Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-07-2018

W co się bawić, w co się bawić? A może w poszukiwanie skarbów? Od 13 do 15 lipca w Lubaniu weekend z klejnotami, cudami natury i absolutnym brakiem nudy. Szczegółowy program podany został podczas złotej konferencji prasowej.

Sudecki Festiwal Minerałów to doskonałe wyzwanie dla młodszych i starszych odkrywców i miłośników przygód. W jednym miejscu wielka giełda minerałów i biżuterii oraz możliwość poszukiwania, odkrywania, dotykania nauki. Mini-kopalnie dla dzieci z prawdziwymi okazami do znalezienia i zabrania ze sobą, wycieczki, pokazy, warsztaty. 20 wystaw na światowym poziomie, w tym „Gorączka Złota” prezentująca kilkukilogramowe samorodki tego kruszcu, „Latające Klejnoty” zestawiające barwy minerałów z barwami egzotycznych owadów oraz przekrój minerałów od Maroka przez Włochy po Ślężę. 

- Nasze hasło to rodzinne poszukiwanie skarbów na Sudeckim Festiwalu Minerałów w Lubaniu. Łączymy odkrywanie skarbów ziemi i cieszenie się ich pięknem z doskonale zorganizowaną rozrywką dla rodzin – mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.

Organizatorzy przedstawili szczegółowy plan Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2018 w Lubaniu podczas konferencji w pięknym wyrobisku bazaltowym w parku na Kamiennej Górze. Zaprezentowano na niej jeden z okazów, które będą wystawiane podczas festiwalu: złoto rodzime w bardzo rzadko występującej formie krystalicznej o wartości ok. 300 tys. zł. Skarby te przybyły do Lubania z USA i Brazylii a ich rozmiary plasują je w ścisłej światowej czołówce. Wrażenie było niesamowite!

- Podczas konferencji zaprezentowaliśmy drobną próbkę tego, co pokażemy podczas Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Głównym tytułem wystawy jest "Gorączka Złota" - mówi Tomasz Praszkier, prezes Towarzystwa Geologicznego „SPIRIFER”. - Złoto, które pojawi się podczas festiwalu to sztabki, a także bryły w formie krystalicznej. Ich niebywały kształt oraz uroda naprawdę cieszą oko. Złoto zazwyczaj występuje w formie mikrokrystalicznej, czyli są to niewidoczne gołym okiem wpryski w innych minerałach. Tak jak na przykład w polskich kopalniach miedzi. Złoto widoczne gołym okiem jest niezwykle rzadkie, a jeszcze rzadsze jest złoto w postaci krystalicznej, którego przykłady będzie można zobaczyć podczas Sudeckiego Festiwalu Minerałów - wyjaśnia Tomasz Praszkier.

Atrakcje festiwalu pomyślane są tak, by zaimponować miłośnikom mineralogii, ale też zachwycić laików i zabrać ich w wir zabawy w odkrywanie skarbów. Na lubańskiej imprezie czeka wiele aktywności dla rodzin z dziećmi i poszukiwaczy skarbów: wycieczki, targi, mini-kopalnie, warsztaty i pokazy dla dzieci, Geostrefa, czyli z targi atrakcji geoturystycznych. Każdy podczas weekendu w dniach od 12 do 15 lipca znajdzie dla siebie coś ciekawego.

W tym roku jednocześnie z Sudeckim Festiwalem Minerałów odbędzie się LAWA czyli lubańskie święto muzyki. W amfiteatrze w parku na Kamiennej Górze nie zabraknie koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej.

- Przez dwa dni, 13 i 14 lipca zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich tych, którzy będą chcieli się dobrze bawić, do parku na Kamiennej Górze, a dokładnie do amfiteatru miejskiego na LAWĘ 2018. Rozpoczniemy w piątek od widowiska „Powrót Liczyrzepy” w Kociołku na Kamiennej Górze. W finale wieczoru na scenie lubańskiego amfiteatru wystąpi Patrycja Markowska wraz z zespołem - mówi Bartosz Kuświk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. - Tegoroczna LAWA obfitować będzie w różne gatunki muzyczne. O godz. 18 zapraszamy naszych milusińskich na specjalny spektakl "Mundial w Owocowe" i program przygotowany przez Centrum Uśmiechu. Następnie przeniesiemy się w lata 60., wystąpi zespół Big Bit. Usłyszymy hity zespołu The Beatles - dodaje Bartosz Kuświk.
Tego dnia na scenie w amfiteatrze wystąpi również zespół Cocktail Boys, który zabawi publiczność w rytmach disco polo, a gwiazdą wieczoru tegorocznej LAWY będzie zespół ENEJ.

Cały program imprezy na stronie wwww.festiwalmineralow.pl

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...