieszczona w kalendarium wydarzeń na stronie miasta luban.pl.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam,
Mam pytanie czy droga prowadząca do Przedszkola nr 5 może być wyremontowana. Mieszkańcy i osob, które przewożą dzieci do przedszkola narzekają na stan drogi.
XX

 • Odpowiedź

Szanowny mieszkańcu,
Droga prowadząca do Przedszkola Miejskiego nr 5 zostanie wyremontowana po zakończeniu remontu budynku przedszkola.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Proszę o wyegzekwowanie porządków na chodniku przy ul. Zawidowskiej przy "starym szpitalu" (od bramy głównej w kierunku Zaręby) - zwały liści (NIGDY nie sprzątane!), wyrastające zielsko (nigdy nie usuwane).  Zbliżają się opady śniegu - obecny stan to zagrożenie dla bezpieczeństwa!
Mój email sprzed 6 dni skierowany do Straży Miejskiej pozostał bez żadnej reakcji. Czy naprawdę nikomu nie przeszkadza ten bałagan? Panie Burmistrzu - pora działać! Wprawdzie Zawidowska to nie centrum, ale jednak...
Andrzej

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Informuję, że ulica Zawidowska jest drogą wojewódzką, działka wraz z murem graniczącym z drogą również ma właściciela. Do zadań właścicieli należy utrzymanie porządku na drodze oraz na chodniku. Sprawę przekazałem Straży Miejskiej w celu pouczenia właścicieli o obowiązku utrzymania czystości. Dziękuję za sygnał
cd powyższej sprawy,
Informuję, że przesłane przez Pana zgłoszenie do Straży Miejskiej nie pozostało bez reakcji. Pana zgłoszenie zostało niezwłocznie przekazane do realizacji, jednak termin zakończenia sprawy uzależniony był od zachowania niezbędnej procedury oraz działania instytucji odpowiadających za utrzymanie stanu dróg.
Ulica Zawidowska w Lubaniu stanowi Drogę Wojewódzką nr 357, w związku z czym Pana zgłoszenie zostało przekazane zgodnie z kompetencją jej zarządcy, tj. Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei we Wrocławiu, która za pośrednictwem Powiatowego Zarządu Dróg w Lubaniu dokonała już posprzątania przedmiotowego terenu z zalegających liści. Kategoryzacja dróg w naszym mieście oraz kompetencja administracyjna związana z ich utrzymaniem rzeczywiście może nieco wydłużać czas realizacji tego typu spraw, jednak zapewniam Pana, że żadne zgłoszenie mieszkańca nie zostaje pozostawione "same sobie" a instytucje miejskie dokonują wszelkich starań, aby dana sprawa została zakończona w jak najkrótszym czasie"
z poważaniem
Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Chcę wymienić stary piec węglowy co. na nowy piec gazowy. Proszę udzielić mi informacji, czy dofinansowanie ze strony Urzędu Miasta jest możliwe, jeśli tak to w jakim terminie? Proszę o odpowiedź.
Z poważaniem, mieszkaniec Lubania

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Zgodnie z uchwalonym przez Radę Miasta Lubań Planem Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Lubań, niestety nie są przewidziane tego typu zadania. Na chwilę obecną Gmina Miejska Lubań nie udziela dotacji czy dopłat na wymianę pieców. W ramach projektu nacisk został położony na podłączanie zabudowań oraz rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej. Jeśli chciałby Pan lepiej zapoznać się z tematem zapraszam na: http://luban.pl/niskaemisja.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Chciałbym zadać Panu pytanie na temat zgody i udostępnienia na określony czas zwiedzania Domu Solnego. Mam na imię Damian, 34 lata i interesuje się historią jak i opuszczonymi historycznymi obiektami. Chciałbym zwiedzić Dom Solny sporządzając materiał video jak i zrobić zdjęcia z wewnątrz i z zewnątrz posługując się dronem. Na mojej stronie Facebook Expedition 0283 udostępniłem ostatnio kilka zdjęć z Basenu na Kamiennej Górze przez co materiał ten obejrzało ponad 38000 widzów szeroko komentujących to miejsce. Myślę, że mógłbym w ten sposób pomóc w promocji Miasta Lubań.
Pozdrawiam, XXX

