Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-10-2017

Emanowali energią, witalnością, radością biegania i maszerowania. Podczas tegorocznego Lubańskiego Biegowiska udowodnili, że uprawiać sport można w każdym wieku - bo sport nie zna granic.

Malownicza trasa rozświetlona barwami jesieni w parku na Kamiennej Górze ściągnęła 74 najmłodszych zawodników biegu dzieci i młodzieży, 91 dorosłych zawodników i zawodniczek biegu oraz 21 maszerujących norweskim spacerem tzw. nordic walking.

Wspaniała pogoda i przyjaźni lubanianie powitali wszystkich uczestników Lubańskiego Biegowiska 21 października w sobotę w parku na Kamiennej Górze. Organizator, czyli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaniu, oprócz głównego biegu na 10 km i marszu z kijkami na 5 km, zaproponował także biegi dla dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych i na różnym dystansie. Organizator zadbał o każdy szczegół. Począwszy od pakietów startowych, czytelnych informacji, gorącego i słodkiego poczęstunku, zabezpieczenia tras po oprawę muzyczną przed startem i wyjątkowe uhonorowanie zwycięzców. Również, każdy uczestnik po przekroczeniu linii mety otrzymał pamiątkowy medal. Na starcie zawodnikom dopingowały okrzyki bliskich niczym podmuchy wiatru w żagle przed niełatwymi kilometrami. Przybywających falami biegaczy witał energetyczny głos Konrada Rutkiewicza oraz bliscy i przyjaciele zawodników. Niejednego biegacza motywowali do wykrzesania resztek sił. Sportowcy wkraczali na metę usatysfakcjonowani. Jedni walczyli dla życiówki, inni biegli dla przyjemności. Meta dała upust emocjom. Zawodnicy nie kryli słabości, braku sił, łez wzruszenia i radości.

- Jest to druga edycja Lubańskiego Biegowiska w Parku na Kamiennej Górze. W tym roku zorganizowaliśmy dodatkowo bieg dla dzieci i młodzieży w pięciu kategoriach wiekowych. Najmłodsi byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w biegach. Frekwencja zawodników nam dopisała. Przybyli do nas biegacze z całej Polski – mówi Małgorzata Garula, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Impreza bardzo się podoba uczestnikom, są zachwyceni miejscem i panującą aurą. Ze swojej strony dołożyliśmy wszelkich starań, aby jak najlepiej ugościć naszych mieszkańców oraz zawodników reprezentujących inne miasta i kluby sportowe. Jesteśmy bardzo zadowoleni z imprezy i mamy zamiar ją kontynuować w kolejnych latach. Park na Kamiennej Górze jest szalenie urokliwym miejscem, które sprzyja organizowaniu tego typu imprez sportowych.

Tuż przed godziną 10.00 otwarcia imprezy dokonali zastępca burmistrza Mariusz Tomiczek oraz dyrektorka MOSiR w Lubaniu Małgorzata Garula. Dzieci i młodzież brała udział w biegach bez ponoszenia opłaty startowej, a niespodzianką dla nich był przygotowany pakiet startowy. Pierwsza szóstka została nagrodzona dyplomami oraz za miejsca I-III statuetkami.

Po biegu dzieci i młodzieży przyszedł czas na starcia dorosłych. Punktualnie o godzinie 12.00 zastępca burmistrza wystrzałem z pistoletu startowego dał sygnał do biegu, w którym wzięło udział 91 zawodników i zawodniczek. Najlepszym zawodnikiem z miasta Lubań w kategorii OPEN został Łukasz Klatka, zawodnik GKLS Olsza Olszyna, uczeń ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu, zaś w kategorii OPEN kobiet zwyciężyła Elżbieta Kowalewska ze Zgorzelca, EDI TEAM. 

Tuż po biegaczach linie startu przekroczyło 21 uczestników marszu nordic walking by zmierzyć się z dystansem 5 km. W kategorii OPEN mężczyzn zawodnikiem nie do pokonania okazał się Miron Rożynek z Wrocławia, wśród płci pięknej w kategorii OPEN zwyciężyła Agnieszka Rychlicka z Lubania reprezentująca Kwisę Lubań.

Nagrodzono także najstarszych zawodników Biegowiska. Z grona biegaczy wyróżniono Melanię Tarłowską oraz Czesława Tarłowskiego (parę z 50-letnim stażem małżeńskim z Jeleniej Góry), a spośród maszerujących Ewę Kowalewską i Józefa Mędraka.

