Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-03-2017

9 marca, w wieku 97 lat, odszedł Stanisław Lenkiewicz. Uczestnik wyzwoleńczych walk we Włoszech i bitwy pod Monte Cassino. Jeden z członków Honorowego Komitetu, planującego upamiętnienie 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino i wybuchu Powstania Warszawskiego.

Stanisław Lenkiewicz, syn Adama i Anny, urodził się 4 listopada 1920 roku w miejscowości Łohiszyn pow. Pieńsk woj. Poleskie. Pochodził z rodziny patriotycznej i religijnej. Głębokiego patriotyzmu nauczył go ojciec, który brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej, będąc w Legionach. Stanisław Lenkiewicz w wieku dwudziestu lat wraz z całą rodziną został deportowany na Sybir do posiołka Zoria, rejon Chołmogorski, obw. Archangielsk, gdzie przebywał dwa lata, pracując na rzece Pinega.  W 1941 roku jako podoficer na czele czternastoosobowej grupy zesłańców ruszył w poszukiwaniu Wojska Polskiego, aby walczyć o wolność Ojczyzny. Mimo napotkanych trudności w 1941 roku wstąpił do Armii Andersa i służył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich. W 1944 r. walczył z okupantem niemieckim wyzwalając miasta wzdłuż wybrzeża Włoch, a potem uczestniczył w walkach pod Monte Cassino. Do roku 1946 przebywał we Włoszech. Tam rozpoczął naukę w polskim gimnazjum w mieście Amandala, które ukończył w Anglii. W sierpniu 1947 roku powrócił do Polski.

Uroczystości żałobne odbędą się w sobotę 18 marca o godz. 13.00. na Cmentarzu Komunalnym w Lubaniu.

W roku 2012 Stanisław Lenkiewicz udzielił nam krótkiego wywiadu, do lektury którego zapraszamy. 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...