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Cieszy mnie Pana zainteresowanie historią miasta Lubań. Jest ona niezwykle bogata, a Dom Solny to jeden z ważniejszych zabytków miejskich. Obiekt powstały w okresie renesansu z roku na rok niszczeje, a jego remont to niestety bardzo duży wydatek, trudny do udźwignięcia przez miejski budżet. Miastu udało się zdobyć dofinansowanie prac modernizacyjnych mających na celu zabezpieczenie zabytku przed dalszą degradacją. Z tego względu obecnie Dom Solny jest placem budowy i osoby nieupoważnione niestety nie mogą w nim przebywać, aż do zakończenia prac.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Panie burmistrzu,
Słyszałem z pewnych źródeł że samorząd umarza podatki i czynsz bogatym osobom. Czy to sprawiedliwa praktyka? Wiele ludzi ledwo wiąże koniec z końcem, a tu okazuje się że lokalni biznesmeni nie muszą się martwić o opłaty czynszowe i o podatek od nieruchomości. A oni mieli by z czego zapłacić.Proszę o wyjaśnienia w tej sprawie
Mieszkaniec Lubania

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
jest to nieprawdziwa pogłoska i bardzo ubolewam, że tak mało wiarygodne informacje są rozpowszechniane. Nie umarzamy podatków od nieruchomości osobom i podmiotom, które są zdolne go płacić.
Jeśli chodzi o umorzenia czynszu, praktycznie w ogóle tego nie robimy, a już zwłaszcza wobec osób zdolnych do jego spłaty. Za to nie odmawiamy pomocy osobom, które mają niewystarczające dochody. Rozkładamy należność na raty lub stosujemy inne sposoby wsparcia.
Zachęcam także do sprawdzania, jakie działania i decyzje podejmujemy na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Publikujemy tam np. informacje o decyzjach umorzenia (i tu nie zrozumiałam, jak ich nie ma, to jak sprawdzić, że ich nie ma). Udostępnianie takich informacji zainteresowanym mieszkańcom jest obowiązkiem samorządowców.
Z poważaniem Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dnia 30 maja 2017 r. około godziny 15:00 kierowca samochodu należącego do urzędu miasta widząc na sygnalizatorze czerwone światło i sznur aut stojących wzdłuż drogi zablokował wjazd stojąc samochodem na wjeździe parkingu . Pomimo, że mógł się wycofać nie zrobił tego utrudniając innym kierowcom wjazd na parking. Jego karygodne zachowanie i bezmyślność utrudniały ruch.
Proszę o przeprowadzenie odpowiednich rozmów z kierowcami urzędu miasta, aby w przyszłości takie sytuacje nie miały miejsca.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
po analizie materiału z monitoringu zainstalowanego na budynku urzędu miasta uważam Pańską skargę za nieuzasadnioną. Bus należący do urzędu miasta z racji swoich rozmiarów ma utrudnioną możliwość manewrowania szczególnie na tak "zatłoczonym" parkingu.
W momencie, o którym Pan mówi urzędowy kierowca usiłował włączyć się do ruchu i czekał na zielone światło na ul. Lwóweckiej. Oprócz tego pojazdu jeszcze dwa inne chciały opuścić parking, stąd możliwość wykonania manewru cofania był mocno ograniczony.
Przepraszam za to utrudnienie i jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że bus urzędu miasta czekał możliwość włączenia się do ruchu przez 22 s.
Z poważaniem Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry.
Byłam ostatnio uczestnikiem nieprzyjemnej sytuacji w banku BGŻ. Wchodząc do banku aby zapłacić podatek od nieruchomości stanęłam w kolejce, gdzie przede mną było 9 osób. Były otwarte trzy okienka z czego tylko w jednym mogłam zapłacić owy podatek gdyż po zwróceniu uwagi dlaczego tylko jedna osoba obsługuje osoby chcące uiścić opłatę otrzymałam niegrzeczną odpowiedź, iż to rozporządzenie burmistrza gwarantuje nam przywilej stania w jednej długiej kolejce pomimo iż kilka kas jest otwartych.
Proszę o komentarz w w/w sprawie.
Z poważaniem, Mieszkanka miasta Lubań

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Informuję, że burmistrz miasta nie wydaje rozporządzeń, które regulują pracę instytucji nie podlegających urzędowi miasta. Jednocześnie zwróciłem się do dyrekcji banku z zapytaniem w tej sprawie. Poniżej publikuję otrzymaną odpowiedź.

