Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-05-2018

Co łączy prowadzenie miejskiej strony i fanpage’a, organizację imprez i promowanie usług miejskich przewodników? Na pewno to, że każde z tych działań tworzy przestrzeń komunikacji i buduje wizerunek Lubania. Jest także druga odpowiedź - realizuje je jedna instytucja – Łużyckie Centrum Rozwoju.

Łużyckie Centrum Rozwoju to jedna z trzech instytucji życia publicznego, której długofalowe cele chcieli poznać lubańscy radni podczas kwietniowej sesji. Samo ŁCR to instytucja, która promuje, tworzy, współpracuje i przede wszystkim organizuje. Stoi na straży większości wydarzeń miejskich czy to sportowych, czy naukowych, czy gospodarczych, czy kulturalnych. Niby jej nie widać, a właśnie dzięki niej wieść o wydarzeniu niesie się po całym mieście. Jak podkreśliła w swoim wystąpieniu dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu, Małgorzata Wąs, cele tej jednostki zależą od dwóch najważniejszych dla miasta planów. ŁCR realizuje to, co zostało zapisane w Strategii Rozwoju Miasta Lubań oraz Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miejskiej Lubań. 

-  Łużyckie Centrum Rozwoju zmierza w głównej mierze do wspierania rozwoju miasta, poprzez umacnianie oddolnych inicjatyw społecznych, kulturalnych i gospodarczych i integrację środowiska lokalnego – mówiła Dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu, Małgorzata Wąs. - Wsparcie dla Lubania, a zwłaszcza dla jego mieszkańców – to kluczowy cel działalności Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu. ŁCR rozwinęło rozmaite formy przepływu i wymiany wiedzy ważnej dla gospodarczego życia miasta (konferencje, prelekcje, wykłady, szkolenia, publikacje). Ponadto powołano instytucję miejskich przewodników, których usługi promowane są z powodzeniem jako samodzielny produkt turystyczny, podnoszący walory miasta. Jednostka została zaangażowany w organizację czołowego wydarzenia w roku bieżącym.

Naszym zadaniem jest koordynacja promocji festiwalu poza środowiskiem mineralogicznym. W tym komunikacja z mieszkańcami miasta i regionu oraz z mediami, dalekosiężna promocja, organizacja Jarmarku Rękodzieła i Produktów Regionalnych oraz Bazaru Kolekcjonerskiego, współfinansowanie, realizacja i dystrybucja materiałów promocyjnych, jak również praca przy przygotowaniu oferty programowej i logistyki imprezy oraz przy obsłudze festiwalu. Wszyscy organizatorzy chcą utrzymać imprezę jako wydarzenie cykliczne realizowane na jak najwyższym poziomie, a następnie rozwinąć je w największe wydarzenie w Europie na bazie partnerstw z kolejnymi miastami i różnicowania oferty. Towarzyszyć temu musi także rozwój komunikacji.

Dzięki wydarzeniom o randze ponadlokalnej, takim jak ustanowienie patronatu św. Marii Magdaleny nad Lubaniem i Sudecki Festiwal Minerałów postępuje praca nad marką miasta i jego rozpoznawalnością. ŁCR kładzie przy tym nacisk na skuteczną komunikację z mieszkańcami Lubania. W tym celu regularnie wydaje kalendarz miesięcznych wydarzeń: „Co, gdzie, kiedy” oraz Lubański Informator Samorządowy, administruje internetową stroną luban.pl i fanpage’em miasta Lubię Lubań, dystrybuuje plakaty w przestrzeni miejskiej i promuje współorganizowane imprezy i wydarzenia. Istotny jest tu również rozwój komunikacji z pozostałymi grupami docelowymi – turystami, mieszkańcami Dolnego Śląska, Trójgranicza i całej Polski. ŁCR pokazuje potencjał Lubania zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym.

Warto wiedzieć, że jednostka zajmuje się także imprezami integrującymi środowisko lokalne – organizacją plebiscytu, konkursu i gali dla sportowców, jarmarków świątecznych i wspieraniem mniejszych przedsięwzięć, organizowanych według pomysłów mieszkańców, grup pasjonatów i organizacji. Flagową imprezą jednostki jest doroczny Dzień Aktywnej Rodziny – DAR, organizowany wspólnie z lokalnym środowiskiem pozarządowym w partnerstwie ze Stowarzyszeniem P-ZFST Pogranicze.

- W tym roku DAR odbędzie się jako samodzielna impreza, w niedzielę 17 czerwca - zapowiadała M. Wąs. - Przy stworzeniu imprezy współpracuje około dwudziestu grup, lubańskich pasjonatów, artystów i społeczników. Szykują dużą paradę i zapełnienie parku na Kamiennej Górze pozarządową grą z nagrodami. Miejski Dom Kultury zapewni też muzykę na ponadlokalnym poziomie, już wkrótce znane będą szczegóły. Swój udział na scenie zapowiedziały lokalne zespoły a także przedszkola i żłobki działające w Lubaniu oraz grupy taneczne studia Mar-Ko. Można powiedzieć zatem, że 17 czerwca na Kamiennej Górze będzie to, co w mieście najlepsze. Już dziś zapraszamy.

(ŁCR)

 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...