Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-09-2016

13 września był dla społeczności Gimnazjum nr 1 szkolnym Świętem Lasu. Tego dnia odwiedzili nas, jak większość szkół z powiatu lubańskiego i lwóweckiego, leśnicy z programem edukacyjno-warsztatowym „Zielony Rower”.

Ma on na celu poszerzenie wiedzy uczniów różnego typu szkół na temat ekosystemu leśnego oraz pracy leśnika, a także wyłonienie najlepszego edukatora leśnego spośród leśników biorących udział w akcji. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły edukatorów z Chocianowa: panów Pawła Pawłowskiego i Tomasza Locha. 

Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli świętowanie od dekorowania klas i przygotowania „leśnych” kostiumów – było to pierwsze tegoroczne zadanie w ramach Turnieju Klas. Tak przygotowani mogliśmy zająć się  oczekiwaniem na  leśników. Edukatorzy leśni zostali powitani przed budynkiem szkoły przez Panią Dyrektor w asyście gimnazjalistów i przy dźwiękach akordeonu. Ze względu na to, że leśnicy dotarli do naszej szkoły rowerami z Zamku Czocha i należała się im chwila odpoczynku, zostali podjęci poczęstunkiem przez Panią Dyrektor, w tym czasie młodzież czyniła ostatnie poprawki dekoracji sal lekcyjnych. Po dokonaniu oceny przygotowania klas do Święta Lasu i przyznaniu przez Komisję Turniejową stosownej punktacji nastąpiła staranie przygotowana część artystyczna, podczas której uczniowie przeprowadzili wywiad z naszymi gośćmi.  Dzięki temu poznaliśmy zalety pracy w lesie, dowiedzieliśmy się jak zostać leśnikiem i usłyszeliśmy mnóstwo leśnych anegdot. 

Po programie artystycznym rozpoczęły się warsztaty edukacyjne. Tegoroczne zajęcia edukacyjne dotyczyły zagrożeń w lesie. Mogliśmy się dowiedzieć jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w leśnej głuszy, jak się przed nimi ustrzec, ale przede wszystkim uświadomiliśmy sobie, że sami możemy być zagrożeniem dla lasu. Podczas gdy cześć uczniów uczestniczyła w programie Zielony Rower, pozostali bawili się przy dźwiękach muzyki ćwicząc między innymi taniec belgijski. Na koniec części edukacyjnej odbyły się warsztaty na świeżym powietrzu, a ich tematem było rozpoznawanie pędów drzew. Ostatnim punktem szkolnego Święta Lasu było wspólne ognisko. Uczniowie piekli kiełbaski, rozmawiali i odpoczywali po dniu pełnym wrażeń. Na pożegnanie edukatorzy pan Tomek i pan Paweł wraz z uczniami posadzili przed szkołą pamiątkowe krzewy ozdobne. W ramach podziękowania za wspaniałe zajęcia edukatorzy otrzymali pamiątkowe obrazy stylizowane na twórczość naszego patrona Stanisława Wyspiańskiego. Leśnicy docenili nasze starania, gdyż dzięki ich ocenie nasze gimnazjum otrzymało bon prezentowy dla najlepiej przygotowanej szkoły.

Dziękujemy naszym edukatorom. Bawiliśmy się tak dobrze, że nie możemy doczekać się kolejnej edycji Zielonego Roweru. Darz bór!

Magda Jarząb


Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...