 • Pytanie
Czy nie wstyd władzom miasta za organizatorów X Przeglądu Dorobku Artystycznego Seniorów, którzy w trakcie imprezy planowanej na 18.05 br. proponują zakwalifikowanym do udziału uczestnikom płatny poczęstunek za kwotę 10,50 zł za każdego uczestnika? Nawet taka skromna gmina jak Siekierczyn organizująca 13.05.br. kolejne 'śpiewanie u Polnych kwiatów" przyjmuje zaproszone zespoły bez ponoszenia przez nie kosztów poczęstunku. Może warto wysupłać z budżetu miasta stosowna kwotę na pokrycie kosztów poczęstunku dla uczestników lubańskiej imprezy? Obawiam się bowiem,że potencjalni uczestnicy imprezy mogą zbojkotować udział w tegorocznym przeglądzie tym bardziej,że nagrody nie stanowią zachęty do udziału w przeglądzie.
Ryszard Kowalik
 
 • Odpowiedź
Szanowny Panie Kowalik,
Informuję, że organizator X Przeglądu Artystycznego Seniorów w Lubaniu proponuje poczęstunek dla wszystkich uczestników w wysokości 10,50 zł od osoby (tj. drugie danie, kawa, herbata). Ponieważ w tym dniu uroczystość odbywa się od wczesnych godzin porannych do późnych godzin popołudniowych wskazany jest w tym dniu ciepły posiłek. W latach ubiegłych uczestnicy przeglądu spoza Lubania prosili o możliwość zakupu i spożycia ciepłego posiłku na miejscu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom większej ilość uczestników Organizator ustosunkował się pozytywnie i zapewnił firmę cateringową z najkorzystniejsza ofertą cenową na ten dzień. Brak wpłaty za posiłek nie wyklucza możliwości udziału w wydarzeniu.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 
 • Pytanie

 

Witam,
Proszę o informację czy na Osiedlu Fabrycznym są do sprzedaży działki pod zabudowę jednorodzinną. Jeżeli tak proszę o informację czy w najbliższym czasie zostaną wystawione do sprzedaży.
Pozdrawiam, Małgorzata Szczepańska
 
 • Odpowiedź
Szanowna Pani,
Z informacji, które na dzisiaj posiadamy wynika, że nie ma tam działek pod zabudowę jednorodzinną.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 
 • Pytanie

Czy aż takim problemem jest skomasowanie opłaty podatku gruntowego i opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu? Czy wygodniej jest wam corocznie wysyłać mieszkańcom miasta upomnienia do uregulowania opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu,w sytuacji gdy opłatę podatku gruntowego naliczacie z początkiem roku powiadamiając o tym mieszkańców naszego miasta? Aż tak trudno obydwie należności naliczyć z począt-
kiem roku? Z rozmowy z mieszkańcami miasta wywnioskowałem,że sprawa ma charakter masowy....
Ryszard Kowalik

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Ryszardzie
Dziękuję za Pana zgłoszenie. Niektóre procedury warto upraszczać, oczywiście po dokładnej analizie, czy upraszczając jedną kwestię, jednocześnie nie komplikujemy innej. Tu sprawa jest jednak jasna - przepisy prawa nie przewidują możliwości komasacji, o której Pan pisze.