- Moja przygoda z bieganiem rozpoczęła się rok temu. Jakby ktoś, kiedyś powiedział mi, że będę biegać, to bym go wyśmiała i nie uwierzyła – podkreśla uczestniczka Biegowiska, Elżbieta Labiszak ze Stowarzyszenia „Zabiegani z Leśnej”. – Obecnie moją pasją jest bieganie, ale jazdę na rowerze też uwielbiam. Dziś Biegowisko w Lubaniu, a jutro wskoczę na dwa kółka w wystartuję w Jesiennym Rajdzie Rowerowym Kwisy Lubań. Potwierdzam, że na początku trudno zacząć biegać, ale później nie sposób przestać. Tak jest właśnie w moim przypadku – potwierdza Zabiegana z Leśnej. Bieganie zmieniło całe moje życie. Uczestniczyłam już w wielu imprezach sportowych. Na moim koncie mi.in. Półmaraton Ślężański, PKO Maraton Poznań, Półmaraton Nocny we Wrocławiu, Jeleniogórski Półmaraton, Półmaraton z Biegiem Kwisy. 4 listopada w Leśnej mój kolega ze stowarzyszenia Bogdan Sztuba podejmie próbę przebiegnięcia 100 km w 10 godzin. W biegu uczestniczyć będą również inni członkowie stowarzyszenia, w tym także ja. Zachęcam gorąco do udziału, bo każdy kto odwiedzi tego dnia stadion będzie mógł przyłączyć się do biegania. To jest niesamowite jak bieganie odsłania coraz to nowe karty i mojej osobowości i moich możliwości, daje satysfakcję i pozwala odkryć nowe „JA”. Bieganie jest fascynujące. Polecam – podsumowuje biegaczka.

Po podliczeniu wszystkich wyników w poszczególnych kategoriach dyrektorka MOSiR w Lubaniu Małgorzata Garula, Beata Soczyńska Naczelniczka Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta Lubań oraz dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju Małgorzata Wąs wręczyły nagrody w postaci pamiątkowych dyplomów oraz okazałych pucharów. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwały rzesze przyjaznych osób oraz lubańskich instytucji, bez których Lubańskie Biegowisko 2017 nie byłoby tak sprawnie przeprowadzone.

Wyniki zawodów dzieci i młodzieży:

I              600 m dziewczynek 2007/2008 i młodsze

 1. Semeniuk Oliwia SP 4 Lubań
 2. Burzyńska Wiktoria SP Platerówka
 3. Burzyńska Patrycja SP Platerówka
 4. Lenets Polina
 5. Porębska Natalia
 6. Wieczorek Natalia SP4 Lubań

II             600 m chłopców 2007/2008 i młodsi

 1. Rosada Bartosz SP 4 Lubań
 2. Hormański Hubert SP 4 Lubań
 3. Bukiewicz Piotr
 4. Zajączkowski Szymon SP 1 Lubań
 5. Chorostowski Antoni
 6. Burniak Michał SP 1 Lubań

III            800 m dziewczynki 2005/2006

 1. Klatka Anna SP 4  Lubań
 2. Porębska Patrycja
 3. Szczepaniak Klaudia SP 4 Lubań
 4. Sielicka Karolina
 5. Urbańska Diana
 6. Matysiak Magdalena SP 4 Lubań

IV           1000 m chłopców 2005/2006

 1. Krajewski Mateusz
 2. Chorzępa Wojtek Olsza Olszyna
 3. Piwowarski Kacper SP 1 Lubań
 4. Caban Bartosz SP 1 Lubań
 5. Robakowski Konrad

V             1000 m dziewcząt 2003/2004

 1. Popiel Kaja Olsza Olszyna
 2. Chorostowska Zofia
 3. Sudomlak Kinga SP Siekierczyn
 4. Kurpisz Angelika SP 4 Lubań

VI           1500 m chłopców 2003/2004

 1. Franczak Mateusz Olsza Olszyna
 2. Silwanowicz Bartek
 3. Kukułka Szymon SP 4 Lubań
 4. Chorzępa Paweł Olsza Olszyna
 5. Cieszewski Szymon
 6. Kwiatkowski Adam SP 4 Lubań

VII          1500 m dziewcząt 2001/2002:

 1. Łakota Justyna Olsza Olszyna

VIII         2000 m chłopców 2001/2002

 1. Kluz Arkadiusz ZSP im. KZL w Lubaniu
 2. Pietrasiewicz Szymon ZSP im. KZL w Lubaniu
 3. Pawluczyk Hubert ZSP im. KZL w Lubaniu

IX            2000 m dziewcząt 1999/2000

 1. Giedrys Ola ZSP im. KZL w Lubaniu
 2. 3000 m chłopców 1999/2000
 3. Targoński Szymon ZSP im. KZL w Lubaniu
 4. Naglewski Bartek ZSP im. KZL w Lubaniu

Wyniki biegu na 10 km:

