Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-10-2018

Studenci Uniwersytetu III Wieku wysłuchali w piątek 26 października 2018 roku kolejnego wykładu z zakresu bezpieczeństwa osób starszych.

Jako pierwsi głos zabrali st. asp. Magdalena Juźnicka oraz  asp. Andrzej Nastasowski z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu. Przypomnieli o zagrożeniach jakie mogą spotkać osoby w podeszłym wieku ze strony nieznanych ludzi, którzy podszywają się pod członków ich rodziny. Mimo iż metoda „na wnuczka” jest nam dobrze znana to nie brakuje doniesień, że kolejne osoby dają się na to nabrać.  Oszuści  często w rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, kuzyna lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów czy przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego, na okazyjny zakup samochodu lub mieszkania. Gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać. Dla wywarcia większego wrażenia oszuści mogą podawać się za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Coraz częściej wmawiają starszym osobom, że są funkcjonariuszami Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji lub pracownikami ZUS a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów" członka ich rodziny.

Natomiast Pani Agnieszka Cichoń jako Powiatowy Rzecznik Konsumenta w Lubaniu ze swojej strony dodała między innymi,  iż często osoby starsze zapraszane są na wszelkiego rodzaju pokazy, w których można nabyć „unikatowe” rzeczy w dość wygórowanych cenach. Umowy kredytowe, na tego typu spotkaniach, są z reguły niekorzystne. W takim przypadku każdy konsument ma prawo odstąpić od zawartej umowy w ciągu 14 dni bez ponoszenia kosztów lub zgłosić się do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Starostwie Powiatowym w Lubaniu.

Dodatkowo na wykładzie Pani Alicja Grenda i pracownicy z ZUS przedstawili ofertę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla osób powyżej 50 roku życia oraz ufundowali w tym dniu poczęstunek dla seniorów.

Na kolejne wykłady zapraszamy seniorów  do  Sali konferencyjnej w Łużyckim Centrum Rozwoju w dniach:

09.11.2018 z Panem Łukaszem Pareckim – „Cyberbezpieczeństwo seniorów – porady praktyczne”

30.11.2018 z Panią Moniką Masłowską – dietetykiem klinicznym - "Zdrowie na co dzień".

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...