Z poważaniem
Burmistrz Miasta Lubań
Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu !
Jestem jedną z mieszkanek Lubania, która "wychowała" się w "naszym" MDK-u . Przez wiele lat tańczyłam ,na deskach tamtejszej sceny, w grupie baletowej,prowadzonej przez Panią Janinę Straburzyńską-Boryczko. Z tego co wiem,Pana Małżonka ,również uczęszczała na te zajęcia. Teraz moje dziecko tu chodzi,ucząc się nie tylko tańca nowoczesnego,ale również życia w grupie rówieśniczej. W budynku MDK ,poza typowymi zajęciami,dla dzieci, pan instruktor organizuje,cyklicznie tzw. nocki. Są to całonocne zajęcia taneczne,połączone ze wspólnym oglądaniem bajek i filmów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.
Oczywiście to nie wszystko,co naszym małym Lubaniakom oferuje Dom Kultury. Są tu i zajęcia teatralne i wokalne . W pozostałych salach ,znalazły swoje miejsce zespoły muzyczne ,które tu mogą odbywać próby.
Mało tego!! W murach naszego Domu Kultury ,odbywają się koncerty zespołów(nie tak dawny np.koncert zespołu IRA) , występy kabaretowe (ot chociażby ostatnio gościł u nas kabaret Hrabi ,a niedługo będzie Neonówka) Czyż nie wstyd jest zapraszać takich artystów,do WALĄCEGO się już budynku?? Tu również od 25 lat odbywają się ,coroczne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy !! (wielka szkoda,że nie było Pana, z nami w tym roku. Pan wolał w tym czasie ,cykać zdjęcia Lubania nocą, i wrzucać je od razu na FB )
Proszę "rozejrzeć" się ze mną,po obiekcie:
Sala widowiskowa ( poza tym,że jest (była) piękna ,z balkonami,ogromnymi żyrandolami) to:
-Scena,na której kilka dekad temu ,ja "tupałam" w baletkach, chyba nie była odnawiana(przynajmniej od tamtych lat). Tylko czekać aż coś ,gdzieś się zarwie ,i ktoś spadnie kilka metrów w dół.
-Wykładzina-i tu już nie wiem,co mam napisać?.. To że jest straszliwie brzydka,to jest jej najmniejszą wadą.Stara,zatęchła! Jak dużo musi żyć w niej roztoczy! ?Aż strach siadać w pierwszych rzędach,aby nie wdychać,tego,co w niej żyje!
-Temperatura,podczas imprez jest tylko taka,aby wydychając powietrze,nie skraplało się w postaci mgiełki. I tu możemy przejść dalej...
Okna:
Rozumiem,że obecne okna są stare ,i ktoś mógłby je nazwać zabytkowymi,lecz ani ich uroda,ani ich szczelność ,nie skłaniają do tego,aby je zachować. Zimą w szatni,przy sali baletowej( w której przebierają się nasze dzieci) jest strasznie zimno,gdyż nie dość,że okna są nieszczelne,to jeszcze szyby w nich są popękane.W dużej i małej sali tanecznej również okna ,nie grzeszą szczelnością( a tyle się mówi o ekologii,stratach ciepła,efekcie cieplarnianym itp).
Pozostańmy w sali baletowej:
-nieodnawiane(nieodświeżane ściany) ,parkiet (prawdziwy drewniany parkiet)aż prosi się o wycyklinowanie i polakierowanie(lub chociażby poolejowanie)
Lecz idźmy dalej ..
Toalety:
-Tu chyba odpuszczę sobie jakikolwiek komentarz.. Po prostu ..zapraszam Pana ,na wizytę w tym miejscu!! Z resztą nie trzeba w ogóle tam wchodzić,aby już od progu budynku ,poczuć specyficzny "aromat" unoszący się w holu . Nie wiem...nie rozumiem tu czegoś... Skoro można w nowych restauracjach powiedzmy że "z przyjemnością" korzystać z toalet,a tu... w tak ważnym dla miasta budynku ,omijać je szerokim łukiem z powodu braku jakiejkolwiek ich modernizacji..to coś jest nie tak!!
Kawiarenka:
i tu mam mieszane uczucia. Bo...jeśli wziąć pod uwagę,panującą obecnie modę na vintage.To może ten styl ,iście PRL-owski zostawić? Nie ruszać tej boazerii,lamperii itp? A może jednak tchnąć w to miejsce odrobinę magii z lat przedwojennych? Niech będzie vintage,lecz z klasą! Ta sala ,jeszcze nie raz mogłaby być miejscem kameralnych spotkań,przy przysłowiowych świecach. Mogłaby gościć bardów ,poetów. Do dziś organizowane są w niej zabawy okolicznościowe dla Seniorów oraz dzieci. Aż żal,że nie ma tu czynnego zaplecza kuchennego,aby móc np.odnajmować tę salę,na prywatne imprezy i w ten sposób pozwolić zarabiać na siebie MDK-owi.
Panie Burmistrzu!! Nasuwa mi się taka myśl...Czyżby Pańscy niemieccy poprzednicy,byli lepszymi włodarzami miasta,od Pana?? Jak w tamtych czasach,gdzie technika i świadomość ludzka była ,na dużo niższym poziomie,można było dbać i konserwować ,taki obiekt,jak nasz MDK?
Jest Pan z wykształcenia historykiem,nieprawdaż? Więc...jak? dlaczego..nie spróbuje Pan ratować tego budynku??? Czyż nie jest łatwiej remontować coś,co jeszcze stoi ,niż odbudowywać ruiny,czegoś,co się zawaliło? A do tego już krótka droga!
Wiem,że nad naszym MDK-iem ,ma pieczę konserwator zabytków...
Powtórzę......konserwator ZABYTKÓW ...Z tego jasno wynika,ze Lubański "emdek" jest ZABYTKIEM !!!! Panie HISTORYKU!!.... MDK w Lubaniu,to ZABYTEK !!... Jeszcze stoi! Kolokwialnie mówiąc....RATUJ GO PAN !! No chyba,że chodzi o to ,aby się zawalił !! Bo fajny teren... Można by go sprzedać ,a strupa mieć z głowy !!
Panie Burmistrzu! Bardzo zależałoby mi,aby kiedyś,gdy już moje dziecko dorośnie,mogło przyprowadzać tu swoje dziecko.I nie chciałabym ,aby przechodząc obok tego miejsca,nie musiało tłumaczyć swojej latorośli ..."widzisz Kochanie,tu kiedyś stał taki budynek zwany MDK. Pytasz ,co to MDK?...Cóż...to było miejsce spotkań wielu pokoleń,miejsce w którym tętniło życie kulturalne Lubania.To było kiedyś...za mojego dzieciństwa,ale KTOŚ to zaniedbał."

