Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
22-11-2019

W roku 2019 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 21 listopada (czwartek), jest to dzień istoty w swoim przesłaniu, gdyż ma wszystkim uświadomić jakim wielkim zagrożeniem zdrowotnym jest palenie tytoniu.

  Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.       

  Istotny wydźwięk zdrowotny wywarły na pewno zajęcia otwarte, które przygotowali uczniowie klasy IIa dla swoich kolegów z IIb.  Inscenizacja bajki ,,Jak kot palił fajkę”, wprowadziła wszystkich w zagadnienie szkodliwości wyrobów tytoniowych.

  Inscenizacja była pretekstem do burzliwej dyskusji na temat zdrowotnych konsekwencji nałogu tytoniowego, o którym wbrew pozorom dzieci wiedzą wiele. Miejmy nadzieję, że zajęcia wywarły na drugoklasistach zdrowotne wrażenia tak, że w przyszłości nie będą ciekawe by próbować sięgnąć po pierwszego papierosa.                                                                                                             

 

  WCz.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...