I              OPEN mężczyzn (68 zawodników)

 1. ŁUKASZ KLATKA, LUBAŃ (SL GKS OLSZA OLSZYNA)
 2. MARIUSZ TOKARCZYK, LEGNICA (FENIKS LEGNICA)
 3. TOMASZ MOCZEK, GŁOGÓW (TOMOHO TEAM)

II             OPEN kobiet (23 zawodniczki)

 1. ELŻBIETA KOWALEWSKA, ZGORZELEC (EDI TEAM)
 2. JAGODA DURKALEC (BOLKÓW)
 3. EWELINA KRAWIEC, ZGORZELEC (EDI TEAM ZGORZELEC)

III            18-30 mężczyzn

 1. SEBASTIAN KRAWIEC, ZGORZELEC (EDI TEAM ZGORZELEC)
 2. MATEUSZ KUSIAKIEWICZ, OLSZYNA (OLSZYNA BIEGA)
 3. PATRYK KOTOWSKI, LUBAŃ

IV           18 – 30 kobiet

 1. MAŁGORZATA NOWAK, BOLESŁAWIEC
 2. PATRYCJA GÓRSKA, LUBAŃ
 3. AGNIESZKA IZDEBSKA, CHOCIANÓW (ZDYSZAAANI CHOCIANÓW)

V             31 – 40 mężczyzn

 1. ŁUKASZ LEŚ, OCICE
 2. GRZEGORZ KASPER, LUBAŃ (HUSARIA RACE TEAM)
 3. MARIUSZ LERIAN, LUBAŃ (TEAM LUBAŃ)

VI           31 – 40 kobiet

 1. KAROLINA SAWINIEC, ZGORZELEC (PKS)
 2. AGNIESZKA MATYSIAK, LUBAŃ
 3. EWELINA DURKALEC (BOLKÓW)

VII          41 – 50 mężczyzn

 1. JANUSZ WOJNAROWICZ, ZGORZELEC (EDI-TEAM ZGORZELEC)
 2. TOMASZ TERTEL, OLSZYNA (OLSZYNA BIEGA)
 3. KRZYSZTOF KASPRZAK, NARATÓW (SPEED ZÓŁWIK)

VIII         41 – 50 kobiet

 1. IWONA KARNICKA, ZGORZELEC
 2. EWA KAMIŃSKA, ZGORZELEC
 3. MARIOLA ANIŚKIEWICZ, LUBAŃ

IX            51 + mężczyzn

 1. JAN SALAMONOWICZ, ZGORZELEC
 2. JÓZEF HORODKO, LEŚNA (ZABIEGANI Z LEŚNEJ)
 3. DARIUSZ TOCKI, OLSZYNA (OLSZYNA BIEGA)

X             51 + kobiet

 1. MELANIA TARŁOWSKA, JELENIA GORA

 

Wyniki marszu nordic walking na 5 km:

I              OPEN mężczyzn (7 zawodników)

 1. MIRON ROŻYNEK, WROCŁAW
 2. TOMASZ MAJ, BIEDRZYCHOWICE (OLSZYNA BIEGA)
 3. KAZIMIERZ DUDEK, ŚWIERZAWA

II             OPEN kobiet (14 zawodniczek)

 1. AGNIESZKA RYCHLICKA, LUBAŃ (KWISA LUBAŃ)
 2. EWA BUJAK, GRYFÓW ŚLĄSKI
 3. KATARZYNA TERTEL, OLSZYNA (OLSZYNA BIEGA)

 

Dyrektor MOSiR w Lubaniu dziękuje pracownikom swojej jednostki za realizacje imprezy, pracownikom Urzędu Miasta Lubań, Łużyckiego Centrum Rozwoju, funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu, strażakom KP PSP w Lubaniu, strażnikom miejskim, pracownikom MDK w Lubaniu, uczniom ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu wraz z opiekunem Martą Szymańska za pomoc w sędziowaniu i zabezpieczeniu tras biegowych, Przemkowi Chorzępie - sędziemu zawodów dzieci i młodzieży, dyrektorowi i pracownikom lubańskiego ZGIUK-u, obecnym mediom oraz wielu innym osobom, bez których bieg i jego organizacja na wysokim poziomie by się nie odbył. Dyrektor Małgorzata Garula dziękuje również za wyrozumiałość mieszkańcom Lubania, zwłaszcza mieszkańcom ulicy Sybiraków.

Podczas Lubańskiego Biegowiska 2017 miasto gościło 196 biegaczy i chodziarzy w różnym wieku, kilkudziesięciu kibiców, rodziców, opiekunów najmłodszych biegaczy oraz wiele innych osób. Do zobaczenia za rok.

ŁCR/MOSiR

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...