Pozdrawiam -jedna z wielu mieszkanek Lubania.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani!

Zdaję sobie sprawę z poruszanych przez Panią problemów, wynikających z wiekowości i stanu technicznego budynku Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. Moim osobistym marzeniem jest to, by w Lubaniu każdy obiekt zabytkowy cieszył oko swoim stanem i by przestrzeń publiczna była przyjazna i komfortowa. Potrzeby w tej dziedzinie są ogromne - i w tym momencie niestety muszę dalej mówić jak nudny samorządowiec.

W roku 2015 radni przyjęli Strategię Rozwoju Miasta Lubań na lata 2015-2025. Jest to dokument, określający nasze kierunki działania. Krótko mówiąc, wszystkie plany inwestycyjne miasta podporządkowane są wytyczonemu tam harmonogramowi. Strategię tworzyło łącznie ponad 100 osób, reprezentujących różne środowiska, zarówno tak zwanych „decydentów”, jak i mieszkańców. To właśnie na spotkaniach warsztatowych zespołów tworzących strategię zdecydowano o zakresie i kolejności wykonywanych w mieście inwestycji.

Remont Miejskiego Domu Kultury, był jedną z ważnych potrzeb, przyjętych do realizacji. Jego zły stan został wpisany w analizie SWOT do słabych stron miasta, podobnie zresztą jak wszystkie inne potrzeby i braki. Ze względu na to, że było ich sporo, trzeba było dokładnie określić harmonogram. Zwłaszcza że niewiele było gotowych opracowanych dokumentacji koniecznych do ubiegania się o dofinansowania. 

Kryteria w harmonogramie określającym kolejność realizowania inwestycji to nie spektakularność danego remontu czy poklask, jaki zyska on w najbardziej głośnych grupach mieszkańców, a miejsce inwestycji w hierarchii potrzeb społeczności oraz nasze możliwości finansowe. Jeszcze przed stworzeniem harmonogramu pozyskaliśmy pieniądze na wykonanie dokumentacji technicznej MDK, która potwierdziła nasze obawy – budynek nie tylko jest bardzo duży, jego remont czy modernizacja wymaga wykorzystania nietypowych i bardzo kosztownych technologii budowlanych.

Do modernizacji musimy być przygotowani finansowo i merytorycznie, powinniśmy wcześniej wywiązać się z innych zadań. Oszacowaliśmy, że da się to zadanie rozpocząć w 2019 roku. Jeśli przeanalizuje Pani realizację innych, zaplanowanych przez nas zadań, to zobaczy Pani, że rzeczy, które może wydawały się abstrakcyjne na papierze w 2015 roku, teraz, w roku 2017 są rzeczywistością. Jako burmistrz Lubania często muszę prosić mieszkańców o cierpliwość i wykazywać racje naszego działania i właśnie robię to po raz kolejny.

Z poważaniem
Burmistrz Miasta Lubań
Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie
Witam,
Jestem mieszkanką ulicy Skalniczej, mój dom znajduje się za Kościołem. Kiedy możemy spodziewać się tam asfaltu? Dodam, że na ulicy asfalt jest, ale kończy się dokładnie na wysokości bramy na plebanię. Dojazd do naszych domów jest bardzo utrudniony samochodem, nie mówiąc już o tym, że na piechotę w tym błocie nie da się w ogóle iść. Jak tak może być, żeby utwardzona droga kończyła się w połowie długości ulicy? Przecież mamy nadane numery budynków i płacimy podatki, a jednak jesteśmy poszkodowani z tytułu braku dojazdu do własnych posesji.
Pozdrawiam, lubanianka
 
