Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
27-01-2022

Podczas LII Sesji Rady Miasta Lubań, Komendant Powiatowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu bryg. Zbigniew Szyszło podsumował działania podległej sobie jednostki w 2021 r.

Komendant powiatowy PSP w Lubaniu

Na wstępnie podziękował za przekazanie przez miasto wsparcie w wysokości 20 000 zł, przeznaczone na zakup sprzętu, umundurowania oraz inne potrzeby strażaków.

Komendant poinformował, że działalność w zakresie ochrony przeciwpożarowej na terenie Lubania jest prowadzona w dwóch aspektach: działania ratowniczo-gaśnicze oraz działalność prewencyjna.
Działania ratowniczo-gaśnicze w 2021 r. obejmowały prawie 1000 zdarzeń na terenie całego powiatu lubańskiego (dla porównania w 2020 r. było to prawie 1 500 zdarzeń), w tym 671 na terenie miasta Lubań. Odnotowano 275 pożarów, 180 miejscowych zagrożeń i 41 alarmów fałszywych. Ponadto strażacy odnotowali 3 zdarzenia śmiertelne oraz 36 osób rannych.
Działania prewencyjne to m.in. prowadzenie wszelkiego rodzaju kontroli podstawowych, sprawdzających i odbiorowych. W 2021 r. przeprowadzono 13 takich kontroli. Podczas 2 stwierdzono naruszenie przepisów przeciwpożarowych. Przeprowadzono 8 odbiorów budynków na terenie miasta Lubania.
Wydano 1 decyzję administracyjną stwierdzającą uchybienie dot. przepisów przeciwpożarowych oraz nałożono 1 grzywnę.
W ramach działań pokontrolnych przeprowadzono 2 kontrole budynków, w których znajdują się archiwa państwowe, w tym 1 na terenie Lubania – w budynku ZGiUK.
Dodatkowa działalność prewencyjna odbywała się w ograniczonym zakresie, z uwagi na obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną. Zrealizowano jednak pogadanki w szkołach, pokazy sprzętu itp. Ponadto cały czas realizowany jest program ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.
Wg komendanta Szyszły, ubiegły rok można ocenić jako dosyć spokojny. Nie odnotowano zdarzeń powodziowych, ani zdarzeń spowodowanych wichurami czy innymi anomaliami pogodowymi.

W swoim wystąpieniu komendant powiatowy komendy PPSP w Lubaniu poinformował również, że przeprowadzony w ubiegłym roku remont elewacji budynku jednostki to pierwszy etap prac modernizacyjnych. Kolejnym będzie kapitalny remont budynku garażowego (wymiana dachu i okien, remont elewacji, wymiana bram garażowych). Realizacja przedsięwzięcia zależy jednak od wysokości środków przyznanych na ten cel z Komendy Wojewódzkiej PSP.
W 2022 r. Komenda Powiatowa PSP w Lubaniu ma otrzymać 42-metrową drabinę i nowy samochód gaśniczy średni, a także – z końcem 2022 r. lub na początku 2023 r. – kolejny wóz bojowy, tj. samochód gaśniczy ciężki.

(ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...