Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-08-2019

24. sierpnia odbył się XVI Festiwal Folklorystyczny Folk-Art.

Przypomnijmy, że  3 lata temu Festiwal Folklorystyczny FolkArt organizowany przez Miejski Dom Kultury w Lubaniu został laureatem plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2016" w kategorii najciekawsze wydarzenie 2016”.

O złote, srebrne i brązowe „Łużyckie skrzypce” walczyło w tegorocznej edycji jedenaście zespołów folklorystycznych.
Przez kilka godzin, przy doskonałej pogodzie zespoły prezentowały się na plenerowej scenie ustawionej na lubańskim rynku. Prezentacje oceniało jury pod przewodnictwem Andrzeja Drozdowicza, prezesa Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
I miejsce i „Złote Łużyckie Skrzypce” zdobył Zespół Łużyczanki,  
II lokatę i „Srebrne Łużyckie Skrzypce” jury przyznało zespołowi Rozmarynek, 
III i „Brązowe Łużyckie Skrzypce” uzyskał zespół Krukowianie.

Imprezą towarzyszącą Festiwalowi Folklorystycznemu „FolkArt”  jest konkurs na pierogi i wyroby pierogopodbne oraz ciasta. Pierogi mają w Polsce wielowiekową tradycję. Trafiły do nas przypuszczalnie już w XIII wieku poprzez Ruś z Dalekiego Wschodu. Nasz region jest swego rodzaju tyglem, w którym mieszają się różne kultury, co przekłada się również na kuchnie.
Nagroda za najlepsze pierogi - pierogi z soczewicą i mięsem przypadła zespołowi Milikowianki, wyróźnienie zaś za pierogi - pierogi gruzińskie zdobył zespół Lubanianie.
Nagroda za najlepsze ciasto z owocami sezonowymi - ciasto kruche z wiśniami wywalczyło Pogranicze.

(tekst: Teresa Kraska ZL, foto: ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...