 • Odpowiedź
Szanowna Pani,
Zdaję sobie sprawę z trudnej sytuacji komunikacyjnej, o której Pani wspomina. Chciałbym, aby wszystkie drogi miejskie były w jak najlepszym stanie, jednak potrzeby w tym zakresie są bardzo duże, zaś budżet jakim miasto dysponuje pozwala na realizację tylko części z nich. Z tego względu w najbliższym czasie niestety nie planujemy remontu ulicy Skalniczej. Pani prośba została odnotowana i będę ja miał na uwadze. Mam nadzieję, że w przyszłości wrócimy do tematu.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

 

Szanowny Panie Burmistrzu, 
Jestem uczennicą klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Mam zaszczyt zapytać Pana jak z tą szkołą będzie, czytałam wpis, że idziemy do Gimnazjum nr 1. Jestem z rejonu SP 2 i mam strasznie daleko do Gimnazjum nr 1 czy będę miała szansę przepisania się do Gimnazjum nr 3? Mieszkam na ulicy Warszawskiej i mam bardzo blisko do gimnazjum przy basenie. Podobno też ma być dowóz uczniów do Gimnazjum nr 1, ale chyba każdy wolał przejść się kawałek niż jeździć busem bądź autobusem. W naszej szkole bardzo pożyteczne by było spotkanie z Panem i porozmawianie o tej sprawie bądź jakiś komunikat, rozumiem, że ma Pan bardzo dużo innych ważniejszych spraw, ale byśmy chcieli wiedzieć jak to będzie, żeby nie martwić się na zapas. 
Z wyrazami szacunku, Uczennica Szkoły Podstawowej numer 3.
 • Odpowiedź
Droga uczennico SP3,
Zmiany oświatowe są nieuchronne i my jako samorząd staramy się, aby przebiegły jak najsprawniej. Biorąc pod uwagę zaplecze szkolne przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 3 do budynku obecnego Gimnazjum nr 1 jest bardzo dobrym rozwiązaniem. To fakt, że część uczniów będzie miała spory dystans do pokonania jednak już teraz mogę zapewnić, że dowóz zostanie zorganizowany. Zapewniam też, że za zgodą dyrektorów obu placówek (dyrektora szkoły do której powinnaś uczęszczać zgodnie z wyznaczonymi obwodami oraz dyrektora szkoły do której chciałabyś uczęszczać) będzie możliwe przeniesienie się do innej, nie związanej z rejonem zamieszkania szkoły.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 • Pytanie

Witam.

Z tego co wiem, wg przepisów BHP w pomieszczeniach szkolnych nie może być poniżej 18 stopni Celsjusza. W kompleksie lubańskim od kilku dni nie ma ogrzewania. Więc jak funkcjonuje ta placówka?Rodzic jednego z uczniów, który marznie na zajęciach, albo ma odwoływane zajęcia wychowania fizycznego właśnie z tego powodu.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie
Dziękujemy za informację, przekazaliśmy ją do Starostwa Powiatowego, bo to właśnie samorządowi powiatowemu, a nie miejskiemu, podlega ZSP im. Adama Mickiewicza.

Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński,
Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie
Panie burmistrzu, co z przejściem dla pieszych przy ul. Jana Pawła II? Kolejne potrącenie starszej osoby chyba powinno dać coś do myślenia? Rozumiem, że ta droga nie należy do miasta, ale chyba interwencja w tej sprawie u zarządcy byłaby na miejscu? Tak, wiem, przejść dla pieszych ze światłami na tej drodze jest kilka. Jest to z pewnością uciążliwe dla kierowców, ale piesi są również uczestnikami ruchu i ich bezpieczeństwo też jest ważne. A chyba każdy wie, że po te drodze kierowcy nie jeżdżą z prędkością 50 km/h, tylko zwykle dużo szybciej. Bardzo proszę o zajęcie stanowiska w tej sprawie. 
Pozdrawiam, A. C.
 • Odpowiedź
Szanowna Pani,
Od dawna różnymi drogami zabiegamy u zarządcy o inną organizację ruchu na drodze krajowej K30 i temat ten pojawia się regularnie w bardzo wielu moich stanowiskach i wywiadach. Szczegółowo odnotowujemy wszystkie wydarzenia świadczące o braku bezpieczeństwa w tym rejonie i na pewno znów niebawem zwrócimy się z kolejnym pismem. Niestety, jak słusznie Pani zauważyła, decyzja należy do zarządcy drogi. Osobiście liczę na to, że podejmowane przez nas starania przyniosą pozytywny skutek.
Z poważaniem Burmistrz Miasta Lubań,
Arkadiusz Słowiński
 
