Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-10-2020

Mimo pandemii koronawirusa 1 września nasza placówka ruszyła pełną parą. Uczymy się stacjonarnie, jednak w reżimie sanitarnym. Wszystkich obowiązują zasady bezpieczeństwa, które określiła Dyrektor Szkoły – pani Beata Myśliwiec, na podstawie wytycznych MEN i Inspektora Sanitarnego.

To nie tylko noszenie maseczek przez wszystkich, zachowanie dystansu społecznego, powszechna dezynfekcja, zmniejszenie liczebności uczniów podczas obiadu w stołówce szkolnej, więcej zajęć na świeżym powietrzu czy zmiana aranżacji przestrzeni. Chodzi nam o to, by pokazać, ile – wbrew pozorom – jest możliwości działań, by jak najdłużej uczyć się stacjonarnie.

W wielu miejscach mamy dostępne środki do dezynfekcji rąk: przy wejściach/wyjściach głównych i przy boisku, przy wejściach do sal gimnastycznych oraz w stołówce szkolnej. W pomieszczeniach, w których odbywają się lekcje, także znajdują się pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. Nauczyciele dbają o to, by przed każdą lekcją dezynfekować ręce uczniom, z którymi mają zajęcia. Przed każdą lekcją ławki szkolne są dezynfekowane, a sale wietrzone podczas przerw. Wydłużyliśmy również czas przerw między zajęciami, i tak każda trwa15 minut, co pozwala nam na dokładne przygotowanie wszystkich pomieszczeń, każdej sali do lekcji – ich pełną dezynfekcję. Powyższe zasady obowiązują również podczas realizacji zajęć pozalekcyjnych. Wejście do szkoły odbywa się z zachowaniem dystansu społecznego. Każdy, wchodząc do budynku szkolnego, dezynfekuje ręce. W przestrzeniach wspólnych uczniowie mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, nie podają sobie ręki na powitanie, a podczas kichania czy kasłania zasłaniają twarz. Na terenie szkoły dostępne są instrukcje obrazkowo – instruktażowe: plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, instrukcje: mycia rąk, dezynfekcji rąk, zakładania – zdejmowania maseczek czy rękawiczek. Pracownicy szkoły pilnują, aby wszystkie osoby trzecie (jeżeli już zaistnieje taka sytuacja), w tym rodzice uczniów, wchodzące do przestrzeni wspólnej szkoły, dezynfekowały ręce lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.

Być może wprowadzone zasady wydają się wielu osobom zbyt reżimowe i ostre, ale jesteśmy świadomi zagrożenia i w pełni odpowiedzialni za to, co robimy. Tylko dbanie wspólnie o siebe może dać nam szansę na długie stacjonarne nauczanie oraz przygotowanie się na ewentualność hybrydowego prowadzenia zajęć.

W dniach 14-16 października prowadzone były w naszej szkole tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, oczywiście w wyznaczonych salach i również w reżimie sanitarnym. Podczas tych dni wolnych od zajęć dydaktycznych przeprowadzono szereg działań modernizacyjnych, sanitarnych, a wszystko po to, by zapewnić naszym uczniom i pracownikom jeszcze lepszy komfort nauki i zwiększyć bezpieczeństwo.

Dziękujemy wszystkim za odpowiedzialność i przestrzeganie zasad, mimo że czasami są uciążliwe.

I.S.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...