Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-03-2018

Statystyki ukazują, że każdego roku w czasie trwania sezonu grzewczego, począwszy od miesiąca października, straż pożarna odnotowuje wiele pożarów, które stanowią skutek osadzanie się sadzy w kominie jak również nieprawidłowego stanu technicznego przewodów kominowych.

Statystyki ukazują, że każdego roku w czasie trwania sezonu grzewczego, począwszy od miesiąca października, straż pożarna odnotowuje wiele pożarów, które stanowią skutek osadzanie się sadzy w kominie jak również nieprawidłowego stanu technicznego przewodów kominowych. W przypadku, gdy dochodzi do zapalenia się sadzy w kominie, natychmiastowa reakcja może uchronić przed utratą dachu nad głową oraz całego dobytku, jak również zapobiec powstaniu zagrożenia dla naszego życia i zdrowia.

Czujnością i szybkim działaniem wykazali się funkcjonariusze lubańskiej Straży Miejskiej, którzy w dniu 12 marca br. podczas obchodu pieszego na ulicy Polnej ujawnili, że z komina jednego z domów jednorodzinnych doszło do pożaru przewodu kominowego. W związku z dużym zadymieniem oraz dostrzeżeniem zarzewi ognia wydostających się z komina, strażnicy podjęli natychmiastowe działania celem zapobieżenia rozprzestrzenienia się pożaru na inne elementy dachu. Funkcjonariusze niezwłocznie przeprowadzili ewakuację przebywających w budynku mieszkańców, powiadomili o zaistniałym fakcie dyżurnego Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lubaniu oraz zabezpieczyli teren na czas akcji gaśniczej strażaków.

Dzięki sprawnym i szybkim działaniom strażników ogień został w porę stłumiony i nie doszło do tragedii.

Pamiętajmy, że podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu odpadami czy mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy, która powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. Prócz stwarzania realnego zagrożenia oraz zanieczyszczania środowiska, spalanie odpadów w piecu niesie za sobą skutki karne, bowiem stanowi ono wykroczenie w myśl art. 191 ustawy o odpadach, za które grozi kara aresztu lub grzywny do 500 zł.

SM Lubań

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...