 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
zwracam się z pytaniem odnośnie Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu, czy w najbliższym czasie planowane są inwestycje związane z remontem tego miejsca? Jest to jedyny obiekt w naszym mieście, w którym dzieci i młodzież mogą korzystać z zajęć kulturalnych, natomiast od wielu lat budynek ten z zewnątrz jak i wewnątrz wygląda  fatalnie. Od września 2016 roku zapisałam 6-letnią córkę na zajęcia taneczne w MDK i doznałam ogromnego szoku, że te miejsce jest tak zaniedbane. Wcześniej wiedziałam, że budynek nie jest w idealnym stanie, jednak od czasu, gdy regularnie zaczęłam prowadzać córkę na zajęcia zauważyłam, jak wielu zmian i remontów wymaga  ww. obiekt, począwszy od sal, które "straszą" czarnymi ścianami, pobitymi lustrami i starymi- nieszczelnymi oknami po śmierdzące toalety, z których dzieci jak i rodzice brzydzą się korzystać, kończąc na ogrzewaniu, które często jest niesprawne, co powoduje, że jest zimno do tego stopnia, że ludzie są zmuszeni przebywać w budynku w kurtkach. Po rozmowach z wieloma rodzicami, którzy także pragną, aby ich dzieci mogły swobodnie korzystać z miejsca, które teoretycznie jest do tego przeznaczone, uważamy, iż jest to sytuacja naprawdę żenująca i oburzająca, że nic nie jest z tym robione. Nie spodziewałam się, że tyle dzieci i młodzieży jest zainteresowanych uczestnictwem w tego typu zajęciach, przychodzą do Domu Kultury średnio dwa razy w tygodniu, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a miasto nie przyczynia się do tego, aby budynek spełniał godne warunki do miłego i przyjemnego spędzenia wolnego czasu dzieci. Korzystając z okazji pragnę wspomnieć również o lubańskim amfiteatrze, który niestety dzieli podobny los co MDK. Bardzo szkoda...
Z poważaniem, Mieszkanka Lubania

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,

Budynek Miejskiego Domu Kultury znajdujący się przy ulicy Kościuszki 4 w Lubaniu to nie tylko zabytek, ale też miejsce spotkań. Z tego względu w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2016 – 2020 znalazł się zapis dotyczący remontu wspomnianego obiektu. Kapitalny Remont Miejskiego Domu Kultury według założeń WPF ma być prowadzony w latach 2018 – 2021 przy wykorzystaniu zewnętrznych środków. Od tego kiedy uzyskamy owe środki zależy termin rozpoczęcia niezbędnych prac. Łączne nakłady finansowe niezbędne do przeprowadzenia kompleksowego remontu budynku obliczone zostały na kwotę ponad 13 mln zł. Jednak pragnę zaznaczyć, że w roku bieżącym w okresie ferii zimowych planujemy dokonać remontu sali baletowej. Remont ten zostanie przeprowadzony w ramach posiadanych środków.

Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie
Szanowny Panie Burmistrzu.                                                                                                                          
Bardzo,bardzo dziękuję za poręcz, przy pewnie dobrze już znanych schodach na ul. Kazimierza Wielkiego. Poręcz piękna i wyjątkowo teraz przydatna, bo co dalej ze skośnym, niebezpiecznym zejściem?
Stała Użytkowniczka
 
 • Odpowiedz
Szanowna Pani,
Mam nadzieję, że zamontowana poręcz ułatwia korzystanie ze wspomnianych przez Panią schodów. Jeśli chodzi o same schody to informuję, że schody zostały już wyremontowane, a ich nachylenie spełnia obowiązujące normy prawa budowlanego. Zastosowany kąt nachylenia schodów pozwala na szybkie odprowadzanie wód opadowych oraz roztopów pośniegowych utrzymujących się na powierzchni schodów.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
W przyszłym roku będzie wiele uroczystości z okazji nadania miastu Lubań patronatu św. Marii Magdaleny. Może dobrym pomysłem byłaby zmiana nazwy obecnej ulicy Żymierskiego na ulicę św. Marii Magdaleny?
Z poważaniem, Tadeusz
 
