Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-07-2019

Entuzjazm dziecięcy i ciepło seniorów pod jednym dachem, usprawniony transport publiczny, poprawa stanu alejek pieszo-rowerowych w parku na Kamiennej Górze. Lubań chce sięgnąć po środki, które mogą pomóc w realizacji nowatorskiego pomysłu i uatrakcyjnić przestrzeń miejską.

fundusze norweskie-logo na stronę

Z jednej strony niewielkie spokojne miasteczko, w którym można złapać oddech. Z drugiej zaś niski wskaźnik urodzeń, duża liczba osób starszych, spadek liczby mieszkańców. Lubań jest książkowym przykładem starzejącego się społeczeństwa europejskiego. Przy tym znajduje się na liście 255 polskich miast, które tracą swoją dotychczasową rolę społeczno-gospodarczą, wskazanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – SOR. Trudna sytuacja jest paradoksalnie dla nas szansą na wsparcie finansowe z funduszy norweskich i EOG (Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 - 2021).

22. lipca Samorząd Miasta Lubań złożył wniosek do programu „Rozwój lokalny”.
Lubański zarys projektu nosi nazwę „Ośrodek Integracji Międzypokoleniowej i Społecznej jako nowatorskie podejście do Seniora i Przedszkolaka”. Co się za tym kryje? Projekt zakłada wdrożenie nowatorskiego rozwiązania w Polsce tj. połączenia domu pomocy senioralnej z przedszkolem oraz opieką nad dziećmi na tzw. „godziny”. Nowe rozwiązanie polega na wspólnej opiece nad dziećmi i seniorami. Osoby starsze, z niepełnosprawnościami będą mogły spotykać się z młodym pokoleniem przy okazji różnych zajęć. Seniorzy poczują witalność dzieci, a najmłodsi nabiorą szacunku do osób starszych i otrzymają bezcenną wiedzę i doświadczenie życiowe. W tym czasie rodziny mające pod opieką osoby starsze lub nieaktywne zawodowo matki mogłyby wrócić na rynek pracy.
W ramach zadania oprócz samego ośrodka planowana jest poprawa transportu publicznego w mieście. Ograniczony ruch kołowy w centrum, parkingi i dodatkowe linie komunikacyjne to tylko niektóre z działań. Przystanki i środki transportu dostosowane będą do potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodziców z dziecięcymi wózkami. Dzięki naszemu udziałowi w projekcie nastąpi poprawa jakości życia mieszkańców oraz powstaną nowe miejsca pracy. Z uwagi na wykorzystanie autobusów z napędem elektrycznym zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska.
Zgodnie z założeniami projektu zyska również park na Kamiennej Górze, gdzie zostaną wyremontowane  alejki pieszo – rowerowe.
Takie są  główne założenia projektu, a jego ewentualne wykonanie przyniesie jeszcze więcej pozytywnych działań w mieście.

Zarys projektu brzmi obiecująco. Jednak zanim dojdzie do realizacji musimy znaleźć się na liście kilkunastu gmin, którym docelowo zostanie udzielona pomoc. W pierwszym rzędzie, spośród 255 miast wskazanych w SOR zostanie wyodrębnionych około 50 miast. Ci wnioskodawcy wezmą udział w dalszej procedurze konkursowej, polegającej na opracowaniu Planów Rozwoju Lokalnego i Planów Rozwoju Instytucjonalnego. Docelowo dofinansowanie otrzyma około 15 miast.

- Jest to niewątpliwie szansa dla Lubania – podsumowuje Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań. – Kilkanaście projektów, które dostaną dofinansowanie od 3 mln euro do 10 mln euro, zyska możliwość podjęcia kroków prorozwojowych. Należy pamiętać, że z otrzymanych środków maksymalnie 60% może być przeznaczone na projekty twarde, czyli na działania inwestycyjne. A pozostałe 40% to  działania miękkie czyli np. edukacja, integracja społeczna czy wsparcie rynku pracy. Choć statystycznie przy aplikujących 255 gminach mamy 6% szans to warto próbować. Pomysł na projekt złożony przez Lubań nie jest przypadkowy. Działamy w oparciu o Strategię Rozwoju Miasta oraz  Strategię Rozwiazywania Problemów Społecznych. Staraliśmy się również poznać opinie mieszkańców, stąd ostatnio odbyły się konsultacje społeczne. Poprzez ankiety adresowane do mieszkańców, przedsiębiorców oraz uczniów lubańskich szkół zyskaliśmy większą wiedzę o potrzebach lubanian. Zdefiniowaliśmy problemy miasta, zestawiliśmy je z wymaganiami określonymi przez program i tak powstał zarys projektu. Dążymy do zatrzymania spadku społeczno – gospodarczego. Chcemy zatrzymać odpływ mieszkańców, chcemy uatrakcyjnić codzienność lubanianom – mówi Burmistrz Miasta Lubań.

Kiedy dowiemy się czegoś więcej? Wstępnie wiadomo, że analiza koncepcji potrwa, w zależności od liczby złożonych wniosków, ok. 7-8 miesięcy. Wówczas lista projektów wybranych zostanie opublikowana na stronie internetowej www.eog.gov.pl. Jeśli znajdziemy się w gronie 50. zakwalifikowanych gmin, będziemy prowadzić dalsze działania do zaspokojenia najważniejszych potrzeb mieszkańców naszego miasta.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...