Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-02-2012

Muzeum Regionalne w Lubaniu / do 1. marca 1994 r. Muzeum Osadnictwa Wojskowego / powstało w 1975 r. staraniem władz miasta, działaczy lubańskiego oddziału Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz działaczy Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie nastąpiło 12. października. Pierwszym dyrektorem został mgr Ludwik Anioł, którego w 1979 r. zastąpił dr Jan Fabiański. Od 1982 r. funkcję tę pełniła mgr Bożena Adamczyk-Pogorzelec. Od 20 kwietnia 2013 roku dyrektorem jednostki jest dr Łukasz Tekiela.

W pierwszych latach swego istnienia muzeum skupiło się głównie   na gromadzeniu materiałów związanych z procesem zasiedlania Ziem Zachodnich i Północnych przez osadników wojskowych w latach 1945-1948, w tym szczególnie z terenów Dolnego Śląska. Od 1982 r. muzeum poszerzyło zakres gromadzonego zbioru o przedmioty związane z dziejami Lubania i okolicy.

W 1982 r. muzeum rozpoczęło również szeroką działalność wystawienniczą. W jej wyniku do dnia 31. grudnia 2011 r. zaprezentowano 271 ekspozycji czasowych. Wystawom tym często towarzyszyły lekcje muzealne, projekcje filmów, montaże słowno – muzyczne, odczyty, konkursy, spotkania kombatanckie i wernisaże plastyczne. Organizowano także sesje popularnonaukowe oraz koncerty muzyki poważnej, ludowej i balladowej. Ponadto od lat dziewięćdziesiątych przygotowano liczne programy historyczno -oświatowe dla telewizji lokalnej i podjęto współpracę z muzeami zagranicznymi.

W latach 1981-1990 przy muzeum działał Klub Plastyka Amatora, który trzykrotnie zdobył pierwsze miejsce w Wojewódzkich Przeglądach Sztuki Nieprofesjonalnej w Jeleniej Górze, a 3. maja 1987 r. uhonorowany został dyplomem Ministra Kultury i Sztuki; w latach 1985-1999 w muzeum odbywały się coroczne prezentacje twórczości nauczycieli województwa jeleniogórskiego.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...