 • Odpowiedź
Panie Tadeuszu,
Zmianą nazwy ul. Żymierskiego zajmuje się specjalnie powołany przez Radę Miasta Lubań zespół radnych naszego miasta. Wspomniana grupa ma wypracować do połowy lutego 2017 r. stanowisko, a następnie przekazać je Radzie Miasta Lubań, która w tej sprawie podejmie - zgodnie ze swoimi kompetencjami - ostateczną decyzję. Oczywiście Pana propozycję przekażę powołanemu zespołowi. Pozdrawiam serdecznie, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 
 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Niebawem miną trzy miesiące od rozmowy tel. i mojego wpisu dotyczącego braku poręczy przy schodach prowadzących z ul. Kazimierza Wielkiego na łącznik z ul. Górniczą. Dni mijają, piękny śnieg sypie a poręczy brak. Pseudo fachowiec starał się poprawić same schody. Zrobił to z odwrotnym skutkiem, nachylając je ku zejściu o ok 10 stopni. Są jeszcze bardziej niebezpieczne. Z wielkim szacunkiem do Pana Panie Burmistrzu, zapraszam na mały rekonesans po kamiennych, krzywych schodkach bez poręczy.
Z poważaniem, Stała Użytkowniczka
 
 • Odpowiedź
Szanowna Pani,
Dziękuję za ponowny sygnał. Sprawa trochę trwała, ponieważ  takie są procedury zamówień publicznych, jednak z tego co wiem, została w ostatnich dniach pomyślnie załatwiona. Poręcze są już zamontowane i z powodzeniem można z nich korzystać. Wierzę,  że przez wiele lat będą służyć mieszkańcom, nie tylko ulicy Górniczej, ale wszystkim zmierzającym do szpitala.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 
 • Pytanie
Dzień dobry Panie Burmistrzu,
Czy jest planowany remont ul. Łukasiewicza? Obecnie przejechanie tą ulicą to tragedia. Po deszczu tworzą się spore kałuże i przechodnie idący chodnikiem są dość często opryskani przez przejeżdżające samochody.
Z poważaniem,Tadeusz

 • Odpowiedź
Szanowny Panie Tadeuszu,
Stan nawierzchni ulicy Łukasiewicza jest również naszą troską. Niemniej jednak z informacji jakie posiadam w pierwszej kolejności należy w tym rejonie uporządkować gospodarkę wodno-kanalizacyjną, której wykonanie ma w planach Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wówczas będzie można wymienić nawierzchnię.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 
 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Przy okazji świąt grudniowych z odpowiednim wyprzedzeniem ekipa ZGiUK dokonuje objazdu i przy użyciu wysięgnika montuje ozdoby świetlne i inne elementy wystroju miasta. Moda przyszła oczywiście z Zachodzie, tylko że tam – byłem kiedyś w tym czasie w Osterode (Niemcy) - taka ekipa przy okazji tych prac myje klosze lamp ulicznych. Miasto lśni i błyszczy latarniami. U nas jak na razie takiej “mody” nie ma. Warto by pana Michała T. wyczulić co by i nasze latarnie dodawały blasku świątecznym  iluminacjom.
Pozdrawiam i życzę sukcesów - na pohybel nieżyczliwym panu malkontentom.
XXX
 • Odpowiedź
Szanowny Panie,
Dziękuję za cenne uwagi. Sprawę przekażę dalej, do Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, jak również do firmy zajmującej się bieżącą konserwacją miejskiego oświetlenia. 
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 
 • Pytanie
Szanowny Panie Burmistrzu,
zwracam się do Pana z pytaniem odnośnie remontu drogi Zawidowskiej. Niedawno zakończyły się prace remontowe na dalszej jej części. Przed remontem po obu stronach brakowało chodnika, jednak było możliwe przejście poboczem. Teraz, zamiast jakiejkolwiek nawierzchni umożliwiającej przejście jest zrobiony rynsztok. Pomijam fakt, że po samej tej nawierzchni nie da się chodzić bez zwiększonego ryzyka skręcenia kostki, ale to, że w dniach deszczowych mieszkańcy mają do wyboru albo przejście rynsztokiem brodząc w wodzie, albo przejście ulicą - co jest jeszcze bardziej niebezpieczne, jest naprawdę przykre. Dla kobiet z dziećmi w wózku, starszych ludzi, czy też dzieci idących do szkoły jedyną drogą jest spacer po asfalcie. Prosiłabym o komentarz, uzasadnienie, dlaczego przed domami mamy rynsztok, a nie chodnik czy usypane pobocze.
Z wyrazami szacunku, XXX
 
 • Odpowiedź
Szanowna Pani,
Ulica Zawidowska jest drogą wojewódzką nr

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...